فرمول اعتماد به نفس ناپلئون هیل

6

 

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل

مدتی پیش داشتم به این موضوع مهم فکر می‌کردم که چرا با اینکه افراد زیادی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید آقای ناپلئون هیل را مطالعه کردند ولی ثروتمند نشدند.

به جرات می‌توانم بگویم که این‌یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تابه‌حال در زمینه موفقیت به رشته نگارش درآمده است. به‌قول‌معروف چرا مردم با اینکه این کتاب را مطالعه کردند ولی نیندیشیدند و ثروتمند نشدند. یکی از مهمترین دلایلی که مطالعه این کتاب باعث ثروتمندی و موفقیت افراد نشد، عمل نکردن به توصیه های آن بود.

بیایید که به تمارین این قسمت دقت کرده و آنها را در زندگی جاری کنیم به قولی بیایید آنها را زندگی کنیم.

اعتمادبه‌نفس یک موضوع ذهنی است

ذهن انسان پیوسته ارتعاشات و امواجی  را جذب می‌کند تا با چیزی که در ذهن وجود دارد هماهنگ شود .

پیشنهاد می کنم مطالعه نمایید. قانون جذب چیست؟

ارتعاش و فرکانس

هر اندیشه، فکر، نظر، برنامه یا هدفی که انسان در ذهنش دارد نظرات مشابه خود را جذب می‌کند. و این قانون هم ارتعاشی نام دارد.

مثلاً شخصی که همیشه افکار منفی در ذهن خود دارد هرروز موارد مشابه بیشتری را در زندگی واقعی خودش مشاهده می‌کند ازجمله اینکه هرروز با افراد منفی زیادی سروکار خواهد داشت و انواع و اقسام بدبیاری‌ها و موارد ناخوشایند را در زندگی خودش جذب می‌کند.

اکثر اساتید جذب بر این باورند که همه‌چیز در زندگی توسط خودمان ( افکار خودمان ) ساخته می‌شود و خود من هم با این موضوع کاملاً موافق هستم.

بذر یک نظریه، برنامه یا هدف چگونه در ذهن کاشته می‌شود؟

 

بذر موفقیت و اعتماد به نفس

 

موضوع بسیار ساده‌ای است. هر نظریه، برنامه یا هدف با تکرار اندیشه در ذهن کاشته می‌شود. به همین دلیل در کتاب  “بیندیشید و ثروتمند شوید “ توصیه‌شده است که جملاتی درباره هدف اصلی خودتان بنویسید. هدف اصلی خود را مشخص کنید و آن را به حافظه بسپارید. جزییات آن را کلمه به کلمه و روزبه‌روز آن‌قدر برای خود بگویید تا ارتعاشات آن به ذهن ناخودآگاه برسد.

یکی از مسائل مهم برای رسیدن به اهداف و کسب موفقیت تداوم است. تداوم در مطالعه، تداوم در مطالعه، تداوم در نگه‌داشتن حال خوب و…

با این توصیف افکار مثبتی که فقط گهگاهی به ذهن ما خطور می‌کنند و یا مطالعه هر از چند گاهی چند صفحه از یک کتاب تغییر زیادی در زندگی ما ایجاد نمی‌کند

تصمیم‌گیری برای کسب اعتمادبه‌نفس بالا

 

 

تصمیم قطعی بگیرید که عوامل ناخوشایند محیط و شرایط را از ذهن خود دورنگه دارید برای خود زندگی موردعلاقه‌تان را سفارش دهید.

شاید درجایی به این نتیجه برسید که بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف شما کمبود اعتمادبه‌نفس است.( یعنی خود و توانایی‌های خودتان را باور ندارید.)

شما می‌توانید به‌راحتی این مانع را از سر راه بردارید. می‌توانید فقدان جرات و جسارت را به شجاعت تبدیل کنید .

پیشنهاد می کنم مطالعه نمایید: علایم کمبود اعتماد به نفس

راه دستیابی به این مهم استفاده از اصل تلقین به خود است.

کافی است اندیشه مثبت را روی برگه کاغذی بنویسید و آن را آن‌قدر به تکرار بخوانید تا بخشی از ذهنیت شما شود.

اهداف خود را این‌قدر تکرار کنید و در ذهن داشته باشید تا به قول ناپلئون هیل تبدیل به یک وسواس مقدسی شود یعنی وسواسی که قابل‌احترام است. خود من این وسواس مقدس را هم دارم چون حتی روزهایی که شدیداً از نظر انرژی پایین هستم باز اهداف خودم را در نظر دارم.

اگر نصفه شب یک نفر را از خواب بیدار کنید و از او هدف‌هایش را بپرسید و آن شخص بلافاصله آن‌ها را به ترتیب اولویت ذکر کند،  شخص این وسواس مقدس را با خود همراه دارد و هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌تواند از رسیدن او به اهدافش جلوگیری کند.

فرمول اعتمادبه‌نفس ناپلئون هیل

 

 

این فرمول 5 مرحله دارد که تک‌تک آن را در این مقاله برای شما شرح خواهم داد.

یک : اطمینان

به خودتان بگویید که

من مطمئن هستم که می‌توانم به هدفی که در زندگی دارم برسم. من از خود انتظار دارم که با مداومت در راستای این خواسته حرکت کنم.

توضیح: هدف خود را به‌دقت انتخاب کنید و هیچ‌گونه شکی در به دست آوردن آن به دل راه ندهید.

به‌راحتی می‌شود به مغز حیله زد. مغز فرق بین تصور و واقعیت را نمی‌داند. ما باید باایمان قویی در راستای هدف‌های خود گام برداریم و تداوم به خرج دهیم. مطمئن باشیم که اگر تداوم داشته باشیم و مطالعه کنیم و اطلاعات خودتان را هرروز افزایش دهیم. حتماً به هدف‌هایمان دست می‌یابیم. چون ایمان ما به حدی قوی شده است که ما را به عمل وامی‌دارد و باعث می‌شود که هرروز اقدامات عملی لازم را در راستای اهدافمان انجام دهیم.

اقدامک

پنج هدف مهم زندگی‌تان را به ترتیب اولویت بنویسید.

 

دو: فکر کردن هرروز به اهداف برای افزایش اعتمادبه‌نفس

 

 

من می‌دانم که اندیشه‌های غالب ذهن من خود را بازتولید می‌کنند، وسیله‌ای برای اقدام و عمل می‌شوند و به‌تدریج به یک واقعیت فیزیکی  تبدیل می‌شوند. ازاین‌رو هرروز 30 دقیقه به هدف دلخواهم فکر می‌کنم تا تصویر ذهنی مناسبی از این شخصیت مناسب در من شکل گیرد.

توضیح: اگر مراقب ورودی‌های ذهنی‌مان باشیم و هرروز ذهن خود را با مطالب مثبت، انگیزشی و درست تغذیه کنیم این کار کم‌کم ما را به عمل در راستای اهدافمان برمی‌دارد. همین کار باعث می‌شود که تلاشمان جهت‌دار  باشد، صبح زود از خواب بیدار شویم و با تمام وجود برای دستیابی به هدفمان تلاش کنیم.

اقدامک

هرروز 30 دقیقه به اهدافمان فکر کنیم با اینکه این کار ذهنی است ولی نتیجه‌اش چندین برابر کار فیزیکی است.

سه: تمرین روزانه اعتمادبه‌نفس

 

تمرین روزانه اعتماد به نفس

 

من با توجه به اصل تلقین می‌دانم که هر میلی که به‌گونه‌ای آن را در ذهن داشته باشم، با ایجاد میل عمل من را در جهت هدفم راهنمایی و هدایت می‌کند.به همین دلیل هرروز ده دقیقه را به ایجاد و تقویت اعتمادبه‌نفس در خودم اختصاص می‌دهم.

اقدامک

هرروز باید روی خود و اعتمادبه‌نفسمان کارکنیم تا خود را لایق بدانیم، تا باور کنیم که لایق موفقیت هستیم.

 

چهار: داشتن اهدافی واضح و روشن برای افزایش اعتمادبه‌نفس

 

داشتن اهدافی واضح و روشن

 

من تمامی اهداف واضح، قطعی و مشخص خودم را روی برگه کاغذی نوشته م. هرگز و تحت هیچ شرایطی دست از تلاش برنمی‌دارم تا برای رسیدن به خواسته خود از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار شوم.

اهدافمان باید حتماً خیلی واضح و روشن باشند تا ذهن ناخودآگاهمان روی آن‌ها کار کند و هراندازه تمرکز ما روی اهدافمان بیشتر شود دستیابی به آن‌ها برایمان باورپذیرتر خواهد شد.

پنج: داشتن هدفی مقدس و کمک به افراد

 

 

باید این را خوب بدانیم که هیچ ثروت یا مقامی اگر بر اساس واقعیت‌ها و عدالت نباشد بادوام نیست. سقوط هرروزه حکومت امپراتوری ظالم خود شاهدی بر این اصل است.

بنابراین باید تمامی تلاشمان این باشد که سعی کنیم اقدامی که به همه افراد نفعی نرساند، انجام ندهیم. دیگران را تشویق کنیم که به ما کمک کنند. خود ما هم در کمک به دیگران پیش‌قدم شویم.

این درس را اخیراً یاد گرفتم که اگر هدفمان بزرگ و نفع افراد دیگر را هم در برداشته باشد زمان دستیابی به آن برای ما خیلی کوتاه می‌شود چون خداوند کسانی را دوست دارد که در این دنیا به بندگانش کمک می‌کنند و میراثی از خود به‌جای می‌گذارند. جیم ران نمونه بارز این افراد بود.

باید شدیداً از تنفر، حسادت، رشک، خودخواهی و خودپرستی دوری‌کنیم و به‌جای آن عشق و محبت را نثار دیگران کنیم زیرا ذهنیت منفی نسبت به دیگران هرگز نمی‌تواند اسباب موفقیت شود. کاری کنیم که دیگران باورمان کنند زیرابه آن‌ها و خودمان باور داریم.

اقدامک

باید زیر این فرمول 5 ماده‌ای را امضاء کنیم و به حافظه خود بسپاریم. نوشته خود را روزی یکبار با صدای بلند بخوانیم.

من ایمان راسخ دارم که سرانجام بر اندیشه و اعمال من تأثیر می‌گذارند تا تبدیل به شخصی با اعتمادبه‌نفس بالا و موفق شویم.

در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ناپلئون هیل نوشته که در این فرمول قانونی طبیعی وجود دارد که تاکنون کسی آن را توضیح نداده است. مهم نیست که به این قانون چه اسمی می‌دهیم. مهم این است که این قانون در جهت موفقیت انسان کار می‌کند. کافی است که از آن استفاده سازنده بکنیم. اما استفاده نابجا هم به همین اندازه مخرب است.

نکته مهم:

اشخاصی که شکست می‌خورند وزندگی‌شان به پریشانی و بدبختی می‌انجامد کسانی هستند که نکته‌های منفی را به خود تلقین می‌کنند

این حقیقت را فراموش نکنیم که اندیشه به معادل فیزیکی آن تبدیل می‌شود.

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

6 نظر

 1. حسین شیرمحمدی می گوید

  سلام بر استاد کریم زاده عزیز
  مقاله خوبتون را مطالعه کردم چند قسمتش برای من محشر بود.
  درود بر شما

  با اجازه تون اون قسمت را همینجا مجدد قرار می دم:
  اگر نصفه شب یک نفر را از خواب بیدار کنید و از او هدف‌هایش را بپرسید و آن شخص بلافاصله آن‌ها را به ترتیب اولویت ذکر کند، شخص این وسواس مقدس را با خود همراه دارد و هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌تواند از رسیدن او به اهدافش جلوگیری کند.

  این حقیقت را فراموش نکنیم که اندیشه به معادل فیزیکی آن تبدیل می‌شود.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما دوست عزیز و بزرگوار. خوشحالیم که مورد پسند شما قرار گرفته است.
   قسمت مهم و عالی را اشاره فرمودید.
   برای جا افتادن بهتر ما هم دوباره این را همیجا قید می کنیم.

   اگر نصفه شب یک نفر را از خواب بیدار کنید و از او هدف‌هایش را بپرسید و آن شخص بلافاصله آن‌ها را به ترتیب اولویت ذکر کند، شخص این وسواس مقدس را با خود همراه دارد و هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌تواند از رسیدن او به اهدافش جلوگیری کند.

   این حقیقت را فراموش نکنیم که اندیشه به معادل فیزیکی آن تبدیل می‌شود.

 2. منصور ایراندوست می گوید

  سلام
  بنده منصور ایراندوست مشاور مالی و بیمه هستم..
  از استاد بزرگوار بابت مقاله ها و مطالب پربار سایتتون تشکر میکنم
  از وقتی که با سایت شما اشنا شدم پیشرفت قابل توجهی در رشد فردی خودم و کسب و کارم داشتم ، مقاله
  به دوستان پیشنهاد میکنم برای ایجاد تحول و درک بهتر مطالب ، اقدامک ها و تمارین ارائه شده حتما انجام بدن ، تاثیر فوق العاده ای در پیشرفتتون خواهد داشت
  شادو سربلند باشید

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای ایراندوست عزیز و بزرگوار
   واقعاً خوشحالیم که مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفته و باعث رشد شخصی و رشد کسب و کارتان شده است.
   از خداوند سپاسگزاریم که این توفیق خدمت را به ما داده است و هدف اصلی ما رشد اطرافیان است.
   مطمئن هستم که با ادامه آموزشها شاهد درخشش شما هم خواهیم بود.

 3. سیدمحمد سیدصدر می گوید

  سلام و درود
  خیلی اتفاقی با سایت تون آشنا شدم
  سپاس از مطلب جالبتون

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای سید صدر عزیز
   براتون آرزوی موفقیت داریم

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.