چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

چگونه با اعتماد به نفس در جمع  صحبت کنیم؟

زمانی که دانشجو بودم یکی از ترسهای بسیار بزرگم صحبت کردن در جمع بود. حتی در قسمتی از کتابم به نام جادوی اعتماد به نفس نوشته ام که ” حاضر بودم گلوله بخورم ولی در یک جمع کوچک صحبت نکنم.” واقعاً برایم سخت ترین کار دنیا بود.” اما بعد از مطالعه کردن و تمرین الان به راحتی در جمع صدها نفر سخنرانی می کنم بدون اینکه استرس و ترس چندانی داشته باشم. در این مقاله نکاتی که به شما کمک می کند تا به راحتی در جمع صحبت کنید را با شما به اشتراک می گذارم.

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

درمان لرزش صدا در سخنرانی

یکی از شایع ترین ترسها این است که می ترسیم صدایمان بلرزد و مخاطبین متوجه این قضیه شوند. اما واقعیت این است که اکثر اوقات فقط خودمان این جوری حس می کنیم و صدایمان نمی لرزد. من همیشه در کارگاههایم کسانی را که از لرزش صدایشان می ترسند صدا می کنم تا یک سخنرانی کوتاه ( سه دقیقه ای) داشته باشند و بعد از تمام شدن از مخاطبین می پرسم که آیا شما متوجه لرزش صدا شدید؟  و معمولاً مخاطبین پاسخ می دهند که ما متوجه هیچ لرزشی نشده ایم و شخص متوجه می شود که این یک حس درونی است و در واقع لرزش صدا نداشته است.

 

یک راهکار بسیار عملی در اینجا برای کنترل لرزش صدا

این دستور العمل را به شما پیشنهاد می کنم چون خودم از آن استقاده کرده ام و در اکثر مواقع مفید واقع می شود.

دلیل اصلی لرزش صدا پایین بودن صدا ( پایین بودن ولوم ) است و وقتی ما در یک جمعی با صدای ضعیف صحبت می کنیم و مقداری هم استرس داریم کمی لرزش در صدای ما نمایان می شود. در این حالت تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری صدای خود را بالاتر ببرید.( ولوم آن را افزایش دهید.) و این راهکار در خیلی مواقع می تواند بسیار مفید واقع شود اما اگر لرزش صدا برای تان یک مسئله جدی است و افراد زیادی هم این نکته را به شما گوشزد کرده اند باید از یک متخصص صداسازی کمک بگیرید.

وبسایت استاد توانمند محمد پیام بهرام پور (www.bahrampoor.com) می تواند خیلی در این مورد به شما کمک کند.

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

درمان ترس از جمع

یک واقعیت را بدانید که خیلی ها از صحبت در جمع می ترسند و این مشکل مختص شما نیست. برای بعضی ها یک دلشوره کوچک است ولی بعضی دچار وحشت فوق العاده می شوند. اما اکثر افراد بین این دو گروه قراردارند.

اگر حتی فکر سخنرانی هم شما را مضطرب می کند، بدانید که تنها نیستید و این بابت می توانید آرامش داشته باشید. اتفاقاً شما طبیعی هستید.

پژوهش ها و بررسی ها متعدد نشان می دهد که ترس شماره یک در بسیاری از نقاط جهان، صحبت کردن در جمع است. جالب است که ترس از صحبت در جمع (glossophobia) بر ترس از مرگ پیشی گرفته است!!

اما خبر خوش این است که برای حل این مسئله می شود کاری کرد و آن را کنترل کرد.

اگر فکر می کنید مبتدی هستید و واقعاً از صحبت در جمع می ترسید یک راهکار بسیار مفید برای کنترل آن به شما پیشنها می کنم. اکثر استرس و ترس ما در دو دقیقه اول سخنرانی است و اگر به خوبی از پس آن بربیایم بقیه سخنرانی ما به خوبی پیش خواهد رفت. پس برای اینکه اول سخنرانی به خوبی عمل کنید و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و آن را در طول سخنرانی حفظ کنید، جملات شروع سخنرانی و صحبت خود را حفظ کنید. وقتی به خوبی شروع کنید به احتمال زیاد بقیه سخنرانی شما هم به خوبی پیش می رود. من وقتی که مبتدی بودم از این تکنیک خیلی استفاده می کردم و وقتی جملات اولی را به خوبی می گفتم و دچار فراموشی نمی شدم، با مخاطبینم به خوبی ارتباط برقرار می کردم و همیشه سخنرانی هایم به خوبی پیش می رفت.

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

تمرین عملی صحبت در جمع :

دفعه بعدی که می خواهید در جمع صحبت کنید جملات اول صحبت را حفظ کنید و آنها را چندین بار تمرین کنید تا بتوانید به خوبی و پر قدرت اجرایشان کنید مطمئن باشید با شروع پرقدرت اول سخنرانی اعتماد به نفس شما بالا خواهد رفت و تا آخر به خوبی ادامه خواهید داد. البته به شرطی که بقیه صحبت خود را به خوبی تمرین کرده باشید.

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

خودگویی مثبت ( جملات تاکیدی)

اگر شما هم مثل خیلی از افراد نقص ها و نقاط ضعف تان را دائماً در درون تان به خودتان تکرار می کنید، حتماً دلشوره و نگرانی پیدا می کنید. اگر منتقد درونی تانر را کنترل نکنید به راحتی شب و روز از شما عیب جویی می کند و گاهی به گونه ای منفی از کنترل شما خارج می شود و تفکر منطقی را در مورد اینکه چطور باید عمل کنید غیرممکن می کند.

متاسفانه در اکثر موارد خودگویی های ما منفی هستند مثلاً: ” من نمی توانم.” ، ” سخنرانی ام را خراب خواهم کرد.” ، ” همه به من می خندند.”  و” من اجرای بدی خواهم داشت.”

ما اینقدر این گفتگوهای درونی منفی را با خودمان تکرار می کنیم که احساس مان بد می شود. یعنی ما با اینکه هنوز شروع به صحبت نکرده ایم احساس می کنیم که اجرای خرابی داشته ایم و این احساس منجر به رفتار منفی خواهد شد. در واقع وقتی خودگویی های ما منفی هستند و در برابر جمع قرار می گیریم احساس منفی خواهیم داشت و این احساس منفی منجر به رفتار منفی و در نهایت به نتیجه منفی منجر خواهد شد.

اقدام عملی: پس از این به بعد وقتی در برابر جمع قرار می گیریم از خودگویی ها و جملات تاکیدی مثبت استفاده کنیم. مثال: ” من یک سخنران جالب و جذاب هستم.”  یا ” من کسی هستم که واضح و جذاب صحبت می کنم.” یا ” شنوندگان با اشتیاق به حرفهای من گوش خواهند کرد. ”

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

وقتی که این عبارتهای تاکیدی را با خودم مرتب تکرار کنیم، ذهن ما مجدداً برنامه ریزی شده و به مرور زمان باور ما تغییر خواهد کرد.

در واقع وقتی باور می کنیم که یک سخنران خوبی هستیم، مثل یک سخنران خوب عمل می کنیم.

 

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

 

سایر مقالات :

تمارین کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

چگونه خود را باور داشته باشیم ؟

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس و لزوم تقویت عزت نفس

چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم ؟

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظرات بسته شده است.