اهمالکاری چیست؟

6

 

آیا شما هم تعدادی از کارهای مهم خود را به فردا و پس فردا موکول می کنی و اهمالکاری داری؟

آیا کارهایی ناتمام و مهم زیادی داری که باید انجام بدهی ولی حسش را نداری؟

آیا تابحال به خاطر انجام ندادن کارها ضررهای جبران ناپذیری را متحمل شده ای؟

آیا احساس می کنی که اگر کارهای مهم را زیاد پشت گوش نمی انداختی، موفقیت های بیشتری کسب کرده بودی؟

 

مقاله در مورد اهمال کاری

 

اهمالکاری به معنی به تاخیر انداختن یک سری کارهای ضروی و معمولاً کمی سخت تر است و به طور خیلی خلاصه می توان گفت که خیلی از انسانها ترجیح می دهند که کارهای لذت بخش را به کارهای مهم  و اثر بخش ترجیح دهند.

اهمالکاری یکی از موارد مهمی است که به شدت اعتماد به نفس ما را پایین می آورد و همه ما می دانیم که با اعتماد به نفس پایین به جایی نمی رسیم، پس اهمالکاری خود را باید به صورت اورژانسی درمان کنیم.

پیش فرض مغز هر انسانی این است که از کارهای درد آور و سخت دوری کند و به سمت کارهای لذتبخش و ساده جذب شود که در روانشناسی به آن اهرم رنج و لذت می گویند.

در یک حالت انسان کارهای دردآور و سخت و اثربخش که اثرات بلندمدت را دارد به لذت های آنی ترجیح می دهد و آن حالتی است که انسان به خودآگاهی برسد و مغزش تربیت شود.

اهمالکاری یعنی

کاری که باعث پیشرفت در زندگی می شود و باید انجام دهیم اما به هر دلیلی از انجام آن طفره می رویم و انجامش نمی دهیم.

مدلهای مختلف اهمالکاری

اهمالکاری انواع زیادی دارد ولی دو مدل آن خیلی شایع است و به ما آسیب جدی می زند.

1) کاری را که باید انجام دهیم، انجام نمی دهیم و یا به جای آن کار دیگری انجام می دهیم.

پیتر دراکر خیلی خردمندانه این مدل را با گفته اش به ما یادآوری می کند و می گوید:

 

درمان اهمال کاری

 

پس باید آگاه باشیم که داریم چه کار می کنیم.

آیا کاری که انجام می دهیم نتیجه ای برای ما دارد و یا فقط برای وقت کشی و فرار از کارهای مهمتر آن را انجام می دهیم؟

2) یک مدل دیگر این است که همیشه نداشتن وقت را دلیل انجام ندادن کارها می دانیم.

در اکثر موارد افرادی که می گویند هیچ وقتی ندارند دلیلش این است که یا برنامه ریزی ندارند و یا اولویت هایشان را به خوبی مشخص نکرده اند.

 

اهمال کاری pdf

 

خیلی وقتها ما خیلی خوب کار می کنیم ولی کار خوب نمی کنیم!

من افراد زیادی را دیده ام که می گویند امروز روز خیلی پر مشغله ای داشتند. ولی وقتی از آنها سئوال می کنم متوجه می شوم که کارهایی را انجام داده اند که نیازی به انجام آنها نبوده و یا روشهای ساده تری هم برای انجام آنها وجود داشته است.

 

 

مثلاً برای پرداخت قبض تلفن لازم نبوده که به بانک مراجعه کنند و یک ساعت از وقت ارزشمندشان را آنجا تلف کنند.

در این مورد به راحتی می توانستند از موبایل بانک و یا روشهای ساده دیگر استفاده کنند.

 

آیا من اهمالکارم

می توانم بگویم که تقریباً تمامی انسانها اهمالکار هستند و درجه و شدت آن در افراد مختلف فرق می کند.

برای این که بدانیم اهمالکاری ما چقدر است؟ باید یک سئوال مهم را از خودمان بپرسیم و آن این است که آیا من از همه توانمندی های خودم استفاده می کنم؟ اگر پاسختان به این سئوال منفی است می توانم بگویم که  از اهمالکاری رنج می برید.

دلیل اصلی اهمالکاری

در مقالاتی زیادی که در وبسایت قرار دارند به کرات در مورد عزت نفس صحبت کرده ام و به نظر من تقویت عزت نفس مقدم بر هر کاری است. چرا؟

 

تست اهمال کاری

 

چون در مورد همین موضوع اهمالکاری، اگر شخصی عزت نفس پایینی داشته باشد اهمال کار بودن خودش اصلاً برایش مهم نیست و چنین شخصی تمایلی به رشد و پیشرفت خودش ندارد.

همه ما می دانیم که غلبه بر اهمالکاری برای انجام یک سری کارهای مهم و حتی شاید سخت برای به دست آوردن نتایج دلخواه در زندگی است و شخصی که رشد و پیشرفت برایش مهم نیست اهمالکار بودن هم برایش هیچ اهمیتی ندارد.

پس باید برای غلبه بر اهمالکاری اول خودمان را ارزشمند بدانیم و وقت خود را ارزشمند بدانیم و به این درک برسیم که همه ما منحصربه فردیم و به خاطر ماموریتی در این جهان حضور داریم.

شخصی که این نگرش را در خودش پرورش دهد به هیچ عنوان حاضر نیست اهمالکاری کند.

خود من قبلاً به شدت اهمالکار بودم و یکی از کارهای مهم برای غلبه بر اهمالکاری انجام دادم تقویت عزت نفسم بود و الان هم هر روز روی عزت نفس خودم کار می کنم.

مثلاً برای نوشتن مقالات سایت به شدت اهمالکار بودم و نوشتن مقاله جزو کارهای بسیار سخت برایم بود.

اما اگر پست هایی قبلی را ببینید متوجه می شوید که در عرض ده روز ده مقاله بالای 2000 کلمه نوشتم و تمامی عکسها و ویدیوهای استفاده شده در مقالاتم را اختصاصی تهیه و طراحی کرده ام. دوستانی که مقاله می نویسند متوجه هستند که این یک کار بسیار سختی است و برای شخصی که اهمالکار است بسیار رنج آور و دردناک است.

تست اهمال کاری

 

تست اهمال کاری جدید

 

برای اینکه بدانیم آیا اهمالکاری ما در چه حدی است باید یک خود ارزیابی کلی از خودمان داشته باشیم.

آیا معمولاً تماسهای تلفنی لازم را به تاخیر می اندازید؟

آیا کارهای ضروری زیادی در لیست دارید که باید خیلی قبل انجام می دادید؟

آیا برای انجام دادن کارها سریع تصمیم گیری و اقدام می کنم؟

آیا وقتی کاری به من سپرده می شود آن را فوری شروع می کنم؟

آیا معمولاً در انجام کارها مجبور می شوم که عجله کنم؟

آیا کارهایی را که باید انجام بدهم سرموقع به اتمام می رسانم؟

آیا اکثراً امروز و فردا می کنم و کارهایم را به فردا واگذار می کنم؟

اگر پاسخ شما به اکثر سئوالات بالا مثبت است، مشخص است که از اهمالکاری رنج می برید؟

البته این یک آزمون کلی است ولی با پاسخ به آنها می توانیم یک ارزیابی کلی از خودمان داشته باشیم و شرایط خودمان را بدانیم و هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام کنیم.

چرا اهمالکاری بد است؟

پاسخ این سئوال خیلی راحت است و نیاز زیادی به فکر کردن ندارد، خیلی از افراد توانمند و با مهارت بالا را سراغ دارم که فقط به دلیل اهمالکاری زندگیشان نابود شده و هیچوقت کاری را که کاملاً ضروری است و نتایج خوبی را در زندگیشان به بار می آورد انجام نمی دهند.

دوستان موفقیت یک پازل است و برای دستیابی به آن باید تلاش کنیم قطعات پازل را پیدا کنیم.

 

راز موفقیت در زندگی چیست

 

من در این وبسایت تلاش می کنم که هر دفعه از یکی از این قطعات پازل موفقیت صحبت کنم، قطعات پازلی که خودم توانسته ام با زحمت و هزینه بسیار زیاد آنها را پیدا کنم و سرجایشان قرار دهم.

این قطعات پازل هر کدامشان برای کسب موفقیت کاملاً ضروری و لازم هستند.

یکی از قطعات بسیار مهم و کلیدی پازل موفقیت غلبه بر اهمالکاری است.

اکثر انسانها نسبت به داشته های فعلی شان رضایت ندارند و احساس می کنند که باید جایگاه بالاتری داشتند. به جرات می توانم بگویم که یکی از دلایل اصلی این کار اهمالکاری است.

اگر می خواهید در 2 یا 3 سال آینده در جایگاه متفاوت تری نسبت به الان باشید باید از همین الان برای درمان اهمالکاری خود اقدام کنید.

اقدامک

چند دقیقه وقت بگذارید و ببینید که در کدام قسمت از زندگیتان اهمالکاری دارید.

فکر کنید و پیدا کنید که تا بحال اهمالکاری چه فرصتهایی را از شما گرفته است و یا چه ضررهای جبران ناپذیری به شما وارد کرده است؟

تبعات اهمالکاری

اجازه دهید با مثالی ساده این موضوع را برای شما روشن کنم.

فرض کنید یک دندان جلویی ما خراب شده است و 300 هزار تومان نیاز داریم تا یک متخصص دندان آن را برای ما ترمیم کند ولی ما مرتب اهمالکاری می کنیم و آن را به هفته بعد، ماه بعد و یا سال بعد واگذار می کنیم.

 

غلبه بر اهمالکاری

 

بعد از مدتی دندان ما درد می گیرد و به دکتر مراجعه می کنیم و دکتر می گوید که باید عصب کشی شود و بعد ترمیم شود و متوجه می شویم که این دفعه حداقل به 700 هزار تومان نیاز دارد. مشکل دیگری که به وجود می آید این است که هر دندانی عصب کشی شود بعد از مدتی رنگ آن متمایل به زرد می شود و باعث می شود که ظاهر ما خراب شود و در نتیجه آن اعتماد به نفس ما هم خراب شود.

در این حالت مجبور خواهیم شد که آن را روکش کنیم که هزینه روکش هر دندان هم تقریباً 500 هزار تومان است.

متوجه شدید که چقدر آسیب به ما وارد شد؟

اگر دندانی را که مشکل داشت اول کار ترمیم می کردیم فقط 300 هزار برای ما هزینه داشت به علاوه اگر سریعتر اقدام می کردیم مجبور نبودیم که درد زیاد را هم تحمل کنیم ولی الان برای ما بالای 1 میلیون و 200 هزار تومان ( هزینه تقریبی ) هزینه در بر داشته است و خیلی ها به خاطر نداشتن مجبورند که دندان خود را بکشند و این واقعاً ناراحت کننده است.

شاید بگویید که پول ندارم که اول 200 هزار تومان هزینه کنم گرنه اول کار مراجعه می کنم.

این قضیه به مسئولیت پذیری برمی گردد

توصیه می کنم حتما مطالعه نمایید. مسئولیت پذیری چیست؟ و چه تاثیری بر اعتماد به نفس دارد؟

اقدامک

حالا این مورد بالا فقط یکی از موارد ساده اهمالکاری بود. فکر کنید و پیدا کنید که چه سرمایه گذاری هایی را به خاطر اهمالکاری از دست داده اید که شاید در ده سال هم نتوانی جبران کنی؟

اهمالکاری در جنبه های مختلف زندگی

اهمالکاری در هر کاری آسیبهای جبران ناپذیری به ما وارد می کند. مثلاً اهمالکاری در تربیت فرزند باعث می شود هزینه های سرسام آوری بابت آن بپردازیم.

چند ماه پیش یک مشاوره داشتم و یک آقای 50 ساله به من مراجعه کرد. این شخص بازنشسته یک سازمان بود که بالای 5 میلیون دریافتی بازنشستگی داشت.

 

 

بعد موضوع بسیار ناراحت کننده ای را مطرح کردند و گفتند که آقای کریم زاده حاضرم حقوق بازنشستگی ام نصف شود ولی این پسر من به حرفهای من گوش دهد و یک سری توصیه ها را از من بپذیرد.

بعد گفت آقای کریم زاده اصلاً هزینه اش برایم مهم نیست و هر وجهی را حاضرم به شما پرداخت کنم که این مسائل ما برطرف شود.

اهمالکاری در جنبه های مختلف زندگی ما می تواند وجود داشته باشد و اگر مراقب نباشیم ما را بیچاره خواهد کرد. فرصت های بسیار زیادی را به خاطر اهمالکاری از دست می دهیم، فرصت هایی که ممکن است فقط یک بار در زندگی به سراغ ما بیایند. فرصت هایی که اگر کمی زودتر شکارشان می کردیم قطعا نتایج بهتری می گرفتیم و زندگی خیلی بهتری داشتیم.

تبعات مهم دیگر اهمالکار بودن

با اهمالکاری دیگران را ناراحت می کنیم. آیا هیچ خانمی دوست دارد که صد دفعه به همسرش بگوید که شیر آبی که چکه می کند را تعویض کند. ( خودم در انجام بعضی کارهای خانه کمی هنوز اهمالکاری دارم. مخصوصاً کارهای فنی سخت، ولی در بعضی ها مثل برق سریع عمل می کنم.)

 

 

اهمالکاری در آخر باعث می شود که ترسو شویم. وقتی که کاری را که باید انجام دهیم پشت گوش بیاندازیم و در انجام آن اهمالکاری کنیم باعث می شود که حال بهتری نداشته باشیم، اعتماد به نفس ما کمتر شود و حس رضایتمندی کمتری داشته باشیم.

این کار باعث می شود که مورد اهمالکاری در نظر ما بزرگ و بزرگتر جلوه کند و ما جرات و جسارت شروع آن را نداریم و همیشه یک حس ناخوشایند، اضطراب و استرس را با خود خواهیم داشت

چرا اهمالکاری می کنیم؟

یکی از دلایل مهم اهمالکاری این است که نمی دانیم اهمالکار هستیم.

و یکی دیگر از دلایل دیگر این است که نمی خواهیم بپذیریم که به خاطر اهمالکاری دچار مشکلات بسیار زیادی می شویم.

در این قسمت می خواهم به شما آفرین بگویم، زیرا فقط تعداد کمی از افراد خودشان را ارزیابی می کنند و اشتباهات خودشان را پیدا می کنند این کار به شجاعت زیادی نیاز دارد و به شما تبریک می گویم که این شجاعت خودتان را با خواندن این مقاله آغاز کرده اید.

خیلی از افراد با خودشان صادق نیستند و در واقع فقط صورت مساله را پاک می کنند و اگر از آنها سئوال کنید پاسخ می دهند که اوضاع عالی است و مشکلی نداریم  اما اگر در اعماق زندگی آنها دقیق شویم می بینیم که مشکلات بسیار  زیادی را با خودشان یدک می کشند وهر روز سنگینی آن بیشتر می شود.

عاقبت اهمالکاری

شاید این ویدیوی کوتاه خیلی خنده دار باشد ولی واقعیت دارد احتمال دارد این اتفاق برای ما هم روی دهد.

 

تا دو روز آینده در مورد دلایل اهمالکاری یک مقاله جدید خواهم نوشت.

اگر علاقه مندید که در مورد اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

کتابهای زیر می توانند برای شما خیلی کمک کننده باشند.

کتاب راهنمای اهمالکاری مونیکا رامیرز باسکو

کتاب از شنبه نوشته دوست خوبم استاد محمد پیام بهرام پور

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

6 نظر

 1. بابک ثنایی می گوید

  با سلام و درود و عرض خسته نباشید خدمت شما استاد گرانقدر

  ممنون از مطلب بسیار زیبا و کاربردی تون . واقعا اولویت بندی کارها خیلی مهمه من با کمک آموزش های شما تا حد زیادی تونستم که به کارهام نظم بدم .. تو این تست هم خیلی وضعیتم بهتر از گذشته ست …

  بازم ممنون. با آرزوی موفقیت

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما بابک عزیز
   دوست گرامی خیلی خوشحالیم که مطالب مورد توجه تون قرار گرفته است. رسالت اصلی ما کمک به افرادی است که آموزش را می پذیرند و در مسیر رشد و پیشرفت قرار می گیرند.
   با ما در این مسیر همراه باشید.

 2. نظیر احمدی آذر می گوید

  سلام وادب.درمورد مقالات نمیخوام نظر بدم.فقط دعامیکنم خداامثال شمارا زیادتر کنه و سر راه افرادبیشتری قرار دهد.آمین

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما نظیر عزیز. انشاالله همه با هم اینقدر عزت نفس مان زیاد شود که هر روز کمک کنم حال خودمان بهتر شود و حال افراد دیگر را هم بهتر کنیم و در کل تلاش کنیم تا دنیامون جای قشنگتری برای زندگی شود.
   از همراهی و توجه شما سپاسگزاریم

 3. Kawsar می گوید

  سلام آقای کریم زاده
  واقعا راهی که در آن پا گذاشته‌اید بسیار بزرگ و پر ارزش است که به بهبود زندگی خودتون و دیگران کمک می‌کنید
  به نظر من فعالیت تو دنیای واقعی و ارتباط مستقیم تاثیر بسیار بیشتری داره. البته مطالب و مقالات تون عالی و پر محتوا هستن و بسیار مفیدن.
  امیدوارم تو کارتون موفق باشین و امثال شما بیشتر و بیشتر بشن.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   سلام کوثر عزیز
   خیلی از شما ممنونیم و به عزت نفس بالاتون تبریک می فرستیم.
   کوثر خانم عزیز حق با شماست و کاملاً درست می فرمایید.
   ما حتماً کارگاهها و سمینارهایمان دوباره از سال جدید برقرار خواهد شد.
   ولی از آنجایی که رسالت ما این است که به تعداد بیشتری از دوستان خدمت کنیم
   به همین خاطرآموزشهای مفید، مقالات و محصولات را در وبسایت قرار خواهیم داد تا تمامی
   هموطنان ما از خدمات ما بهره مند شوند.
   باز ممنون از نظر خوبتون

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.