قانون جذب چیست؟

0

 

قانون جذب چیست؟

قانون جذب چیست؟

آیا قانون جذب واقعیت دارد؟ مراحل قانون جذب کدامند؟ و چکار کنیم که این قانون قدرتمند به نفع ما کار کند.

قانون جذب ( law of attraction) یک قانون است که می گوید هر چیزی را که ما در ذهن خودمان تصور کنیم ( در ذهن تصویرسازی کنیم) در دنیای واقعی و پیرامون برای ما رخ خواهد داد.

چیزهایی را که در مورد آنها تصویر سازی ذهنی انجام می دهیم و تصورشان می کنیم باید طوری باشند که آنها را کاملاً احساس کنیم و باورشان کنیم. در واقع قانون جذب به صورت خلاصه می گوید، به هر چیزی که فکر کنیم آن چیز در زندگی ما گسترش پیدا می کند و آن را به سوی خود جذب خواهیم کرد.

سرعت روی دادن بستگی به کیفیت  تمرکز ما روی موضوعات و تصویرسازی ذهنی صحیح دارد.

قانون جذب چقدر واقعیت دارد؟

 

اهمیت قانون جذب

 

تقریباً امروزه همه ما از تاثیر باورهای مثبت بر زندگی خودمان کاملاً  آگاه هستیم.

داشتن حس مثبت یا منفی منجر به اتفاقات خوب یا بد در بدن ما می شوند. مثلاً حس خوشحالی باعث ترشح هورمون اندروفین و حس بد یا اضطراب باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن ما  می شود.

دارونماها و پلاسیبوها هم تاثیر مشابهی بر بدن ما دارند.

توصیه می کنم حتماً مطالعه نمایید. چگونه خود را باور داشته باشیم؟ – تاثیر باورهای مثبت بر زندگی

از طرفی فیزیک کوانتوم هم می گوید که هر چیزی در جهان هستی دارای ارتعاش است و چیزهای هم ارتعاش همدیگر را جذب می کنند.

 

 

هیچکدام از ما برق را ندیده ایم ولی با توجه به اثرات آن ( روشنایی، گرما و ….) می دانیم که قطعاً وجود دارد.

قانون جذب هم از مواردی است که دیده نمی شود ولی با توجه به اثرات آن روی زندگی مان به وجود آن پی می بریم. با کمی دقت در زندگی اطرافیان متوجه می شویم که افرادی که خودشان مثبت و خوش بین هستند افراد و شرایط مشابه را به زندگی خودشان جذب کرده اند و بلعکس افرادی که منفی اندیش هستند و روی جنبه های منفی زندگیشان متمرکز شده اند موارد بیشتری از آن را جذب کرده اند.

یکی از دوستانم موضوع بسیار جالبی را برایم تعریف می کرد و می گفت که یکی از آشنایانش دقیقاً از قانون جذب به طور معکوس استفاده می کند. و می گفت که اگر مثلاً یک قطعه برای تعمیر ماشینش نیاز داشته باشد و به یک فروشگاه مراجعه کند و فروشگاه هزار تا از این قطعه را داشته باشد و یکی دو تای  آنها معیوب باشد  قطعاً قطعات معیوب نصیب  او می شود.

اقدامک

چند لحظه ای فکر کنید و ببینید که در چه مواقعی از زندگیتان از قانون جذب به نفع یا ضرر خود استفاده کرده اید؟

قانون جذب چگونه کار می‌کند؟

 

روش کارکرد قانون جذب

 

آقای باب پراکتور یکی از مدرسان مشهور در زمینه رشد شخصی و برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه می گوید که قانون جذب قانون اصلی نیست بلکه یک قانون ثانویه است و قانون ارتعاش قانون اصلی است. این قانون می گوید که هر چیزی در دنیا از انرژِی ساخته شده است و هر چیزی که از جنس انرژی باشد مشابه خود را جذب می کند.

هر چیزی در دنیای مادی یک  فرکانس مخصوص به خود را دارد. و وقتی که ما در مورد چیزهای خوب اعم از روابط خوب، سلامتی، ثروت، موفقیت و شادی صحبت می کنیم و با تمام وجود آنها را احساس می کنیم همانها را به سوی خود جذب می کنیم و بلعکس وقتی از فقر، بیماری، کمبود و روابط بد صحبت می کنیم همانها را به سوی خودمان جذب می کنیم.

نکته بسیار مهم در قانون جذب این است که ارتعاشات لحظه ای زیاد مهم نیست چون زمانهایی برایمان پیش می آید که شاید چند ساعتی و یا حتی یک روز یا دو روز حالمان به خاطر اتفاقات بدی که برای ما روی می دهد خوب نباشد اما این اصلاٌ مهم نیست. بلکه چیزی که مهم است این است که اکثر اوقات به چیزهایی فکر می کنیم و حالمان چطور است.

ما در هر لحظه با شکرگذاری و تمرکز روی جنبه های مثبت زندگیمان می توانیم حال خودمان را خوب کنیم. و این نکته برای فعالسازی قانون جذب به نفع خودمان حیاتی است چون قانون جذب دقیقاً مثل یک چاقوی دو لبه است و می تواند هم به نفع ما و هم به ضرر ما کار کند.

 

افرادی را در زندگی حرفه ای خودم دیده ام که فقط تمرکزشان روی بیماری است و اینکه فلان قرص برای فلان بیماری خوب است و یا فلان دکتر برای فلان بیماری. اصلاً خیلی برایم جالب است که این افراد با هیجان از بیماریشان صحبت می کنند ( این کار می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد و یکی از آنها جلب توجه اطرافیان است.) و نتیجه اش  این است که بیماری بیشتری را به سوی خود جذب می کنند.

چرا دانستن قانون جذب مهم است؟

 

 

هر کدام از ماها چه بخواهیم و چه نخواهیم به نحوی از قانون جذب در زندگی خود استفاده خواهیم کرد ولی موقعی که یک زندگی آگاهانه داشته باشیم و بدانیم که دقیقاً از زندگی خودمان چی می خواهیم و داریم چکار می کنیم مطمئناً می توانیم زندگی بهتری برای خودمان بسازیم به قول ناتانائیل براندن ( محقق و نویسنده حوزه عزت نفس ) یکی از پایه های مهم عزت نفس زندگی آگاهانه است. و کسب یک سری آگاهی ها در این زمینه هم ضروری است.

 چرا قانون جذب برای من جواب نمی دهد یا برعکس کار می کند؟

جواب این است که فکر کردن به خواسته همراه با ترس و نگرانی باعث می شود که این قانون برضد شما وارد عمل شود، به فرض مثال اگر دائماً نگران باشید که به خواسته تان نخواهید رسید، ممکن است چیزهایی که دوست ندارید را جذب کنید. پس مراقب باشید که وقتی چیزی را درخواست می کنید تلاش کنید که فقط به  تصاویر مثبت و مرتبط با آن فکر کنید  و به هیچ عنوان تصاویر شکست را در ذهن تان تصور نکنید و یا به نداهای درونی منفی که می گویند ” هیچوقت آن را به دست نمی آوری” گوش ندهید.

چگونه از قانون جذب استفاده كنيم؟

 

 

قانون جذب چهار مرحله مهم دارد و برای استفاده و فعال کردن این قانون قدرتمند در زندگی خودمان باید  از هر چهار مرحله  آگاه باشیم و آنها را در عمل رعایت کنیم.

  • تجسم

تجسم خلاق

 

باید طوری خواسته خودمان را در ذهن مجسم کنیم که انگار به آن رسیده ایم و به طور واقعی آن را دریافت کرده ایم.

ذهن ما فرق بین واقعیت و تصور را نمی داند و اگر ما بتوانیم جوری تصور کنیم که ذهن ما کاملاً آن را باور کند در این حالت تلاش می کند که افراد و موقعیت ها و ابزارهایی را جذب کند ( فرکانس ما با فرکانس خواسته مان یکی باشد که در بالا به این موضوع اشاره کردیم) که ما را خیلی راحت تر به آن خواسته برساند.

روش تجسم کردن را در اینجا خلاصه وار برای شما توضیح می دهم.

برای تجسم می تواند از موزیک های بدون کلام آرام استفاده کنید. یک نمونه را هم برای شما در اینجا قرار داده ام.

 آهنگ بدون کلام برای تصویر سازی ذهنی

 

برای تجسم در یک مکان آرام و ساکت قرار بگیرید با چند نفس عمیق شکمی ذهنتان را کاملاً آرام کنید. مکان جوری باشد که کسی مزاحم شما نشود و اگر با کسی زندگی می کنید او را در جریان کار بگذارید که وسط تمرین تمرکز شما به هم نخورد.

بعد خواسته خودتان را به طور واقعی در ذهن مجسم کنید. تلاش کنید که آرام باشید و آن حس خوبی که بعد از رسیدن به خواسته تان به شما دست می دهد را کاملاً درک کنید و با تمام سلولهای بدنتان احساسش کنید. این حس خوب خیلی مهم و کلیدی است اگر تجسم کنید و آن حس خوب را تجربه نکنید نشان می دهد که شما با خواسته خودتان در یک فرکانس یکسان قرار نگرفته اید.

چند دقیقه ای حدود ( 10 دقیقه ) را هر روز به آن اختصاص دهید. بعد از مدتی به دست آوردن خواسته تان برای شما باورپذیرتر شده و با تداوم و پشتکار و مهمتر از همه اقدام کردن در راستایش آن را به دست می آورید.

  • احساس

 

احساس خوب در قانون جذب

 

همانطوری که در قسمت بالا هم اشاره کردیم حتماً هنگام تجسم باید احساس خوب را با تمام وجود درک کنیم. می توانیم بگوییم که این حس خوب یک جور احساس شور و اشتیاق همراه با لذت است که باعث می شود خواسته ما مثل آهنربا به سمت ما جذب شود.

  • مداومت بر روی خواسته

 

 

بعد از مشخص کردن خواسته خود باید برای رسیدن به آن اقدام و تلاش کنیم.  متاسفانه در فیلم راز که برای اولین در سال 2006  ساخته شد به این مورد اصلاً اشاره ای نشد و همه اش بحث این بود که اگر چیزی را در ذهنت به خوبی تصور کنی فوری به آن دست پیدا میکنی.

برای فعالسازی قانون جذب باید آنقدر خوب تجسم کنیم و احساس خوب داشته باشیم که باورهای ما دستخوش تغییرات مثبت شود و اینها ما را به عمل و اقدام وا دارد و گرنه معنی ندارد که من گوشه خانه ام بنشینم و تصور کنم که به خواسته هایم رسیده ام و بعد هم به خواسته هایم برسم.

مهمترین کار این است که بر روی خواسته خود کاملاً متمرکز شویم . شاید شما هم در بچگی ذره بین را جلو نور خورشید امتحان کرده باشید وقتی که نور ذره بین را روی کاغذ برای مدتی متمرکز کنیم کاغذ را می سوزاند ولی وقتی اشعه های خورشید پراکنده باشند فایده ای ندارند در مورد قانون جذب هم تمرکز و تجسم بدون اقدام در راستای خواسته نه تنها هیچ فایده ای نداشته بلکه انسان را سرخورده و ناامید هم می کند.

  •  دریافت کردن

مرحله دریافت در قانون جذب

 

بعد از سه مرحله بالا باید صبر به خرج بدهیم و در این فرکانس باقی بمانیم تا کم کم خواسته خودمان را جذب کنیم. برای باقی ماندن در فرکانس خوب باید با شکرگذاری دائمی و با تمرکز روی خوبی ها و اقدام کردن حال خودمان را خوب نگه داریم.

اگر احساس خوب خود را حفظ نکنیم احتمال جذب خواسته مان بسیار پایین می آید. حتی شاید در طول مسیر با فراز و نشیب و مشکلاتی هم روبرو بشویم ولی فقط با تغییر زاویه دید و اینکه کاری کنیم که حال خوبمان را از دست ندهیم در فرکانس باقی بمانیم.

شاید بگویید چگونه؟

در یکی از مقالات داستان کوتاهی را از خودم توضیح داده ام که این مطلب را برای شما قابل درک تر می کند و داستان این بود که پیش  تقریباً نه ماه پیش بود که شهرستان خانه مادرم بودم. صبح زود از خواب بیدار شدم، کارهای بسیار زیادی داشتم که باید انجام می دادم.

به محض اینکه از پله ها پایین رفتم و در ماشینم را باز کردم و استارت زدم دیدم که ماشین کار نمی کند و روشن نمی شود.

اگر آموزش ندیده بودم و این مسائل را نمی دانستم شروع به غرزدن می کردم و حال خودم  و حتی اطرافیانم را بد می کردم و بعد ناخواسته های بیشتری را به سوی خودم جذب می کردم.

اما من روش کاملاً متفاوتی را انتخاب کردم، قبل از هر چیزی شکرگذاری کردم و گفتم خدایا شکرت که امروز هم سالم و زنده از خواب بیدار شدم. و بعد دوباره شکرگذاری کردم و گفتم خدایا ازت ممنونم که می خواهی من را از یک تصادف نجات بدی. چون اگر بیرون می رفتم شاید به طرز وحشتناکی تصادف می کردم و مشکل جدی برای سلامتی ام به وجود می آمد.

خیلی راحت با تغییر نگرشم نسبت به این اتفاق حال خودم را خوب نگه داشتم و بعد به جاهایی که لازم بود زنگ زدم که من نمی توانم سر وقت پیش آنها حاضر شوم.

این کار خیلی سخت است ولی باید تلاش کنیم که در هر اتفاقی که برای ما روی می دهد جنبه مثبت آن را ببینیم و این خیلی مهم و کلیدی است.

 

نکات مهم در استفاده از قانون جذب

 

رها کردن

 

 

نکته بسیار مهم در قانون جذب این است که بعد از اینکه خواسته خود را به روشنی مشخص کردید و در راستای آن اقدام کردید آن را رها کنید. منظور از رها کردن این نیست که به یکباره به آن فکر نکنید و از ذهن تان پاک کنید بلکه باید هر روز به آن فکر کنیم اما خیلی اصرار نورزیم. اگر این قدر اصرار کنیم که به ترس و نگرانی منجر شود قانون جذب را در جهت عکس فعال خواهیم کرد. یکی از نشانه های رها کردن این است که حالمان خوب باشد و آرامش داشته باشیم.

صبر

 

 

طبیعتاً استفاده صحیح از قانون جذب می تواند شروعی برای ساختن یک زندگی رویایی باشد اما باید بپذیریم که هر چیزی به زمان نیاز دارد  و مستلزم  صبرکردن است و ما باید در طول زمانی که می خواهیم به خواسته مان برسیم حال و احساس خود را خوب نگه داریم. چون به طور ساده هم این قابل درک است مثلاً وقتی حالمان خوب است کیفیت کارهایمان بالاتر است، به خوبی با افراد ارتباط برقرار می کنیم و در نهایت با سرعت بسیار بیشتری به خواسته هایمان خواهیم رسید.

در این مقاله تلاش کردم تا قانون جذب را خیلی ساده و قابل فهم و کاربردی برای شما توضیح دهم.

قانون جذب در نهایت سادگی بسیار هم پیچیده است مخصوصاٌ برای کسانی که مطالعه و یا آموزشی در این مورد نداشته اند. توصیه می کنم که این مقاله را چندین بار و با دقت و تفکر مطالعه نمایید تا کاملاً آن را درک کنید. با بکارگیری قانون جذب در زندگی سرعت دستیابی به خواسته هایمان چند برابر خواهد شد.

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.