اهمیت آموزش در موفقیت

8

 

حدود 4 سال پیش دوست نادانی داشتم که می‌گفت من همه‌چیز را می‌دانم و وقتی من از خوبی‌ها و مطالب مفید یک کتاب عالی برایش صحبت می‌کردم سریع عکس‌العمل نشان می‌داد و می‌گفت که ” اینا که چیزی نیست، من می دونم.”

این شخص هیچ‌وقت حاضر نبود که وقت بگذارد و در مورد موفقیت، حل مسئله، و مهارت‌های ارتباطی و سایر مهارت‌های لازم برای یک زندگی خوب و رضایت‌بخش مطالعه کند.

این دقیقاً اعتمادبه‌نفس کاذب است و زمانی که فقط فکر می‌کنیم که مهارت داریم و یا  خیلی می‌دانیم اما درواقع این جوری نیست و نمی‌دانیم. در مورد اعتمادبه‌نفس کاذب بیشتر خواهم نوشت.

 

 

یک روز که  داشتیم با هم بحث می‌کردیم از او یک سؤال مهمی پرسیدم و درواقع رگباری از  سؤالات مهم بود و اینجوری شروع شد:

تو که می‌گویی که همه‌چیز را می‌دانم

چرا شدیداً مشکل مالی داری؟ ( چون این شخص همیشه غر می‌زد که به‌اندازه کافی پول‌ندارم.)

چرا مشکلات ارتباطی داری؟ ( با خانواده‌اش ازجمله پدر و مادر و … درگیر بود و بلد نبود که با آن‌ها ارتباط برقرار کند. و همچنین در محل کارش با همکارانش مشکلات بسیار بزرگی داشت.)

چرا مشکلات خانوادگی داری؟ ( چون با همسرش شدیداً مشکل داشت و آخر کار از هم جدا شدند.)

چرا اکثر اوقات حالت خوب نیست؟ ( چون این شخص 99% اوقات غر می‌زد و همیشه حالش گرفته بود.)

 

 

من به خاطر اینکه در مسیر تغییر بودم و مرتب مطالعه می‌کردم و کتاب می‌خواندم ارتباطم را با این شخص محدود کرده بودم و تلاش می‌کردم تا کمتر با او ارتباط برقرار کنم و یا مصاحبت داشته باشم.

بعد از 6 ماه که مجدداً او را ملاقات کردم به من گفت:

کریم زاده چند ماه پیش حرف بسیار خوبی به من زدی و به من گفتی که اگر همه‌چیز را می‌دانم چرا این‌قدر در زندگی‌ام مشکل دارم.

من هم تائید کردم و گفت آره. الآن هم‌روی همین حرفم هستم.

جواب داد:  من هم بهش فکر کردم و دیده‌ام که مشکل‌دارم و دلیل خیلی از مشکلات خودم و یا نداستن و آموزش پذیر نبودن خودم است و حالا می‌خواهم یاد بگیرم.

خدا را شکر کردم که یک نفر هم می‌خواهد در مسیر رشد و یادگیری قرار بگیرد و شجاعت به خرج داده است که زندگی خودش را متحول کند.

من هم در پاسخ تعدادی کتاب خوب را به او معرفی کردم و شروع به مطالعه کردند و تغییراتی را در زندگی خودش ایجاد کرد.

هرچند که خیلی خیلی کند و با سرعت لاک پشتی مطالعه می‌کرد و فقط هر از چند گاهی چند صفحه کتاب می‌خواند ولی بعد از مدتی تغییراتی را در تمامی جنبه‌های زندگی‌اش مشاهده کردم که به‌نوبه خود قابل‌تحسین بودند.

در این مقاله می‌خواهم در رابطه با آموزش و اهمیت آن در موفقیت مطالب بسیار مهمی را با شما به اشتراک بگذارم. به شما قول می‌دهم که فقط بامطالعه این مقاله نگرش شما نسبت به آموزش کاملاً بهبود پیدا کند و شما هم شروع به آموزش و بهتر و بهتر کردن تمامی جنبه‌های زندگی‌تان نمایید.

اهمیت آموزش ازنظر برایان تریسی یکی از موفقیت ترین افراد جهان

 

 

آقای برایان تریسی گفته بسیار زیبایی دارند و می‌گویند:

فقط20% افراد دنیا در حال رشد و پیشرفت هستند و روی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند.( منظور این است که مرتب کتاب می‌خوانند و یا در دوره‌ها و سمینارها و کارگاه‌های  آموزشی شرکت می‌کنند.)

و می‌گوید که این افراد، افراد تأثیرگذاری هستند. یعنی اینکه افراد مؤثری هستند و روی زندگی دیگران تأثیر می‌گذارند، یعنی مسائل زندگی خودشان را راحت‌تر می‌توانند حل کنند، یعنی در اقوام خودشان آن‌ها را به‌عنوان آدم‌حسابی می‌شناسند و در کل انسان‌های موفق‌تری هستند.

اما از این 20% یک 20% دیگر هم هستند ( در کل می‌شود 4% افراد جامعه ) که این افراد مطالب آموخته‌شده ( کتاب، دوره‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی ) را در زندگی خودشان به کار می‌گیرند و این افراد به‌زودی به 4% افراد تاپ و بالای جامعه (که ثروتمند و خوشحال و موفق هستند) می‌پیوندند.

پس نکته بسیار بسیار مهم این است که مطالب آموخته‌شده را درک کرده و در زندگی خودمان به کار ببریم.

خیلی از افراد را می‌بینم که سالیان سال است که در حال آموزش هستند و مرتب از این کارگاه به این سمینار و یا از این استاد به آن استاد مراجعه می‌کنند ولی زندگی‌شان کوچک‌ترین تغییری نکرده است و دلیلش هم به کار نگرفتن این مطالب آموخته‌شده در زندگی است.

مثال: در کارگاه مشتری مداری یاد می‌گیریم که فروشنده باید لبخند بزند و همیشه یک تبسم به لب داشته باشد.

خیلی‌ها که آموزش ندیده‌اند این مطلب را نمی‌دانند و رعایت نمی‌کنند.

 

 

مدتی پیش با همسرم و پسر کوچکم به دهکده توریستی کندوان رفته بودیم و برای نهار خواستیم که آبگوشت بخوریم. بعدازاینکه سفارش دادیم با یک فروشنده‌ عجیبی سروکار داشتیم که اخمو و خیلی بداخلاق بود. تا حدی که اگر زودتر متوجه می‌شدیم به‌هیچ‌عنوان آنجا غذا نمی‌خوردیم.

وسط غذا با همسرم در رابطه با این مدل مشتری مداری صحبت می‌کردیم و من به شوخی به همسرم می‌گفتم اگر جرات داری بهش بگو که دو تا نان اضافی برای ما بیاورد. و آن روز کلی به این داستان هم خندیدیم.

این فروشنده آموزش ندیده بود و نمی دانست که برای جذب مشتری دائمی باید به او احترام گذاشت و با او به خوبی رفتار کرد.

اما مشکل اینجاست که خیلی‌ها آموزش هم دیده‌اند ولی این نکته ساده را رعایت نمی‌کنند.

پس نکته مهم این است که اولاً آموزش پذیر باشیم و ثانیاً مطالب آموخته‌شده را در کسب‌وکارمان  و یا کلاً در زندگی‌مان به کار بگیریم.

اقدامک

من خودم را ملزم می‌کنم که مطالبی که در کتاب‌ها و دوره‌ها و سمینارهای آموزشی یاد می‌گیرم در  زندگی‌ام به کار بگیرم.

 

ضرورت یادگیری مهارت‌های زندگی

 

افراد معمولی جامعه ( 97%  کل افراد جامعه) به مدل زیر با آموزش رفتار می‌کنند.

 

تمامی ما به عنوانی فردی از افراد جامعه با مسائلی در زندگی خودمان روبرو هستیم.

برای یکی قبول شدن در کنکور مهم است، یک نفر دیگر می‌خواهد که درآمد خودش را افزایش دهد، شخصی دیگر در مهارت‌های ارتباطی مشکل دارد، یک نفر دیگر خجول است و یا اعتمادبه‌نفس پایینی دارد و صدها مسئله دیگر

وقتی یک نفر می‌آید و به ما می‌گوید که می‌خواهم به شما کمک کنم. ( دقیقاً مثل این تصویر بالا )

و ادامه می‌دهد که بزرگوار چرخ‌های زندگی شما مربعی است و خیلی به شما فشار می‌آید و اذیت می‌شوید بیایید که من این چرخ‌های دایره‌ای را به شما بدهم.

عکس‌العمل اکثر ما این خواهد بود.

مرسی و یا اینکه ما عجله داریم و وقت نداریم. ( تصویر بالا)

لینکلن که زمانی رئیس‌جمهور آمریکا بود گفته بسیار زیبایی دارد و می‌گوید که

اگر برای قطع کردن درختی شش ساعت وقت داشته باشم چهار ساعت را صرف تیز کردن تبرم خواهم کرد.

 

 

خیلی‌ها با تبر کند کار می‌کنند و با زحمت بسیار زیاد به جان زندگی افتاده‌اند غافل از اینکه باید حتماً زمانی را صرف آموزش و یادگیری و درواقع تیز کردن تبرشان کنند.

آموزش دیدن، در واقع تیز کردن تبر به بهترین نحو است .

جیم ران می‌گوید:

آموختن آغاز ثروت است،

آموختن آغاز سلامتی است،

آموختن آغاز معنویت است.

معجزه جایی اتفاق می‌افتد که جستجو و یادگیری آغاز می‌شود.

 

 

 

پس حتماً باید برای زندگی کردن آموزش ببینم وگرنه همان نتایجی را می‌گیریم که قبلاً گرفته‌ایم. اجازه بدهید که جای اینشتین هم خالی نماند و گفته بسیار زیبایی را هم از ایشان نقل کنیم.

اینشتین می‌گوید: خیلی احمقانه است که همان کارهای تکراری قبلی را انجام بدهیم ولی انتظار نتایج متفاوتی را داشته باشیم.

من ( محمود کریم زاده ) تضمین می‌کنم که با آموزش درست و اصولی و متناسب با خودتان در مدت سه سال صدر صد زندگی‌تان را از هر نظری ( خانوادگی، مالی، ارتباطی، اجتماعی، فردی و … ) متحول خواهید کرد.

اقدامک

از امروز بیشتر کتاب مطالعه می‌کنم و در مسائل و مواردی که در زندگی‌ام گیر دارم شروع به آموزش دیدن می‌کنم.

خدا را خیلی شاکرم که خودم با آموزش زندگی خودم را متحول کردم و هیچ‌وقت به وضعیت قبلی خودم برنگشتم.

غذای کامل روح چیست؟

 

ما موجوداتی کاملاً روحانی هستیم که در یک جسم نمود پیداکرده‌ایم.

متأسفانه تصور اکثر افراد بر این است که ما اکثراً موجودی جسمانی هستیم و روح به‌طور کامل فراموش‌شده است.

اکثر افراد دو بار در روز مسواک می‌زنند، هر از چند گاهی موهای خود را اصلاح می‌کنند، هفته‌ای حداقل سه بار دوش می‌گیرند و در کل خیلی به جسمشان می‌رسند.و این عالی است و باید تبریک گفت.

 

 

دیروز سیزده‌بدر بود و انسان باورش نمی‌شود که بعضی افراد فقط در این روز چقدر برای خوراک، میوه، تنقلات و نوشیدنی‌ها و انواع خوردنی‌های دیگر ( مخصوص جسمشان) هزینه کردند.

باور کنید آدم احساس می‌کرد که یک قحطی بزرگی در راه است. روز قبل از سیزدهم در هیچ قصابی نمی‌توانستی یک کیلو گوشت پیدا کنی و آن‌ها همه‌چیز را کامل فروخته بودند.

اما نوبت که به روح و غذای آن می‌رسد همه‌چیز فراموش می‌شود.

افراد فقیری را می‌بینم که یک کتاب خوب را برمی‌دارند و سریع پشت جلد آن را نگاه می‌کنند و خیلی وقت‌ها به خاطر اینکه  فکر می‌کنند گران است آن را نمی‌خرند درحالی‌که همین شخص برای یک وعده فست فود که کلی برای بدن مضر است به‌راحتی چند برابر قیمت آن کتاب هزینه می‌کند.

از سه سال پیش که اهمیت آموزش برایم ثابت شده است، تنها چیزی که هیچوقت قیمت آن را نمی پرسم کتاب و یا دی وی دی های آموزشی است. چون به خوبی می دانم یک کتاب که به فرض مثال قیمت آن 30 هزار تومان است فقط یک ایده در آن می تواند در صورت اجرا میلیونها تومان برای من سود در بر داشته باشد و این را از موفقیت ترین افراد دنیا یاد گرفته ام.

واقعاً چرا باید ده درصد از درآمد خود را به آموزش و يادگيري اختصاص دهیم؟
توصیه هایDarren Hardy مدیر مسئول مجله موفقیت در مورد اهمیت آموزش و سرمایه گذاری بر روی توسعه فرد را نگاه کنید.

 

 

افراد بسیار موفق دنیا تمامی موفقیت‌هایشان از خواندن کتاب شروع‌شده است و افراد موفق ایران هم از این قاعده مستثنا نیستند.

یکی از اساتید موفقیت در ایران که فقط در عرض یک سال اخیر 18 میلیارد تومان دوره آموزشی فروخته است از کتاب خواندن شروع کرده است.

در برنامه‌ای که ایشان سخنرانی می‌کردند و من هم حضور داشتم می‌گفتند که من از 10 سال پیش مرتباً کتاب‌های خوب می‌خوانم  و بعضی از کتاب‌ها را چندین بار خوانده‌ام و می‌گفت وقتی به افراد می‌گویم که از کتاب خواندن شروع کنید به من می‌خندند و می‌گویند مگر با کتاب خواندن می‌شود پولدار شد؟

جواب این است که بله.

با کتاب خواندن می‌شود پولدار شد ولی به این صورت نیست که امروز کتاب بخوانی و فردا ثروتمند شوی بلکه باید مرتب کتاب بخوانی تا افکار قدیمی و باورهای قبلی‌ات پاک شوند و افکار درست و باورهای قدرتمند جایگزین کنی.

بعد از مدتی که کتاب می‌خوانی این کتاب‌ها شمارا حرکت می‌دهند. دقیقاً شما را به حرکت و اقدام کردن در مسیر درست وا‌می‌دارند و این رمز مطالعه و یادگیری است.

تا زمانی که شروع به یادگیری و آموزش نکنیم زندگی ما بهتر نخواهد شد.

به قول استاد استادان جیم ران: زندگی شما تنها زمانی بهتر خواهد شد که خودتان بهتر شوید.

یکی از اقوام بنده بالای 10 میلیارد پول دارد. درواقع این شخص پولدار است اما ثروتمند نیست.

وضع سلامتی و مخصوصاً ارتباطات خانوادگی‌اش در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار دارد.

پس بپذیریم که بدون آموزش زندگی کردن ما احساس رضایت و خوشبختی نخواهیم داشت.

نکته بسیار مهم این است که همان‌طوری که هرروزه مراقب جسممان هستیم و به آن غذا می‌دهیم باید از روحمان نیز مراقبت کنیم.

آیا وقتی‌که به شما می‌گوییم بیا غذا بخور شما جواب می‌دهید خیلی متشکرم. نمی‌خورم من سه روز پیش، ‌غذا خورده ام؟

مسلماً این را نمی‌گویید.

ولی خیلی‌ها در رابطه باروحشان این‌جوری رفتار می‌کنند.

مدتی پیش که مطالب یک کتاب را با یکی از دوستانم که سالیان سال خارج بوده است به اشتراک می‌گذاشتم ایشان هم گفتند آره من هم ده سال پیش این کتاب را مطالعه کرده‌ام.وقتی به او گفتم که دوباره مطالعه‌اش کند گفت لازم نیست، گفتم که مطالعه کرده‌ام و این دقیقاً مثل این است که به شخصی بگوییم بیاید و غذا بخورد اما می‌گوید که من سه روز پیش‌غذا خورده ام.

دوست عزیز درست است که این کتاب هیچ تغییری نکرده است. اما مغز تو حتماً تغییر کرده است و اگر هم مغزت هیچ تغییری نکرده است این خبر بسیار بدی برای شما دارد!!

پس خودمان را متعهد کنیم که شروع به مطالعه و یادگیری کنیم.

اقدامک

خودمان را متعهد کنیم که هرروز چند صفحه کتاب بخوانیم و یا در دوره و سمینارهای آموزشی ازجمله، اعتمادبه‌نفس، مهارت‌های ارتباطی، هدف‌گذاری و … بسته به نیازمان شرکت کنیم.

تذکر

مطالب تلگرام و اینستاگرام و تمامی منابع مشابه به دلیل گسستگی و تحریف مطالب نمی تواند به‌هیچ‌عنوان جایگزین کتاب شود.

 

 

این مقالات هم می توانند برای شما خیلی مفید باشند:

افزایش اعتماد به نفس با یادگیری سریع و آسان هر مهارت فقط در20 ساعت ( قسمت اول )

افزایش اعتماد به نفس با یادگیری سریع و آسان هر مهارت فقط در20 ساعت ( قسمت دوم )

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

8 نظر

 1. محمد می گوید

  بە نام خدا

  قبل از هر چیز واقعا بهتون تبریک میگم بابت مقالات مفیدی کە با ما بە اشتراک میگذارید
  بندە هم این تجربە رو داشتم یعنی از یە کتاب رومان شروع کردم و منو بە سمت کتاب خوندن کشید یعنی خودمم باورم نمیشد کە انقدر سریع جذب خوندن بشم منی کە قبلا هیچ مطالعه ایی نداشتم و الان شکر خدا تو مسیر تغییر هستم و حالم خیلی خیلی خوبه آقای کریم زاده دلم میخواد یه جای بلندی بایستم و فریاد بزنم که ای مردم مطالعه کنید که واقعا کمکتون میکنه در همه جنبه های زندگی

  متشکرم
  رحیمی

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما دوست عزیز و بزرگوار
   خوشحالیم‌که این‌مقاله مورد توجه تون قرار گرفته است.
   اما مهمترین فاکتور برای استفاده از آموزش، آمادگی است.
   شما واقعا آماده ای، آموزش پذیری بالایی دارید و
   مطالب را به خوبی دریافت می کنید.
   جیم ران می‌گوید:
   موفقیت چیزی نیست که تعقیبش کنید،
   اگر تعقیبش کنید از شما فرار می کند مثل تلاش برای تعقیب پروانه ها.
   موفقیت چیزی است که آن را جذب می کنید؛
   آن هم با شخصی که به آن تبدیل می شوید»
   واو…. چه گفته قشنگی….
   مطممئنم شما هم با تبدیل شدن شخصیت تون به چیزی
   که لایق موفقیت هستید آن را جذب می کنید.
   موفقیت های بیشتری را برای شما از خداوند منان‌خواستاریم

 2. علی مصلحی می گوید

  دست‌مریزاد آقای کریم‌زاده! خیلی خوب بود. من تازه متوجه شدم که «مغز من تغییر می‌کند و خواندن یک کتاب دیروز یک معنا داشته، امروز یک معنا و فردا معنای دیگری. باید کتابی که دیروز خوانده‌ام را امروز با نگاه دیگر و فردا هم با دید جدیدی بخوانم.«
  سپاس از مقاله ارزشمند شما.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای مصلحی‌عزیز.
   خوشحالیم‌که این‌مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.
   بله دقیقا اینجوریه.
   اخیرا در روند مطالعات خودم‌نیز یک تغییر اساسی ایجاد کرده ام و آن این است
   که‌چند کتاب بسیارخوب، کاربردی و‌متناسب با کسب و کارم را انتخاب کرده و
   و آنها را بارها و بارها بخوانم

 3. بهاره رحمانی آذر می گوید

  مرسی از مطالب خوبتون استاد.
  من به جرئت میتونم بگم که کتاب خوندن بهترین کار دنیاست البته به شرطی که همیشه مطالعه کنیم؛ چون بعضا پیش میاد که افراد با خوندن چن کتاب فکر میکنن خیلی میدونن، کتاب خوندن رو متوقف میکنن و به ایراد گیری از دیگران و بحث و جدل های بی فایده می پردازن…

  1. محمود کریم زاده می گوید

   سپاسگزاریم.
   خیلی عالی.
   به نکته بسیار مهمی اشاره کردید.
   مطالعه زمانی مفید واقع می شود که خودمان را متعهد کنیم
   که آن را به عادت تبدیل کنیم و ضمنا مطالعه باید به نحوی باشد
   که باعث بهبود وضعیت زندگی‌مان و حس و حالمان‌شود
   نه اینکه دانسته های خود را به رخ دیگران بکشیم و یا
   بحث و جدل کنیم.
   ضمنا هر چقدر بیشتر مطالعه می‌کنیم‌و پیشروی می‌کنیم،
   تازه می فهمیم که هیچی را نمی دونیم.
   خوشحالیم‌که افراد بسیار خردمند و آموزش پذیری
   همراه ما هستند.
   موفق و سربلند باشید…

 4. وحید خانی می گوید

  واقعا مقاله ی کاملی بود.
  با دیدن فایل ویدیویی دارن هاردی باز هم برام تکرار شد که بهترین سرمایه گذاری روی خودمان است نه صرفا خرید ملک و طلا

  یکی از دوستانم چند وقت پیش گفت من مقداری پول دادم به نظراون کدوم بانک بهتره که سرمایه گذاری کنم.
  این دوست من کاردان پرستاری هست که بهشون بهیار میگن و بعد از ۲۰ سال کار مداوم تازه تونسته بود این پول رو جمع کنه که مول زیادی هم نبود.
  من بهش گفتم بهترین سرمایه گذاری اینه که خودت و مهارت هاتو تقویت کنی تا با زمان کم بتونی چندین برابر این پولو در بیاری!
  گفت مرد حسابی کلی زحمت کشیدم این پولو به دست بیارم حالا میخای مثلا ۱۰ درصدشو بدم کتاب و فایل های آموزشی؟!

  کاش این طرز تفکر و فرهنگ در جامعه ی ما به وجود بیاد که آموزش دیدن سرمایه گذاری نه اتلاف هزینه

  تشکر میکنم از استاد عزیز بابت این مقاله ی آموزنده ای که گذاشتید.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای خانی عزیز
   ممنون از شما
   ممنون که مقاله من را کامل تر کردی و با این مثالت اهمیت آموزش را خیلی عالی نشان دادی
   متاسفانه این نگرش خیلی از افراد جامعه ماست و نتیجه اش هم این است که این
   افراد در طول سالیان سال رشد بسیار کمی دارند و حالشان هم خوب نیست
   اما بدتر از همه اینها خیلی شکننده اند و در حل مسائل مهم زندگی شان
   ناتوان هستند.
   این فرموده پدر موفقیت دنیا جیم ران را همیشه به یاد داشته باشیم:
   “شما همیشه می توانید بیشتر از آنچه اکنون دارید داشته باشید
   به خاطر اینکه خودتان می توانید بیشتر شوید.”

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.