هدف چیست؟( قسمت دوم )

20

 

آموزش هدف گذاری در زندگی

 

 

آیا تا بحال هدفگذاری کرده اید؟ آیا اهداف خودتان را نوشته اید؟

یکی از کارهای بسیار بسیار مهم برای موفقیت در زندگی مشخص کردن اهداف و هدفگذاری است. وقتی که از نوشتن اهداف و هدفگذاری برای افراد صحبت می کنم اکثر آنها پاسخ می دهند که اهداف را در ذهنم مشخص کرده ام و نیازی به نوشتن نیست. در این مقاله  هدف چیست؟( قسمت اول )  را  ادامه خواهیم داد.

 

از آنجایی که این یکی مقاله معمولی نیست و فقط خواندن آن کافی نیست. پس لطفاً قبل از شروع به مطالعه این مقاله کاملاً کاربردی و مفید حتماً یک قلم و یک دفترچه کوچک در دست داشته باشید تا تمارین قسمت اقدامک ها را انجام بدهید.

 

نوشتن اهداف روی کاغذ

 

اولين و مهم‌ترين عامل رسيدن به اهداف عشق و علاقه است. اگر شما عاشق چيزی باشيد و اشتياق سوزانی داشته باشيد حتماً آن را به دست خواهيد آورد.

آقای ناپلئون هيل ميیگويد: اشتياق سوزان نقطه شروع هر موفقيتی است.

شايد برای شما جاي سؤال باشد که اگر نمي‌دانيم علايق ما چيست چکار کنيم؟ چاره کار اين است که اول تلاش کنيم تا خودمان را بهتر بشناسيم. براي اين کار بايد به گذشته خودمان برگرديم و ببينيم که درگذشته از چه‌کاري خيلی خوشمان مي‌آمد و يا در خانه خود چه چيزهايي داريم که علاقه ما را نشان مي‌دهد.

شخص خودم در اين مرحله پی بردم که من تعداد زيادي کتاب‌هاي روانشناسی درزمينه‌ی رشد فردی و اعتمادبه‌نفس و…دارم و متوجه شدم که کاملاً به آن‌ها علاقه دارم. به همين دليل کتابهاي زياد ديگری را نيز مطالعه کردم. و در چندين  دوره‌ حضوری تحول و بهبود فردی شرکت کردم. و به حدی به اين کار علاقه‌مند شدم که چند مربی  رشد فردی و مشاور با هزينه بسيار بالا را پيدا کردم تا بتوانم از تجربيات آن‌ها استفاده کنم و راه آن‌ها را ادامه دهم.

يکي از علايق خیلی مهم من اين است که تعداد زيادي کتاب کاربردي روانشناسی به من بدهند و يک جای خلوت و ساکت را در اختيارم بگذارند و اجازه دهند فقط مطالعه کنم.

مطمئن باش اگر به کاری علاقه داشته باشي و تلاش کنی که آن را به‌خوبي ياد بگيری، به زودي نتايج هم در ادامه خودشان را نشان خواهند داد.

اقدامک 1

همين الآن خواندن  مقاله را متوقف کنيد و بياييد فکر کنيد که در کودکي به چه‌کاری علاقه داشتيد؟ آيا در خانه چند تا آلت موسيقی داريد؟ يا يک عالمه وسايل نقاشی و نقاشيی های قشنگی که خودت کشيدی و يا …

لطفاً بيشتر فکر کنيد و حتماً علاقه خود را شناسايی کنيد مهم نيست الآن در چه وضعيتی هستي و يا کجا زندگي مي‌کنی. مطمئن باش که به‌زودی ميیتوانی زندگی دلخواه خود را خلق کنی به‌شرط اينکه اول بخواهی و بعد قدم اول را برداری.

 

تصمیم گیری در هدفگذاری

 

 

بعد از پيدا کردن علايق خودمان بايد يک تصميم قطعی بگيريم و شک و ترديد را برای هميشه کنار بگذاريم.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب مي‌گويد: اگر شما براي خودتان اهدافی تعيين کنيد و هرروز گام‌های کوچکی درراه رسيدن به آن‌ها برداريد مطمئناً بعد از مدتی به آن‌ها می رسيد.

(زمان دستيابی بستگي به نوع هدف دارد.)

من اول که نوشتن کتاب را شروع کردم اصلاً باورم نمی شد که بتوانم حتي يک صفحه بنويسم، چون قبلاً هيچ تجربه‌ای در اين زمينه نداشتم و تايپ ده انگشتی هم بلد نبودم ولي بعد از اينکه تصميم قطعی گرفتم. هرروز تمرين ‌کردم و گام‌های کوچکی را در مسير اين هدفم بر‌داشتم. کتاب‌هاي مختلفی را مطالعه کردم. و بالاخره توانستم که اولين کتاب خودم را بنويسم. و بعد کتاب الکترونیکی دومی را نوشتم و الان در حال نوشتن کتاب الکترونیکی سوم خود هستم.

کارهاي کوچکی که هرروز انجام می دهيم نتايجی به ‌مراتب بزرگ‌تر از کارهای بزرگی دارد که فقط گهگاهی انجام می دهيم.

اقدامک 2

يک هدف براي خودتان در نظر بگيريد. کاري را که ماه‌ها و سال‌هاست مي‌خواهيد شروع کنيد. تصميم قطعي بگيريد و همين امروز قدم اول را برداريد. (مثلاً اگر مي‌خواهيد زبان را ياد بگيريد همين امروز با يک نفر که در اين کار مهارت دارد مصاحبه کنيد و سؤال کنيد که از کجا شروع کنم و بايد چه کتاب‌هايي را مطالعه کنم؛ و با گام‌هاي کوچک شروع کنيد. به شما قول مي‌دهم که در مدت 6 ماه به‌خوبي مکالمه را ياد خواهيد گرفت؛ و يا اگر مي‌خواهيد که يک آلت موسيقي را ياد بگيريد همين امروز اقدامات اوليه را در مورد آن انجام دهيد.)

نامه هدف‌گذاري بروس لي و موفق شدن به روش او

 

هدفگذاری به روش برسلی

 

لطفاً به اين نامه نگاه کنيد..

 

زندگی نامه بروسلی

 

نويسنده‌ي اين نامه بروس‌لي است. کارشناس هنرهاي رزمي و ستاره‌ هاليوودي که اين نامه را در روزهاي سختي و مشقت براي خودش نوشته است. بروس‌لي اين نامه را در تاريخ نهم ژانويه سال 1970 نوشته و در متن آن به خود قول داده است که به تمام اهدافي که براي خود تعيين کرده است، دست يابد.

من، بروس‌لي، اولين ستاره‌ي شرقي در ايالات‌متحده خواهم بود که بيشترين دستمزد را دريافت مي‌کند. در عوض، هيجان‌انگيزترين و با کيفيت‌ترين اجرايي که در ظرفيت يک بازيگر است را ارائه مي‌دهم.

اين فرآيند از سال 1970 شروع مي‌شود، به شهرتي جهاني دست خواهم يافت و تا آخر سال 1980 ثروت من 10 ميليون دلار خواهد بود. طوري زندگي خواهم کرد که لذت ببرم و به هماهنگي دروني و شادي دست‌يابم.

اما متأسفانه بروس‌لي بعد از ساخت فيلم « اژدها وارد مي‌شود » فوت کرد. به گواه اين نامه بروس‌لي تصميم داشته که در طول 10 سال به تمام اهداف خود دست يابد. ولي در کمال تعجب توانسته بود قبل از فوت خود به تمام رؤياهاي خود دست يابد.

جالب اين است که  بروس‌لي نه نيروي هدايتگر خاصي داشت و نه مربي پيش‌کسوتي که به او انگيزه دهد. تنها کاري که او انجام داد اين بود که  اين نامه را براي خود نوشت تا منبعي از انگيزه و شور و نشاط را براي خود ايجاد کند.

نامه‌ي بروس لي مثالي روشن از توجه به انگيزه دروني براي افرادي است که هيچ مربي يا نيروي هدايتگر خاصي ندارند.

واقعا بروس‌لي شخصيت بزرگ و توانمندي بوده است.

خوب، شما هم وقت بگذاريد و براي خود نامه‌اي بنويسيد و تمام اهداف و رؤياهايي را که دوست داريد در زندگي به آن‌ها برسيد را در اين نامه ذکر کنيد.

وقتي در مسير رسيدن به اهداف خود با موانع و سختي‌هاي مختلف روبرو شويد، ديگر هيچ‌چيز نمي‌تواند شما را از حرکت به سمت موفقيت و کسب پيروزي منحرف کند، زيرا انگيزه‌ي شما دروني است.

سعي کنيد هر چه سريعتر علايق خود را شناسايي کنيد و در مسير آنها قدم اول را برداريد. و مطلقاً زياد از حد فکر نکنيد و تجزيه و تحليل اضافي انجام ندهيد.

بروس‌لی ميیگويد:

اگر زياد راجع به کاری فکر کنيد، هيچ‌وقت انجامش نمی دهيد.

اقدامک 3

همين حالا نامه‌ي خود را بنويسيد، ليست پنج هدف مهم خود را تعيين کرده و شروع کنيد.

 

چرا بايد اهداف خود را بنويسيم؟

 

طریقه نوشتن اهداف

 

تمام استادان موفقيت به‌صورت پيوسته درباره‌ي نوشتن اهداف و اهميت آن صحبت کرده‌اند و نامه‌ي بروس‌لي تلنگري براي افرادي است که به اين مطلب اهميت خاصي نمي‌دهند؛ و از طرف ديگر دلگرمي خوبي است براي کساني که از اين روش براي رسيدن به اهداف خود و کسب موفقيت استفاده مي‌کنند. نوشتن اهداف اهميت بسيار بالايي دارد. بي‌دليل نيست که:

خداوند در قرآن مي‌فرمايد: ن و القلم و ما يسطرون ( نون، سوگند به قلم و آنچه مي‌نويسند. )

در نوشتن اهداف واقعاً جادويي نهفته است. خيلي از افراد مي‌گويند که من اهدافم را مي‌دانم و نيازي به نوشتن نيست، اين کار اشتباه بسيار بزرگي است. هنگامي‌که مي‌نويسيد، نيمکره راست و چپ شما باهم ارتباط برقرار مي‌کنند و خلاقيت شما افزايش مي‌يابد. همچنين عملکرد و کار آيي مغزتان چندين برابر مي‌شود.

شما با نوشتن اهدافتان آن‌ها را از يک حالت ذهني و فرضي به چيزي قابل‌لمس تبديل مي‌کنيد.

 

هدفگذاری رمز موفقیت 10% افراد موفق و برتر هر جامعه 

 

10%  افراد موفق، برتر و قدرتمند هر جامعه افرادی هستند که برای خودشان اهدافی را مکتوب کرده اند آقای برایان تریسی در ویدیوی کوتاه زیر آن را به خوبی توضیح می دهد.

 

 

 

هدفگذاری و موفق شدن به روش جيم کري کمدين مشهور هاليوود

 

هدفگذاری به روش جیم کری

 

مثال بسيار جالب ديگر از نوشتن ، جيم کري کمدين مشهور هاليوود است. جيم کري قبل از اينکه به هاليوود راه پيدا کند، چکي به مبلغ ده ميليون دلار براي خود نوشت و يادداشت کرد:

به خاطر خدمات انجام‌شده (دستمزد)

اين کمدين سال‌ها اين چک را به همراه خود داشت تا اينکه اين مبلغ را بابت دستمزد کار خود در يک فيلم دريافت کرد و در حال حاضر او يکي از ثروتمندترين کمدين‌هاي هاليوود است؛ و درازاي هر فيلم بيست ميليون دلار دريافت مي‌کند.

دوستان واقعاً نمي‌دانم چگونه اهميت نوشتن را براي شما بيشتر نشان دهم ولي تجربه شخصي که خودم هم داشته ام، دقيقاً ارزش آن را مشخص مي‌کند. باور کنيد از روزي که اهدافم را نوشته‌ام، انگيزه و انرژي‌ام در جهت رسيدن به آن‌ها چندين برابر شده است و برايم جالب است که مرتباً شرايط، افراد و منابعي بر سر راهم قرار مي‌گيرد که شتاب مرا براي رسيدن به اهدافم چندين برابر مي‌کنند.

نوشتن اهداف اعتمادبه‌نفس من را به طرز قابل‌توجهي افزايش داده است. ازآنجايي‌که در اينجا مجال بيشتري براي نوشتن در مورد آن نيست، اگر علاقه‌مند به اطلاعات بيشتر در اين زمينه هستيد حتماً کتاب « بنويس تا اتفاق بيفتد دکتر هنريت کلاوسر » را مطالعه فرماييد.

اهدافي که ما مي‌نويسيم بايد به شکل مثبتي آن را بيان کنيم؛ کاملاً واضح ، شفاف و قابل‌اندازه‌گيري باشند و زمان رسيدن به آن‌ها را هم بايد ذکر کنيم. براي دانستن جزئيات بيشتر به  مقاله هدف چیست؟ قسمت اول مراجعه نماييد.

تست جالب و کاربردي واقعي بودن اهداف

 

تست واقعی بودن هدفها

 

دانستن اينکه اهدافمان واقعي هستند يا نه خيلي ساده به نظر مي‌رسد، ولي در عمل بسيار مشکل است. چه‌بسا افراد زيادي را ديده‌ايم که ساليان سال دنبال يک هدفي بودند، ولي بعد از رسيدن به آن تازه متوجه شده‌اند که هدف واقعي خودشان نبوده و اين‌همه وقت و انرژي را بيهوده صرف کرده‌اند.

زمانهاي زيادي است که اهدافمان اصلاً براي خودمان نيست.

خيلي وقت‌ها ديده‌ام که حتي لباس پوشيدنمان هم براي خودمان نيست؛ و در اکثر کارهاي ديگرمان نيز حرف مردم و نظر مردم برايمان در اولويت بالايي قرار دارد.

براي اينکه بفهميم اهدافمان واقعي هستند يا نه بايد به چهار سؤال زير به‌دقت جواب دهيم.

سؤال اول

 وقتي‌که هدف‌گذاري مي‌کنيم و اهداف خودمان را مي‌نويسيم بعد از هر هدفي که براي خودمان تعيين کرده‌ايم بنويسيم که چي؟

 

دلیل هدفگذاری

 

اجازه بدهيد که اينجا يک داستان جالبي را برايتان تعريف کنم. سال‌ها پيش يک پسري عاشق يک دختري مي‌شود و به خواستگاري او مي‌رود. خانواده دخترخانم موافقت نمي‌کنند و مي‌گويند تو شغل درست‌وحسابي نداري و ماشين و خانه هم نداري. آن پسر حسابي ناراحت مي‌شود و تصميم مي‌گيرد که حسابي کار کند، و وضع مالي‌اش را تغيير دهد.

دو يا سه سال مي‌گذرد و آقاپسر داستان ما يک ماشين پژوي صفر خريداري مي‌کند. (خودتان مي‌دانيد که 15 سال پيش ماشين پژو جزو بهترين ماشين‌هاي ايران بوده است.) بعد از خريد ماشين، اولين کاري که مي‌کند اين بود که بوق ماشين پژوي خود را عوض مي‌کند و به‌جاي آن‌يک بوق کاميون قرار مي‌دهد. با ماشين خود به درب خانه دخترخانم مذکور مي‌رود و چندين بار پشت سر هم بوق مي‌زند. ( آن‌هم با صداي بلند بوق کاميون ) و بعد از چند بار بوق زدن يکي از همسايه‌ها بيرون مي‌آيد و مي‌گويد آقا چه خبره چرا بوق مي‌زني؟

آقاپسر داستان ما جواب مي‌دهد که من چند سال پيش براي خواستگاري دختر‌خانم همسايه شما آمدم، و آن‌ها به من جواب رد دادند و گفتند که من وضع مالي مناسبي ندارم. الآن آمده‌ام که به آن‌ها بگويم که در مورد من اشتباه مي‌کردند و خواستم به آن‌ها بگويم که الآن وضعم مالي‌ام عالي است و ماشيني به اين خوبي دارم و آمده‌ام تا اين دخترخانم و خانواده‌اش من را ببينند و به آنها ثابت کنم که در مورد من اشتباه فکر مي‌کردند.

مرد همسايه جواب مي‌دهد که آقا اين دخترخانمي که تو مي‌گويي دو سال پيش ازدواج‌کرده و از اينجا رفته است.

شخص در يک آن متوجه مي‌شود که چرا اين‌همه سال مي‌خواستم اين را ثابت کنم؟ و هدف ارزشمندتري را براي خودم در نظر نگرفتم.

چرا خودم را در آتش خشم الکي سوزاندم. به شدت پشيمان شده بود. و همه خوب مي‌دانيم که پشيماني هيچ سودي ندارد.

اگر اين آقا روز اول از خودش مي‌پرسيد که خوب يک ماشين خريدم و رفتم جلوي خانه آن دخترخانم و بوق زدم که چي؟ هيچ‌وقت اين کار را نمي‌کرد. و اين چند سال را با خشم و  عصبانيت نمي گذراند.

بارها بوده که ما هدفي را انتخاب کرديم و ماه‌ها و شايد ساليان سال برايش زحمت کشيديم، بعد تازه متوجه شديم که اين هدف ما نبوده  است؛ و اين‌همه زحمت و وقت زياد براي دستيابي به آن فقط به خاطر حرف مردم و يا فشار اطرافيانمان بوده است. و واقعاً باعث تأسف است که اين‌همه وقت گرانبها و انرژي و هزينه هم برايش صرف کرده‌ايم که به‌هيچ‌عنوان برگشتني نيست.

پس اگر مي‌خواهيد که به اين بلا دچار نشويد بعد از تعيين هر هدفي از خودتان بپرسيد.

« حالا فرض کنيم که به اين هدفم رسيدم؛ که چي »  اين دو کلمه جادويي « که چي » خيلي ساده به ما نشان مي‌دهد که مسيرمان درست است يا نه؟

اقدامک 4

همين الآن جلو پنج هدفي که براي خودت نوشته بودي بنويس: « که چي؟ »  و جواب آنها را بنويس.

مثلاً نوشتي که من تا 6 ماه آينده مکالمه روزمره زبان انگليسي را ياد مي‌گيرم و در جواب که چي؟ نوشتي براي اينکه خيلي وقت است که مي‌خواهم اين مهارت را ياد بگيرم. براي اينکه اگر اين بار مسافرت خارجي رفتم، بتوانم به‌خوبي کارهاي خودم را راه بياندازم و بتوانم به‌خوبي ارتباط برقرارکنم و به خاطر اينکه کم‌کم اين مهارت زبان انگليسي را به همسرم و به فرزندانم ياد ‌دهم تا آن‌ها هم اين مهارت مهم و لازم را ياد بگيرند و اعتمادبه‌نفسشان افزايش يابد.)

اگر ديديد که جواب اين « ‌که چي؟ » منطقي و ارزشمند است و به شما انگيزه و انرژي و روحيه مي‌دهد، بدانيد که هدف با ارزشي براي خودتان در نظرگرفته‌ايد. در غير اين صورت هر چه سريع‌تر آن را رها کنيد.

سؤال دوم

 

اگر یک میلیارد تومان پول داشتم؟

 

 از خودتان اين سؤال بسيار مهم را بپرسيد. اگر يک ميليارد پول داشتم آيا باز حاضر بودم که اين هدفم را دنبال کنم؟

خودم در جواب به اين سؤال با اطمينان صددرصد مي‌گويم بله. اين جواب واقعي بودن اهداف من را نشان مي‌دهد. افراد زيادي هستند که ساليان سال است که مي‌خواهند يک کتاب بنويسند ولي هنوز حتي موضوع کتاب را هم مشخص نکرده‌اند. اين کتاب من در کمترين مدت و کاملاً در جهت اهدافم نوشته‌شده است. واقعاً خوشحالم که بعد از سال‌ها توانستم اهدافي را دنبال کنم که واقعاً عاشق آن‌ها هستم.

اقدامک 5

شما هم از خودتان اين سؤال بسيار مهم را بپرسيد. اگر يک ميليارد پول داشتم آيا باز حاضر بودم که هدفم را دنبال کنم؟

اگر جوابتان به اين سؤال مهم مثبت است. بدانيد که اهداف واقعي و درستي را براي خودتان در نظر گرفته‌ايد.

 

سؤال سوم

 

اگر فقط 6 ماه زنده بودم

 

از خودتان سؤال کنيد که اگر فقط 6 ماه ديگر زنده بودم چکار مي‌کردم؟ آيا باز اهدافم را دنبال مي‌کردم؟ و باز اين کارهايي را که الآن به آن‌ها مشغول هستم انجام مي‌دادم؟

 

سؤال چهارم:

 

موفقیت در هر کاری

 

 اگر مطمئن مي‌شدم هر کاري مي‌کردم موفق مي‌شدم چکار مي‌کردم؟

اين‌ يک سؤال کليدي است. سعي کنيد هنگام پاسخ دادن به این سئوال اصلاً به موانع و مشکلات فکر نکنيد. فقط تصور کنيد که تمام امکانات در اختيارشماست و ترسي هم نداريد.

اگر اين شرايط واقعاً فراهم بود، دنبال چه اهدافي مي‌رفتيد؟

اقدامک 6

لطفاً در عرض ده دقيقه به اين دو سؤال  با دقت جواب دهيد.

1_ اگر فقط 6 ماه دیگر زنده بودم چکار می کردم؟

2- اگر مطمئن مي‌شدم هر کاري مي‌کردم موفق مي‌شدم چکار مي‌کردم؟

تحقق اهداف به یک تعهد بسیار قوی نیاز دارد و با وجود مسائل و پست و بلندی ها و شکست های زیاد باید باز ادامه داد، اگر صدبار هم شکست بخوریم باید دوباره بلند شویم و از نو شروع کنیم. خیلی از افراد اهدافی دارند ولی زیاد جدی و متعهد نیستند.

توصیه می کنم رویاهاتون را در یک کاغذی بنویسید و در زیر این جمله را بنویسید:

 

یا بمیر و یا رویاهاتو بدست بیاور

 

نکته بسیار بسیار مهم:

خواندن این مقاله بدون انجام تمارین ساده قسمت اقدامکها هیچ فایده ای ندارد، لطفاً در قسمت اقدامک ها خواندن را متوقف کنید و فکر کنید و پاسخ تمارین را در دفترچه کوچکی بنویسید و سپس ادامه دهید.

 

این مقاله بخشهایی از کتاب جادوی اعتماد به نفس نوشته محمود کریم زاده است. برای مشاهده فهرست کتاب جادوی اعتماد به نفس روی لینک زیر کلیک کنید.

لیست مطالب و فهرست کتاب جادوی اعتماد به نفس

 

پشنهاد می کنم حتماً مطالعه نمایید. هدف چیست؟ ( قسمت اول)

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

20 نظر

 1. احسان می گوید

  مقاله بسيار جامعى بود استاد
  خصوصا مثالهايى كه زديد
  مثل بروس لى???

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما احسان عزیز
   بهتون تبریک می گویم که در حال مطالعه و رشد شخصی خودتان هستید. آینده خیلی روشنه برای کسانی که قبل از هر کاری روی رشد شخصی خودشان سرمایه گذاری می کنند.

 2. محسن حسنی می گوید

  سلام استاد عزیز. متشکرم از مقاله بسیار پربارتون. اقدامک های فوق العاده ای رو توصیه کردید.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای حسنی عزیز
   خوشحالیم که مقاله هدف مورد توجه تون قرار گرفته است. در ادامه مسیر با ما همراه باشید.

 3. سیروان می گوید

  سلامو علیک تشکر بابت مطالب مفیدتون
  فقط به نظر شما حرف زیر بروس لی درست است؟

  ((بروس‌لي مي‌گويد:
  اگر زياد راجع به کاري فکر کنيد، هيچ‌وقت انجامش نمي‌دهيد.))

  1. سیروان می گوید

   اگه میشه توضیحات بیشتری بدید

   1. محمود کریم زاده می گوید

    ببخشید منظورتون کدوم بخش است؟

  2. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما سیروان عزیز
   خوشحالیم که مطالب مورد توجه تون قرار گرفته است.
   سیروان عزیز مرسی و سئوال خوبی را مطرح کردید. این موضوع کمی گنگ است. ولی منظور بروس لی از این کار این نیست که راجع به کاری که انجام می دهید فکر نکنید. بلکه این است که اگر راجع به کاری فکرهایتان را کردید نوبت تصمیم گیری و سپس اقدام کردن در راستای این کار است.
   اما خیلی از افراد زیاده از حد فکر می کنند و تجزیه و تحلیل می کنند مثلاً دیدم افرادی که میخواهند یک کتاب بنویسند و الان چند سال است که در مرحله تصمیم گیری مونده اند و هنوز هیچ کتابی ننوشته اند.
   پس با این نگرش اگر نگاه کنیم متوجه می شویم که ، فکر کردن و تجزیه و تحلیل بیش از حد خوب نیست

   1. سیروان می گوید

    خیلی تشکر متوجه شدم

    1. محمود کریم زاده می گوید

     خواهش می کنم. سپاسگزاریم.

 4. سعید می گوید

  عالی بود استاد من در مورد هدفهام همیشه سر درگم بودم ولی این راهنمایی و کارهای عملی باعث شد متوجه بشم واقعا چی می خوام از خودم مرسی از این مقاله بسیار عالی هیچ کتابی اینقدر کمکم نکرده بود پیروز باشید

  1. محمود کریم زاده می گوید

   خواهش می کنم دوست عزیز
   خوشحالیم که مقاله ما مورد توجه شما قرار گرفته است
   و در هدفگذاری به شما کمک کرده است.
   موفق باشید.

 5. احمد می گوید

  باسلام وعرض ادب اجازه هست این مطالب رو به صورت یک جزوه تهیه کنم ورروی کاغذ چاپ کنم استفاده کنم؟یا اینکه اگه فایل pdfیاپاورپونت موجود هست چگونه باید تهیه کنیم

  1. محمود کریم زاده می گوید

   سلام دوست عزیز.
   مطالب را به هر صورتی که دوست دارید می توانید استفاده کنید اگر دوست داشتید می توانید به سایت ما اشاره کنید.
   ضمنا می توانید این فایل را کپی کرده و در ورد پیست کنید و بعد خروجی پی دی اف بگیرید.
   موفق باشید

 6. Arash می گوید

  perfect
  realy usefull

  1. محمود کریم زاده می گوید

   thanks a lot
   you are welcome

 7. مبین می گوید

  عالی بود واقعا عالی بود خسته نباشید . ادامه بدین

  1. محمود کریم زاده می گوید

   ممنون ار شما دوست عزیز. موفق باشید.

 8. محمد می گوید

  سلام استاد
  خسته نباشید …
  تشکر از مطالبتون خیلی عالی بودند.
  ولی یک سوال داشتم : شما فرموده بودید که اول علائق را مشخص کنیم بعد 5 تا هدف تعیین کنیم .
  من علائق را مشخص کردم ولی یک مشکل است اینجا علائقم در راستا هم نیست و در نتیجه اهدافم هم در تضاد هستن و نمیتونم تشخیص بدم کدامیک مهم تره چون هر دو در یک سطح هستن برای همین هم از مرحله 2 جلوتر نتونستم برم . الان دقیقا باید چگونه این مشکل حل کنم ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید …
  بازهم تشکر

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود محمد جان
   این روند کمی زمان بر است و باید بیشتر در مورد خودشناسی و رسالت خودتان مطالعه کنید
   و جنبه های مختلف اهداف و علایق خودتان را بررسی کنید
   و بعد باید یک سری از علایق و اهدافتان را تست کنید تا از واقعی بودن آنها مطمئن شوید
   من خودم تا قبل از اینکه سخنران و نویسنده شوم چندین شغل را عوض کردم
   موفق باشید

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.