هدف چیست؟( قسمت اول )

10

 

هدف چيست؟

حدود دو سال و نیم پيش هدف خاصي در زندگيم نداشتم، صبح‌ها سرکار مي‌رفتم و ظهر به خانه ‌برمي‌گشتم، نهار مي‌خوردم، کمي استراحت مي‌کردم. بعداً بيرون مي‌رفتم؛ چند نفر از دوستانم را ملاقات مي‌کردم و مجدداً به خانه بر‌مي‌گشتم.

الآن که به گذشته نگاه مي‌کنم به‌سختي باورم مي‌شود که خودم باشم. نمي‌دانم اين چه نوع زندگي بود که من داشتم. واقعاً هم راضي نبودم. درگذشته زندگي مي‌کردم؛ و مي‌توانم بگويم که در روزمرگي خود غرق‌شده بودم. مثل قايق سرگرداني بودم که هر بادي من را جابجا مي‌کرد. تصميم به يک کاري مي‌گرفتم کمي آن را ادامه مي‌دادم و بعد آن را رها مي‌کردم و کار بعدي را شروع مي‌کردم.

اين روزها افراد زيادي را مي بينم که از وضعيت زندگي خودشان راضي نيستند و واقعا نمي دانند که دارند چکار مي کنند؛ هميشه بي انگيزه هستند و نمي دانند که روزشان را چگونه سپري کنند. دليلش اين است که آنها اهداف مشخص و واضحي در زندگي‌ خود ندارند که به سمت شان حرکت کنند.

شخصي که در زندگي هدفي دارد، چيزي براي دنبال کردن دارد و اين به زندگي‌اش معني مي‌دهد. اهداف بايد اين‌قدر قوي باشند که به يک وسواس دائمي براي ما تبديل شوند؛ و بايد چيزي باشند که ما را آن‌قدر قوي به سمت آينده بکشند که از توجه مان به اطراف و کارهاي کم‌ارزش جلوگيري کنند.

نتیجه یک تحقیق  موثق در مورد هدفگذاری در دانشگاه هاروارد نشان داد که افرادی که در زندگی هدف داشتند و اهداف خودشان را نوشته بودند ده برابر افرادی که اهداف نوشته شده نداشتند، در آمد داشتند!

جيم ران مي‌گويد:  اگر شما در زندگي اهداف قدرتمندي داشته باشيد آن‌ها شما را به سمت خود مي‌کشند و هراندازه قدرتمندتر باشند شما را با نيروي بيشتري به سمت خود مي‌کشند.

چگونه یک زندگی هدفمند داشته باشیم؟

 

 

داشتن هدف يک مزيت بزرگ ديگر هم دارد و آن اين است که باعث مي‌شود که از پس هر مشکلي برآييم و از هر چالشي به‌خوبي عبور کنيم. اگر ما اهداف قدرتمندي براي آينده خودمان نداشته باشيم به‌راحتي توسط روزهاي بد بلعيده مي‌شويم. هدف خوب هدفي است که قلب و روح ما را به هيجان بياورد و قدرت تخيل ما را به کار اندازد. حالا مي‌توانيد تصور کنيد که با داشتن اهداف قدرتمند چقدر اعتمادبه‌نفس ما زياد مي‌شود.

حدود چند ماه پيش يکي از آشنايان خودم را ملاقات کردم. وقتي او را ديدم متوجه شدم که تمام نشانه‌هاي کمبود اعتمادبه‌نفس در او نمايان است ازجمله اينکه نگاهش رو به پايين بود و تماس چشمي خيلي ضعيفي داشت. تن صدايش يکنواخت بود و پوشش او هم تعريف چنداني نداشت. وقتي با او صحبت کردم. از او سؤال کردم که در زندگي چه هدفي داري؟ گفت واقعيتش هيچ هدفي در زندگي ام ندارم. با همين جواب ساده به کسالت و افسردگي او پي بردم.

پیشنهاد می کنم مطالعه نمایید. چرایی چیست؟

وقتي هدفي مهم و ارزشمند را براي زندگي‌مان تعيين مي‌کنيم، همه قانون‌هاي ذهني و قانون‌هاي کائنات به نفع ما فعال خواهند شد.

 

زندگی هدفمند

 

تعيين اهداف به زندگي ما جهت ميدهد.

با داشتن اهداف درست، مثل قايق موتوري پرسرعتي خواهيم بود که راه خود را در ميان امواج خروشان آب پيدا ميکنيم.

اهداف باعث مي‌شوند که کاملاً متمرکز شويم. وقتي ما هدفي ‌داريم درواقع يک‌چيز قدرتمندي داريم که به سمت آن حرکت کنيم. رؤياهاي ما مي‌توانند به اهداف ما تبديل شوند؛ و ما مي‌توانيم با برنامه‌ريزي درست در جهت دستيابي به آن‌ها حرکت کرده و آنها را به دست بياوريم.

 

اهداف چندگانه

 

مشخصات یک هدف خوب

 

همه ما بايد در تمام زمينه‌هاي زندگي براي خودمان اهدافي را در نظر بگيريم و تلاش کنيم به آن‌ها دست يابيم. اهداف در 6 زمينه زندگي به شرح ذيل هستند:

اهداف معنوي: در پنج سال آينده مي‌خواهيد رابطه شما با خداوند چگونه باشد و چه‌کارهاي بشردوستانه‌اي را مي‌خواهيد انجام دهيد؟ در امور خيريه و کمک به افراد نيازمند مي‌خواهيد در چه جايگاهي باشيد؟ می خواهید تا آن موقع چه کارهایی برای افراد جامعه ات انجام داده باشید؟

اهداف شخصي و خانوادگي: در ده سال آينده در اين زمينه مي‌خواهي به کجا برسي؟ چند تا فرزند داشته باشي؟ کجا زندگي کني؟ همراه خانواده‌ات به کجاها سفر کني؟ چه نوع رابطه ای با والدینت داشته باشی؟چه نوع رابطه ای با همسرت داشته باشی؟

اهداف مربوط به تندرستي: در ده سال آينده ازنظر تناسب‌اندام در چه وضعيتي خواهيد بود؟ آيا هفته‌اي حداقل سه روز و هر روز حداقل يک ساعت را به ورزش اختصاص مي‌دهيد؟ چه اقداماتی را هر روزه در راستای سالم بودن خود انجام می دهید؟ آیا تغذیه سالمی دارید؟

آموزش و رشد شخصي: تا ده سال آينده چه کتاب‌هايي را خواهيد خواند ؟ در چه دوره‌هايي شرکت خواهيد کرد؟  چقدر آگاهي و اطلاعات خود را افزايش خواهيد داد؟ و تا چه حدي تاثيرگذار خواهيد بود؟

 

تعریف هدف و انواع آن

 

آقای جیم ران در سمینارهایش سئوال مهمی را مطرح می کند و من هم همیشه این سئوال را از مخاطبین خودم می پرسم.

سئوال این است که اگر پولهای تمام افراد کره زمین را از تک تک آنها بگیری و به نسبت کاملاً مساوی بین تمامی افراد کره زمین تقسیم کنید چه اتفاقی می افتد؟

اکثر حضار جواب می دهند که عدالت برقرار می شود و یا می گویند انگیزه ای برای تلاش نمی ماند و….

اما اتفاق جالبی که روی می دهد این است که در عرض چهار پنج ماه تمامی این پولها به جیب صاحبان اصلی خودشان بر می گردد!!!!!!

چرا؟

چون

درآمد هر انسانی شدیداً به میزان رشد فردی و سرمایه گذاری که روی خودش انجام می دهد وابسته است .

توصیه می کنم برای دستیابی به نتایج بهتر در زندگیتان فقط و فقط روی خودتان کار کنید.

اگر می خواهید که بیشتر داشته باشی خودت بیشتر شو.

آیا می خواهید بدانید که چگونه بیشتر شوید؟

بیشتر روی خودتان و مهارت هایتان کار کنید. همان قدر که به اکسیژن برای تنفس و زنده ماندن نیاز داریم به پنج مهارت زیر نیز شدیداً برای موفقیت در زندگی و کسب و کار و خلق نتایج عالی در زندگیمان نیاز داریم.

 • زندگی هدفمند
 • اعتماد به نفس
 • فن بیان
 • مذاکره و متقاعد سازی
 • فروش

برای تقویت این مهارتها باید هر روز کتابهای مرتبط مطالعه کنیم، در کلاس و دوره های آموزشی شرکت کنیم و هر از چندگاهی خودمان را ارزیابی کنیم تا میزان پیشرفتمان را بسنجیم.

ارتباطات: تا ده سال آينده مي‌خواهيد چه دوستاني داشته باشيد؟ چه نوع ارتباطات ارزشمندي را براي خودتان ايجاد مي کنيد که در راستاي ارزش‌ها و رسالت شما قرار دارند؟

جالب است بدانید که  85 درصد موفقیت مالی افراد، حتی در رشته های فنی و مهندسی به مهندسی انسانی ( توان برقراری ارتباط با مردم و توان هدایت آنها ) بستگی دارد و فقط 15 درصد آن به اطلاعات فنی آنها بستگی دارد.

در واقعیت هر اندازه ما راحت تر بتوانیم  با افراد ارتباط برقرار کنیم و هر اندازه کیفیت ارتباطاتمان بالاتر باشد موفقیت بیشتری را در تمامی جنبه های زندگیمان و به ویژه موفقیت مالی کسب خواهیم کرد.

این افراد به طرق مختلف از ارتباط گرفتن با دیگران خودداری می کنند و برای دوری از ارتباط خودشان را در جمع خود را با تلفن و… سرگرم می‌کنند.

 

 مالي: درزمينه‌ي کسب و کارت مي‌خواهي به کجا برسي؟ اگر کارمند هستي آيا برنامه‌ريزي کرده‌اي که کارآفريني را در کنارش قدم‌به‌قدم شروع کنيد و بعد از کارمندي‌ استعفا دهيد؟ مي‌خواهيد چند نفر در شرکت شما مشغول به کار باشند؟ مي‌خواهيد درآمدتان به چه حدي برسد؟

 

اهداف مالی

 

 

خود من از حدود دو سال پيش هدف‌گذاري کرده‌ام و با تمام قدرت به سمت اهدافم درحرکت هستم.

خداي بزرگ را شکر مي کنم که به تعداد زيادي از اهداف کوتاه‌مدتم و تعدادی از اهداف بلند مدت خود دست پيداکرده‌ام.  همچنين کاملاً در مسير دست‌يابي به اهداف بلندمدت خود قرار دارم و کارها و اقدامات بسيار زيادي را هم در جهت دستيابي به آن‌ها انجام داده‌ام.

 

ویژگیهای اهداف (  مدل SMART )

 

1 – تا جايي‌که امکان دارد واضح ،روشن و شفاف باشند(Specific)

 

زندگی هدفمند pdf

 

مثلاً اگر بگوييد: مي‌خواهم که ثروتمند شوم. هدفي واضح و روشن نبوده و به خوبي مشخص نيست.

اما اگر بگوييد: « من تا دو سال آينده درآمد خودم را دو برابر مي‌کنم و يا اينکه تا 6 ماه آينده بايد درآمد خودم را 30% افزايش دهم.»، اهداف کاملاً دقيق ، شفاف و روشني هستند.

اقدامک

همين الآن سه هدف مهم يک سال آينده خود را بنويسيد. (تأکيد مي‌کنم که حتماً نوشته شود.) و ببينيد آيا اين اهداف واضح و دقيق هستند يا نه:؟ اگر به‌اندازه کافي روشن و دقيق نبودند آن‌ها را بازنگري کرده و دوباره‌نويسي کنيد.

2 – اهداف بايد قابل‌اندازه‌گيري باشند. ( Measurable )

 

اهداف قابل اندازه گیری

 

در مثال بالا اين به‌خوبي روشن است. يعني من بايد بتوانم ميزان پيشرفت خودم را دقيق و يا با درصد مشخص کنم.

 

اقدامک

آيا سه هدفي که در قسمت قبلي نوشته‌ايد قابل‌اندازه‌گيري هستند. (مثلاً افزايش 20% درآمد، پس‌انداز 10 ميليون تومان تا آخر سال، يادگيري زبان انگليسي در حد مکالمه روزمره و…)

3 – اهداف بايد قابل‌دستيابي باشند. (Attainable)

بايد بدانيم که آيا اهدفمان به‌صورت منطقي تعريف‌شده اند؟ضمناً براي رسيدن به اهدافمان نبايد هيچگونه محدوديتي قائل شويم؛ و به‌طورکلي هر انساني به هر هدفي که واقعاً مي‌خواهد، مي‌تواند دست يابد. اما با وجود اينها بايد حتماً در هدف‌گذاري منطقي باشيم و شرايط خودمان را کاملاً در نظر بگيريم.

اقدامک

آيا سه تا هدفي را که تعريف کردي قابل‌دستيابي هستند. (مثلاً  اگر مي‌خواهي تا سه ماه آينده يک کتاب بنويسي آيا به‌اندازه کافي مطالعه مي‌کني؟ آيا تکنيک‌هاي نوشتن کتاب را ياد گرفته‌اي. آيا روزانه دو الي سه ساعت براي نوشتن وقت مي‌گذاري؟ آيا مهارت تايپ ده انگشتي را ياد گرفته‌اي؟)

4 – اهداف بايد واقع گرایانه باشند.( Realistic)

آيا هدف من باارزش است؟ آيا اين هدف ارزش وقت صرف کردن را دارد؟ آيا هدف من با نياز تعيين‌شده مرتبط است؟ آيا هدف تعيين‌شده با ديگر اهداف تعيين‌شده من سازگاري دارد؟ دو کلمه جادويي که براي تشخيص اين قسمت معجزه مي‌کند اين است که بعد از تعيين کردن هدف از خودمان بپرسيم، حالا فرض کنم که من به اين هدفم رسيدم، « که چي؟ »

5 اهداف بايد يکفاصله زماني داشته باشند. Time based )

 

هدف چیست؟

 

مثلاً حدود یک سال پیش یکی از اهداف من نوشتن کتاب جادوی اعتماد به نفس بود و به خودم گفتم که من تا 3 ماه آينده کتابم را مي‌نويسم و چاپ مي‌کنم. در مدت اين سه ماه فعاليت‌هاي من بايد در راستاي نوشتن کتاب به‌صورت روزانه، هفتگي و ماهانه تعريف می شد. مثلاً  کتاب من قرار بود حدود 200 صفحه باشد، بايد تقریباً هرروز دو صفحه کامل می توشتم. (حتي روزهاي جمعه). ضمناً بايد وقت لازم براي پيدا کردن عکس خوب، ويراستاري، پيدا کردن انتشارات خوب و … را هم در نظرمی گرفتم؛ همه اين‌کارها باعث شد تا  بتوانم به‌خوبي زمان خودم را مديريت کنم. و کتابم را به خوبی بنویسم که هم اکنون در وبسایت خودم و وبسایت های دیگر به فروش می رسد و نسخه چاپی آن هم در بازار وجود دارد.

 

اقدامک

 

سه تا هدف کوچک ديگر هم انتخاب کنيد و براي هرکدام از آن‌ها فاصله‌هاي زماني يک الي شش ماه را در نظر بگيريد.

 

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

10 نظر

 1. شهریار ناصح می گوید

  « اهداف بايد اين‌قدر قوي باشند که به يک وسواس دائمي براي ما تبديل شوند»
  این جمله خیلی عالی بود استاد

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای ناصح عزیز
   خوشحالیم که مقاله ما مورد توجه شما قرار گرفته است. اره این جمله را خودم هم خیلی دوست دارم.
   اصطلاحاً به این نوع وسواس، وسواس مقدس می گویند چون وجود آن برای ما مفید است.

 2. Star می گوید

  سلام ممنونم از سایت بسیار خوبتان من تازه با شما اشنا شدم و در همین مدت کم اطلاعات خوبی پیدا کردم ….مشکلی که من در مورد هدف گذاری دارم اینه که اصلا نمیدونم چی میخوام سی و شش سالمه مادر دو فرزند ده و دوازده ساله خیلی زود ازدواج کردم و تو این مدت همه ی وقتم برای خانواده و بچه ها بوده الان دوست دارم که برای خودم وقت بزارم دوست دارم ادامه تحصیل بدم و کسب و کاری داشته باشم اما متاسفانه علاقه ام را پیدا نمیکنم حتی نمیدونم چه خوشحالم میکنه چی دوست دارم چی به دردم میخوره چه مهارتی رو یاد بگیرم فعلا با کلاس زبان مشغول هستم اما اصلا راضی نیستم چطوری میتونم علاقه و استعداد خودم رو پیدا کنم ؟ از کجا بدونم چه رشته تحصیلی رو دوست دارم ؟ ممنون میشم کمکم کنید ??

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما خانم جلیلی عزیز و درود بر شما که در فکر رشد و پیشرفت هستید.
   باید در مورد خودت به خودشناسی برسی و مرتب مطالعه کنی تا گوهر وجودت
   خودتان را پیدا کنید.
   یک راه ساده هم این است که یک جای ساکت با تمرکز بنشینید و به دورانی فکر کنید
   که به یک کار خاصی خیلی علاقه داشتید و از انجام دادنش خسته نمی شدید
   و کم کم بعد از شناسایی قدم به قدم آموزشهایت را در آن رشته شروع کن تا پنج سال
   آینده کاملاً متفاوتی برای خودتان خلق کنید.
   موفق باشید

 3. Star می گوید

  من هر چی تمرکز میکنم علاقه ام رو پیدا نمیکنم حس میکنم سالها از خودم دور بودم خیلی اهل مطالعه هستم بحثهایی که مربوط به مغز و کنترل فکر میشه رو خیلی دوست دارم اما وقتی خودم علاقمو و هدفمو نمیدونم چطوری میتونم مغزو هدایتش کنم …دیپلمم معماری داخلی هستش پنج سال پیش دیپلم گرفتم چند وقتی حس میکردم به طراحی لباس علاقه دارم مدتی تو یه مزون مشغول کاراموزی بودم اما علاقه ای نداشتم زود خسته شدم …وقتی هیچ مهارتی ندارم حس بی فایده بودن دارم

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود مجدد به شما
   قبل از هر چیزی سعی کنید که ذهنتان را آرام کنید.
   و گفتم که باید بیشتر روی خودت کار کنی و هدایت مغز هم بحث علم
   نوروساینس هستش که در دوره جامع هدفگذاری خودم که تا چند روز آینده رونمایی می شود
   آن را کاملاً شرح داده ام که مغز به چه هدفهایی واکنش نشان می دهد و چطور باید رهبر مغزمان شویم
   چون در غیر این صورت مغز فقط ما را به سمت بقا، خوردن، خوابیدن و راحتی سوق می دهد.
   نباید ناامید هم بشوی. باید پله پله و طبق اولویت بندی شروع به یادگیری مهارت های لازم
   بکنی و در مدت چند ماه اعتماد به نفس فوق العاده ای پیدا می کنی.

 4. Star می گوید

  ممنونم از پاسخگوییتون … چطور میتونم از دورتون اگاه بشم ؟ هر چند من تو این تیپ دوره ها هم شرکت کردم اما متاسفانه نتیجه ای نگرفتم به نظر شما ان ال پی میتونه کمکم کنه ؟

  1. محمود کریم زاده می گوید

   خواهش می کنم بزرگوار
   احسنت به شما که اینقدر پیگیر هستید و رشدتون براتون مهمه
   خانم جلیلی عزیز دوره جامع هدفگذاری من در رابطه با پیدا کردن علاقه تون زیاد نمی تواند کمکتون کند
   دوره من بیشتر در مورد روش هدفگذاری و فرمول رسیدن به آنهاست
   توصیه می کنم کتاب زیر را مطالعه نمایید این کتاب تقریباً نیاز شما را رفع می کند
   1) شغل مناسب شما ( شخصیت شناسی) خانواده تیگر

 5. Star می گوید

  خیلی ممنون از راهنماییتون واقعا لطف کردید …الان مشغول خواندن کتاب هفت عادت مردمان موثر هستم حتما کتابی هم که شما فرمودیدمطالعه میکنم امیدوارم نتیجه بگیرم …ممنون از اینکه وقت گذاشتید ????

  1. محمود کریم زاده می گوید

   خواهش می کنم.
   کتاب هفت عادت مردمان موثر از استیفان کاوی جزو بهترین کتابهاست
   مطمئناً اگر مطالعه مداوم را سرلوحه زندگی قرار دهید موفقیت های فوق العاده ای در انتظارتان خواهد بود.

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.