چگونه تصمیم بگیریم؟

13

اهمیت تصمیم گیری سریع

یکی از دوستان نزدیک من که یک کسب و کار اینترنتی را شروع کرده است، توانسته است در مدت بسیار کوتاهی ( حدود 8 ماه ) در شغلی که راه اندازی کرده، فروش خوبی داشته باشد و مشتریان زیادی را جذب کند و به قول خودش به جایی رسیده است که شاید خیلی از افراد دیگر در مدت سه سال به آنجا برسند.

تصمیم گیری سریع و اقدام

 

دلیل اصلی موفق شدن او در این کارش تصمیم گیری سریع، عمل و اقدام کردن فوری است.

تقریباً اول امسال ( سال 96) در یک جایی کار می کرد و قراردادش بعد از تعطیلات نوروز تمام شد. برایم خیلی جالب بود دقیقاً دو روز بعد از اتمام قراردادش برای تهیه لوازم و کالاهای فروشگاه اینترنتی اش به ترکیه سفر کرد.

سپس سریع کانال تلگرام و وبسایتش را راه اندازی کرد و چند روز پیش که یک ملاقات با همدیگر داشتیم گفت که در آبان ماه 96 تقریباً 30 میلیون تراکنش مالی داشته است. احتمالاً خیلی از ماها بگوییم که این فرد سرمایه کافی در اختیارش بوده است ولی او واقعاً با حداقل سرمایه و امکانات شروع کرد و الآن 3 نفر در فروشگاه اینترنتی اش برای بسته بندی و ارسال سفارشات استخدام شده اند.

 

مضرات عدم تصمیم‌گیری سریع

این شخص می توانست جور دیگری رفتار کند. مثلاً می توانست بگوید بعد از اتمام قرارداد کاری ام یک ماه استراحت کنم و بعد دو ماه فکر کند که چه کاری را شروع کند و بعد یک ماه دیگر برای انتخاب نام سایت و کانال تلگرامش وقت بگذارد و بعد دو ماه دیگر را صرف تحقیق در مورد کالا و اجناسش کند و …
البته منظور از تصمیم‌گیری سریع شتابزده عمل کردن نیست که این کار نتیجه ای جز پشیمانی ندارد. بلکه این است که کار مورد نظر را به‌خوبی تحلیل کرده و در مورد آن فکر کنیم بعد بلافاصله و بدون هیچ تاخیری دست‌به‌کار شویم.
در مثال بالا متوجه می شوید که اگر دوست من راه دوم را انتخاب می کرد با گذشت 8 ماه از زمانش هنوز هیچ کاری نکرده بود و اگر با این شخص صحبت می کردی از بیکاری و نبود سرمایه و شرایط نامناسب زندگی و … صحبت می کرد.

راز موفقیت چیست؟

 

راز موفقیت چیست؟

راز موفقیت تنها یک چیز است.اقدام، اقدام، اقدام

” دوست من هرروز یک کار را انجام می داد تا جایی که به هدفش رسید.”
البته او هدفهای بسیار بزرگتری برای خودش تعریف کرده است و با همین مدل تمامی اهدافش را به دست خواهد آورد.
این را به یاد داشته باشید که

“اگر هرروز، برای رسیدن به چیزی که می‌خواهیم فقط یک کار انجام دهیم، حرکت بعدی در روز بعد راحت تر می‌شود. زیرا انجام کارهای بعدی که به صورت مداوم انجام می گیرد برای ما یک عادت می‌شود.”
آیا تا به حال کسی را دیده اید که لخت و برهنه سر کار خود حاضر شده و بگوید که : ” من امروز فراموش کرده ام لباس بپوشم.”
این موضوع به خاطر این است که همیشه عادت کرده ایم قبل از اینکه خانه را ترک کنیم لباس بپوشیم و این کار برای ما به شکل عادت در آمده است. دقیقاً مثل یک برنامه نرم افزاری که در کامپیوتر قدرتمند مغز ما نصب شده باشد.
وقتی از همین قانون ساده برای رسیدن به اهداف بزرگتر خود استفاده می‌کنیم در خودمان عادتی را به وجود می آوریم که همواره بدون هیچ اهمالکاری و پشت گوش انداختن آن را تکرار کنیم.

اقدامک

اهداف خودمان را خیلی ساده و واضح در جایی بنویسیم که هر روز در معرض دید ما قرار داشته باشند. و حداقل یک کار در روز برای اینکه به آن‌ها نزدیکتر شویم انجام دهیم.
با انجام دادن حداقل یک کار در روز، یک حرکت غیرقابل توقف را شروع کرده ایم که رسیدن ما به هدفمان را کوتاهتر و کوتاهتر خواهد کرد.

 تقویت اعتمادبه‌نفس با تصمیم گیری درست

 

تصمیم گیری درست

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد در مورد اعتمادبه‌نفس این است که می‌خواهند اعتمادبه‌نفس خودشان را به‌خوبی تقویت کنند و سپس شروع کنند. و این کار در عمل شدنی نیست.
کار درست این است که شروع کنیم و اقدام کنیم، کم‌کم شک، تردید و ترس‌ها جای خود را به اعتمادبه‌نفس می‌دهند.

خود من شروع کردم و سخنرانی در جمع‌های بیست نفره را انجام دادم و با تمرین و کسب اطلاعات هر روز بهتر شدم و اعتمادبه‌نفس خودم را بالا بردم تا جایی که توانستم به‌خوبی در جمع‌های بالای سیصد نفر یک اجرای عالی داشته باشم.
خیلی وقت‌ها برایمان اتفاق افتاده است که ایده یا محصولی یا خدماتی در ذهن داشته‌ایم و بعد متوجه شده‌ایم که افرادی دیگر آن را اجرا کرده‌اند.
تفاوت بین ما و شخصی که پیش از ما دست به عمل زده و یا محصول را تولید کرده است بسیار ساده است.
آن‌ها دست به عمل زده‌اند اما ما نه.
ممکن است که بگویید ما دست به عمل نزده‌ایم چون آماده نبودیم ولی

به یاد داشته باشیم که :

مردم موفق، قبل از اینکه همه‌چیز آماده شود دست به عمل می‌زنند

عادت به عمل کردن، ما را تشویق می‌کند تا اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنیم و سپس قبل از اینکه آمادگی کامل داشته باشیم قدم‌به‌قدم به سمت هدفمان حرکت می‌کنیم. در حین کار اقدامات لازم در طول مسیر را انجام می‌دهیم.

احساس عدم اطمینان، کلید رضایت

 

اکثر ما به چیزهای آشنا علاقه‌مند هستیم، اما رضایتی که داریم به خاطر انجام کارهای متفاوت است.
وقتی کاری را انجام می‌دهیم که از نتیجه آن کاملاً مطمئن هستیم، توجه مغز ما کم می‌شود. اما وقتی کار جدیدی را شروع می‌کنیم ذهنمان مقدار زیادی دوپامین ( ماده شیمایی شادی‌بخش مغز ) به ما پاداش می‌دهد.
این کار باعث می‌شود که در ما انگیزه‌ای به وجود آید تا کارهای جدید بیشتری انجام دهیم و احساس رضایت بیشتری را در زندگی تجربه کنیم.

درماندگی آموخته‌شده چیست؟

 

درماندگی آموخته شده چیست؟

بر اساس 25 سال تحقیق و هزینه میلیون‌ها دلار در دانشگاه پینسلوانیا تحقیقات جالبی صورت گرفته است. در این تحقیقات ثابت‌شده است که نداشتن خودباوری یکی از بزرگ‌ترین موانع در برابر موفقیت است.
آن‌ها آزمایش‌های بسیار زیادی انجام دادند. دریکی از آزمایش‌ها وسط قفسه ی یک سگ، شیشه‌ای قراردادند که یک‌طرف سگ قرار داشت و در طرف دیگر گوشت قرار دادند.
سگ برای بدست آوردن گوشت به سمت آن می رفت اما با شیشه برخورد می کرد و پوزه‌اش آسیب می‌دید، چند بار که این کار را انجام داد خسته شد. بعد آن را از قفس خارج کردند. چند روز این کار را تکرار کردند.
بعد از سه یا چهار روز سگ در قفس می‌نشست و به شیشه ضربه نمی‌زد، چون نمی‌خواست پوزه‌اش آسیب ببیند. روز بعد شیشه را برداشتند و سگ و گوشت را کنار هم قراردادند و سگ بااینکهگرسنه‌اش بود به‌طرف گوشت نمی‌رفت چون خودباوری‌اش از بین رفته بود و باور کرده بود که نمی‌تواند به گوشت برسد و با وجود اینکه هیچ مانعی وجود نداشت آنجا می‌نشست و تلاشی نمی کرد.
دانشمندان 25 سال روی این موضوع تحقیق کردند.
روانشناسان می‌گویند انسان‌ها تنها با یک‌بار عدم موفقیت ممکن است دست از تلاش بردارند. خیلی‌ها یک‌بار تلاش می‌کنند و به‌محض عدم موفقیت دست از آن کار بر می دارند و می‌گویند من نمی توانم
نمی توانم ورزش کنم.
نمی توانم آشپزی کنم.
نمی توانم چیزی را بفروشم.
آن‌ها سریع نتیجه‌گیری می‌کنند که نمی توانند کاری را انجام دهند و بقیه عمرشان را با این تصور زندگی می‌کنند.
نکته جالبش این است که اکثر انسان‌ها چون راه و روش انجام کاری را نمی‌دانند به این نتیجه می‌رسند.
تابه‌حال شده که فکر کنید که کاری را نمی‌توانید انجام بدهید ولی وقتی یک نفر دیگر روش درست انجام دادن آن را به شما یاد داده است فهمیدید که خیلی راحت می‌توانستید آن کار را انجام دهید و به این شکل تمام سیستم باورهایتان تغییر کرده است.
تا آن زمان فکر می‌کردید که نمی‌توانید آن کار را انجام دهید و از آن زمان باور می‌کنید که می‌توانید.
ما ناتوانی را یاد می‌گیریم؛ خیلی مهم است که این سؤال را از خودتان بپرسید که آیا واقعاً من نمی توانم؟ مطمئناً می‌توانید.
برای رسیدن به اهدافمان باید دست‌به‌کار شویم.

هر زمان که از حوزه امن خودمان خارج شویم و قبل از آمادگی کامل دست به عمل بزنیم، مغز ما با افزایش دوپامین و احساس اعتمادبه‌نفس و رضایت‌مندی به ما پاداش می‌دهد و زندگی هم به ما پاداش متقابل خواهد بخشید.

 

مزایای تصمیم گیری سریع و درست

 

 

یکی دیگر از مسائلی که به‌شدت روی عمل‌گرا بودن ما تأثیر دارد تصمیم‌گیری درست و سریع است.
تصمیم‌گیری سریع یعنی پیشرفت
وقتی در تصمیم‌گیری‌ها تعلل می‌کنیم آن‌ها روی‌هم انباشته می‌شوند.
تصمیم‌گیری‌های انباشته‌شده خیلی از وقت‌ها نادیده گرفته می‌شوند و یا با آن‌ها عجولانه برخورد می‌شود و یا به‌کلی از آن‌ها صرف‌نظر می‌شود.
در کتابی به نام دوباره فکر کن نوشته آقایان جیسون فرید و دیوید هینمیر که اخیراً مطالعه کردم نکته جالبی را نوشته بود و این بود که
عبارت  «بیایید در مورد آن فکر کنیم»  را به  «بیایید در مورد آن تصمیم‌گیری کنیم»  تبدیل کنید.

به تصمیم‌گیری متعهد باشید و منتظر راه‌حل تمام و کمال نمانیم. تصمیم بگیریم و به‌پیش برویم
وقتی‌که مرتب در مورد مسائل مختلف خودمان تصمیم‌گیری‌های مختلف را اعمال می‌کنیم در خودمان روحیه و انگیزه لازم برای حرکت را ایجاد می‌کنیم.
تصمیم‌گیری یک پیشرفت بسیار بزرگ است و هر تصمیمی که می‌گیریم به‌منزله چیدن یک آجر در پی و فونداسیون شخصیت ماست.
مشکلات ما از زمانی آغاز می‌شوند که تصمیمات خود را به امید به دست آوردن پاسخی مناسب‌تر در آینده به تعویق می‌اندازیم.
پاسخ مناسب‌تری وجود نخواهد داشت.شانس یک تصمیم‌گیری درست در امروز، به‌اندازه همان فرداست.

داستان نوشتن کتاب جادوی اعتماد به نفس

 

کتاب جادوی اعتمادبه نفس

 

یک نمونه در کسب‌وکار خودم نوشتن کتاب جادوی اعتمادبه‌نفس بود. خیلی وقت بود که می‌خواستم این کتاب ارزشمند را برای مخاطبینم بنویسم و هرروز به تعویق می‌انداختم تا آن را  با کیفیت بالاتری منتشر کنم و با این کار و به تعویق انداختن این تصمیم مهم هر روز از اهدافی که برای خودم تعیین کرده بودم دورتر می‌شدم.

هدف اصلی من تولید زنجیره‌ای از محصولات ( مقاله، کتاب الکترونیکی، کتاب چاپی، دوره صوتی و ویدیویی و …. ) بود تا اینکه یک روز تصمیم قطعی خودم را گرفتم و در کمتر از سه ماه یک کتاب کاملاً کاربردی و مفیدی را منتشر کردم که با استقبال بی‌نظیر مخاطبینم همراه شد.
اگر من به‌موقع تصمیم نمی گرفتم هنوز در پله اول مانده بودم درحالی‌که تا الآن مقالات و یک کتاب چاپی و یک کتاب الکترونیکی را تولید کردم و کتاب الکترونیکی و محصولات ویدیویی دیگری هم در دست تولید هستند.

تصمیم‌گیری در مورد یک کار مهم

 

در مورد کار مهمی که اخیراً می‌خواهیم انجام دهیم حداکثر در مدت دو روز تصمیم نهایی را بگیریم و بعد اقدام کنیم.
مجبور نیستیم که یک تصمیم را تا آخر عمر به همان شکل اجرا کنیم. اگر اشتباهی مرتکب شویم می‌توانیم بعداً آن را اصلاح و بازنگری کنیم.
هرچقدر دقیق باشیم و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم، بازهم اشتباهاتی وجود خواهند داشت. با تحلیل بیش‌ازحد و تعلل کردن همه‌چیز را بدتر نکنیم.
جا دارد که این گفته رزمی‌کار افسانه‌ای بروسلی را دوباره اینجا هم تکرار کنیم که می‌گوید:
اگر راجع به کاری زیاد فکر کنید هیچ‌وقت انجامش نمی دهید.
کارهای طولانی باعث تضعیف روحیه می‌شوند. هرچقدر کار بیشتر طول بکشد، احتمال موفقیت کمتر می‌شود.
تصمیم بگیرید، پیشرفت کنید و درحالی‌که انگیزه و شتاب لازم را دارید، همان موقع مسئله را حل کنید.

اقدامک

در مورد کار بسیار مهمی که مدت‌هاست به تعویق می‌اندازید به خودتان حداکثر دو روز فرصت فکر کردن بدهید و کاملاً راجع به جنبه‌های مختلف آن و مزایا و معایبش فکر کنید.
در آخر روز دوم تصمیم خودتان را نهایی کرده و اول صبح روز سوم اولین قدم‌های اجرایی برای عملی کردن این تصمیم مهمتان را بردارید.

مطمئن باشید اعتمادبه‌نفس و انگیزه‌ای که بعد از اجرا کردن تصمیمتان به دست می‌آورید ارزش آن را دارد که به خودتان کمی زحمت بدهید.

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

13 نظر

 1. Maryam می گوید

  با سلام و احترام
  از مطالب بسیار مفیدتون نهایت تشکر رو دارم.
  امیدوارم با لطف خداوند در مسیری که قدم گذاشته اید سرافراز و ثابت قدم باشید.
  انشاالله…

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما مریم خانم بزرگوار
   خواهش می کنم.
   بسیار خوشحالیم که مطالب ما رضایت خاطر شما را فراهم کرده است.
   به خاطر عزت نفس بالاتون به شما تبریک می گوییم.
   پشتیبانی شما، و کامنت های انرژی بخش تون، مثل شتابدهنده سرعت ما را دو چندان می کند.
   ما هم از خداوند می خواهیم که در ارائه خدمات صادقانه و آموزشهای کاربردی مطابق با آخرین متدهای آموزشی دنیا یاری مان فرماید.
   باز ازتون ممنونیم…

 2. مبلمان می گوید

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 3. ناشناس می گوید

  از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما
   ما هم برای شما بهترین ها را آرزومندیم.
   موفق باشید

 4. سجاد زماني می گوید

  ممنون از استاد کریم زاده بخاطر مقالات خوبشون

  1. محمود کریم زاده می گوید

   ممنون از شما دوست بزرگوار
   موفق و پیروز باشید.

 5. ناشناس می گوید

  ممنون از مقاله بسیار خوبتون در خصوص خود باوری باید بگم که تا حدی تلاش امکان پذیر هست که برای رسیدن به اون هدف حتی درصدی امید باشه در غیر این صورت وقتی بدونیم که یکاری واقعا غیر ممکنه تلاش کردن فقط وقت تلف کردنه البته این نظر شخصی بنده ست

  1. محمود کریم زاده می گوید

   سپاس از شما دوست عزیز و گرامی
   بله دقیقاً
   هدف باید واقع بینانه و متناسب با شخصیت خود شخص تعیین شود
   در غیر این صورت نتیجه ای جز ناکامی ندارد.

 6. ناشناس می گوید

  از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   سپاس فراوان
   برایتان آرزوی موفقیت داریم

 7. ناشناس می گوید

  مطالب وب ساییتون رو مطالعه کردم ممنون جناب اگه میشه از وب سایت ما هم دیدن کنید

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما دوست عزیز
   خوشحالیم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است.

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.