گزارش نشست نقد و بررسی کتاب “آیین دوست یابی” دیل کارنگی در کتابخانه شیخ شلتوت مهاباد

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

2

بسمه تعالی

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی

گزارش نشست نقد و بررسی کتاب ((آیین دوست یابی اثر دیل کارنگی)) در کتابخانه شیخ شلتوت شهرستان مهاباد

 

زمان برگزاری: 1396/04/20

ساعت برگزاری:  18-20

سخنران : محمود کریم زاده، نویسنده دو کتاب (جادوی اعتماد به نفس) و ( 16 اصل یادگیری سریع و آسان)

مکان برگزاری: مهاباد، خیابان جام جم، سالن مطالعه  کتابخانه شیخ شلتوت

تعداد افراد حاضر در جلسه:  70 نفر

گزارش نشست بررسی کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی

توضیحات برگزاری جلسه

این جلسه با عنوان ((نشست نقد و بررسی کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی))  رأس ساعت 6 بعد از ظهر در سالن مطالعه کتابخانه شیخ شلتوت شهرستان مهاباد با حضور 70 نفر برگزار شد.

این جلسه علاوه بر نقد و بررسی کتاب آیین دوست یابی، سرفصل های دیگری را نیز شامل می شد، که عبارتند از :

 • اهمیت آموزش
 • چرخ زندگی
 • اهمیت سلامت روان
 • و ….

گزارش نشست بررسی کتاب “آیین دوست یابی” دیل کارنگی

پس از شروع جلسه، سخنران جلسه ، آقای محمود کریم زاده به معرفی خود پرداختند تا افراد حاضر در سالن با دید باز تری به شرکت در جلسه بپردازند. سپس ایشان  به معرفی سرفصل های نشست پرداختند:

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

و سپس اهمیت آموزش دیدن توسط آقای کریم زاده توضیح داده شد . در واقع کسانیکه می خواهند تغییری در زندگی خود ایجاد کنند و به سمت اهدافی که برای آینده خود مشخص کرده اند قدم بردارند، لازم است که اهمیت آموزش دیدن و یادگیری مطالب تازه را درک کنند.

داستان آموزنده

در ادامه همین توضیح به قانون 20/80 آقای برایان تریسی اشاره شد. این قانون بیان می کند که از 100 درصد افراد جامعه فقط 20 درصد روی یادگیری و آموزش تمرکز می کنند و این همان 20 درصد افراد موفق جامعه هستند و 80 درصد دیگر که  اهمیت آموزش را درک نکرده و زمانی را به آن اختصاص نمی دهند پیشرفتی را نیز در زندگی حاصل نمی کنند.

و اما اینکه فقط آموختن کافی نیست زیرا برای موفق شدن باید آنچه آموخته ایم را به مرحله ی اجرا دربیاوریم تا نتایج پیش بینی شده را بدست آوریم.

در ادامه نیز داستانی آموزنده از استاد سخنران نقل شد. ((در این داستان خانمی بیمار بود که 3پسر داشت اما تنها زندگی می کرد و پسرهایش چندین سال بود که به او سر نزده بودند. از او پرسیده شد که چرا پسرهایش از او گریزان هستند و یادی از وی نمی کنند، آیا آزاری به آنها رسانده است؟؟ و زن در جواب گفته بود که : نه، آزاری به آنها نرسانده ام، بلکه همیشه بخاطر راحتی آنها از آسایش خودم گذشته ام)).

نتیجه این داستان این بود که وقتی برای خود ارزش قائل نیستیم و از منافع و آسایش خود بخاطر دیگران    می گذریم دیگران نیز در همان حد با ما رفتار خواهند کرد. برای داشتن زندگی خوب باید برای خود ارزش قائل باشیم و در کنار اینکه به دیگران احترام می گذاریم و کمک می کنیم باید به همان اندازه نیز برای خود وقت بگذاریم حتی اگر در برابر عزیزترین کسانمان باشیم.

در ادامه یک ویدئو چند دقیقه ای پخش شد که نشان می داد کودکان از تمام رفتارهای والدین خود الگوبرداری می کنند و اولین و بزرگترین الگوهای فرزندانمان خود ما هستیم.

چرخ زندگی

سپس جلسه وارد سرفصل دوم شد و استاد کریم زاده به بحث “چرخ زندگی” پرداختند.

در این بحث، روش بررسی تعادل در جنبه های گوناگون زندگی هر شخص آموزش داده شد . به صورتیکه افراد روی  برگه هایی که دایره ای روی آن رسم شده بود توانستند چرخ زندگی خود را رسم کنند .

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

کشیدن چرخ زندگی ، به هر شخص کمک می کند تا درک کند در کجا قرار دارد و چقدر با زندگی ایده آلش فاصله دارد. همگی افراد حاضر در جلسه چرخ زندگی خود را کشیدند و این بحث بسیار به نظرشان جذاب بود.

بعد از آن استاد کریم زاده به معرفی کتاب “16 اصل یادگیری سریع و آسان” پرداختند. این کتاب به افراد  کمک می کند تا بتوانند مهارت های مورد نظرشان را در زمانی کوتاه و در حدی عالی یاد بگیرند. و راهنمایی مفید برای افرادی می باشد که علاقمند به یادگیری مهارت های جدید در زندگی شان هستند.

 

شرکت کنندگان برای چند دقیقه سالن را برای صرف پذیرایی و استراحت ترک کردند.

گزارش نشست بررسی کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی

نیمه دوم جلسه:

 

معرفی و بررسی کتاب “آیین دوست یابی” دیل کارنگی

و اما در سرفصل سوم جلسه، کتاب “آیین دوست یابی” اثر دیل کارنگی معرفی شد و توضیح داده شد که در این کتاب مهارت هایی آموزش داده می شود که افراد با فراگیری این مهارت ها می توانند با دیگران ارتباط درستی برقرار کنند. در ادامه اسلایدها استاد به اهمیت برقراری درست برای شاد بودن در زندگی پرداختند. ایشان عنوان کردند که نتیجه ی تحقیقات 75 ساله ی علمی جهان این بوده است که برقراری ارتباط درست با دیگران اولین عامل خوشحالی  انسان ها می باشد. زیرا انسان موجودی اجتماعی است و هزاران رشته  او را به همنوعانش پیوند می زند.

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

و اما در کتاب “آیین دوست یابی” دو تکنیک قدرتمند ارتباطی معرفی شده است. این دو تکنیک : “لبخند زدن” و ” به خاطر سپردن نام افراد” می باشد.

اهمیت سلامت روان

در سرفصل دیگر جلسه که “اهمیت سلامت روان” می باشد،  استاد کریم زاده بسیار هوشمندانه زندگی را به مسیری زیبا تشبیه کردند که ما به وسیله یک ماشین می خواهیم از این مسیر عبور کنیم. اما اینکه چقدر می توانیم راحت و درست به مقصد خود برسیم بستگی به ماشینی دارد که به وسیله آن در حال حرکت هستیم.

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

اگر عادت هایی بد داشته باشیم ، از آگاهی لازم برخوردار نباشیم، اعتماد به نفس پایینی داشته باشیم، باورهایی اشتباه داشته باشیم، رسالت زندگی خود را پیدا نکرده باشیم  و ….  ماشین زندگی ما نمی تواند ما را به مقصدمان برساند، چون هر یک از این جنبه ها در واقع قسمتی از وسیله ما را می سازد.

وقتی جسم ما زخم برمی دارد، به آن چسب زخم می زنیم ، اما اگر روان ما زخمی باشد چکار کنیم؟؟ این سوال باعث شد تا افراد حاضر در جلسه، بیشتر در مورد سلامت روان کنجکاو شوند؛ و استاد کریم زاده بیشتر در مورد اهمیت آن بحث کردند.

در اواخر جلسه، استاد  از دو نفر به نام های ” آقای مام قادری” مدیر فروشگاه اینترنتی” خانه شاهانه من”  و آقای “سید حامد حسینی”   دعوت کردند که نتایج تحولات فردی و موفقیت های خود را با مخاطبان حاضر در سالن به اشتراک بگذارند.

ابتدا آقای مام قادری بیان کردند که مدتی بود ایده هایی را در نظر داشتند اما جرات عملی کردن آنها را نداشتند، تا زمانیکه آقای کریم زاده چند کتاب بسیار مفید را به ایشان معرفی کرده اند.

آقای مام قادری بعد از مطالعه آن کتاب ها و بکارگیری دستورالعمل های کاربردی آنها توانسته بودند ایده خود را به کمک یکی از دوستانشان به مرحله اجرا درآورد و موفقیت شایانی را در ابتدای کار خود حاصل کنند.

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

اما آقای حسینی چون خود در جلسه حضور نداشتند، برادر ایشان بجای وی چند دقیقه ای سخنرانی کردند و اشاره کردند که آموزش و مطالعه تا چه حد توانسته روی برادرش تاثیر بگذارد و او را که قبلاً هدف مشخصی در زندگیش نداشت، تبدیل به انسانی هدفمند و مسئولیت پذیر کند.

گزارش نشست بررسی کتاب "آیین دوست یابی" دیل کارنگی

سپس کارگاه “شخصیت پولادین” بر اساس آخرین تحقیقات روز دنیا، معرفی شد. ( کارگاهی مفید و بسیار کاربردی برای رفع کامل خجالتی، کم حرفی و کمرویی و افزایش اعتماد به نفس) و تعدادی از حضار در این کارگاه مفید و قدرتمند ثبت نام کردند

گزارش نشست بررسی کتاب آیین دوست یابی دیل کارنگی

 

گزارش سمینار های دیگر ما :

گزارش سمینار اعتماد به نفس در دانشگاه علمی کاربردی میاندوآب

گزارش سمینار اعتماد به نفس در دانشگاه میعاد مهاباد

گزارش سمینار اعتماد به نفس در دانشگاه علمی کاربردی شعبه 3 مهاباد

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

2 نظر

 1. وحید خانی می گوید

  با تشکر از شما بابت وقتی که برای تهیه گزارشهاتون میزارید‌.
  چرخه ی زندگی رو در کتاب دارن هاردی خونده بودم و اینجا یادآوری خوبی برام شد.

  ممنون میشم یک مقاله جامع درباره ی این چرخه بزارید با توضیحات کاملتون 🙂

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما آقای خانی عزیز
   خوشحالیم که مقالات مورد توجه شما قرار گرفته است.
   چشم، حتماً در آینده نزدیک مقاله ای در این مورد در وبسایت قرار خواهیم داد
   براتون آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.