چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

3

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟   آیا تابحال در مورد خودتان احساس منفی داشته اید؟

احساساتی مثل ” به اندازه کافی باهوش نیستید.” یا ” به اندازه کافی خوب نیستید.” و یا احساس اینکه شما لایق این نیستید که به اهداف بزرگ و یا زندگی رویایی خودتان دست پیدا کنید.

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

عزت نفس پایین از کجا سرچشمه می گیرد؟

عزت نفس پایین معمولاً در سنین خیلی خیلی پایین در ما ایجاد می شود. و نتیجه این است که ما در مدرسه به اندازه کافی خوب عمل نکردیم و یا اینکه توسط بچه های دیگر مورد اذیت و آزار قرار گرفته ایم و یا شاید هم به خاطر اینکه بچه های دیگر ما را مسخره می کردند.

همچنین این عزت نفس پایین می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. مثلاً اگر در دوران بچگی و مدرسه دوستان خوبی نداشته ایم و یا اینکه والدین ما و برادران و خواهرانمان  به بدی با ما رفتار می کردند. و شاید برای شما دلایل دیگری هم داشته باشدکه روی هم رفته  باعث شده اند ما به عنوان یک انسان در مورد خودمان حس خوبی نداشته باشیم و احساس ارزشمندی نکنیم و یا اینکه نسبت به افراد دیگر احساس کمبود کنیم.

برای افزایش عزت نفس باید از کجا شروع کرد؟

درست است که اتفاقات گذشته باعث شده اند که عزت نفس ما پایین بیاید ولی حالا به عنوان یک بزرگسال می توانیم احساس و درک خود از خودمان را تغییر دهیم و انجام چند تمرین ساده به صورت روزانه می توانیم عزت نفس خودمان را تقویت کنیم.

یک تحقیق در دانشگاه نیوهمپشایر انگلستان صورت گرفته است:

آنها در واقع نشان داده اند که وقتی افراد روی موفقیت های گذشته خودشان تمرکز می کنند و یا اینکه به اهداف بزرگ خودشان فکر می کنند، عزت نفس شان بیشتر و بیشتر می شود.

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

اقدامک 1:

همین الان به مدت 5 دقیقه چشمهای خودتان را ببندید و یک دستاورد بزرگ در گذشته خودتان را به یاد بیاورید و یا به چند تا از  موفقیت های گذشته خودتان فکر کنید، مثل یاد گرفتن دوچرخه سواری و یا وقتی که جرأت کردید تنهایی به مدرسه بروید و یا گرفتن نمره خوب در یک امتحان و یا داشتن یک دوست خوب و صمیمی

اقدامک 2:

کاری را که خیلی از انجام آن می ترسیدید ولی به هرحال انجامش دادید را به خاطر بیاورید.

به خوبی متوجه می شوید که هرگاه این تمرینات ساده را هر روز به مدت چند دقیقه انجام می دهید به واسطه فعال کردن خاطرات مثبت تان، قوای ذهنی و فکری خودتان را تقویت می کنید که در نتیجه آن انگیزه شما افزایش می یابد و عزت نفس تان تقویت می شود.

این دو تمرین واقعاٌ فوق العاده هستند، اما مشکل اینجاست که ما اکثر اوقات فراموش می کنیم که روی خودمان کار کنیم و از وجود خودمان مراقبت به عمل آوریم.

پس نکته مهم این است که هر روز این تمارین ساده را انجام دهیم و اگر می خواهیم تجربه قدرتمندتری از این تمارین داشته باشیم باید قبل از انجام تمرین چند نفس عمیق و آرام ( حدود 5-6 نفس) بکشید . با اینکار احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و عزت نفس شما افزایش می یابد.

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

در آخر چند راهکار ساده و طلایی را برای تقویت عزت نفس به شما معرفی می کنم که با رعایت آنها بتوانید عزت نفس خود را به خوبی بالا ببرید.

 • از مقایسه کردن خود با دیگران بپرهیزیم.

انجام این کار باعث می شود که خودمان را دست کم بگیریم و ارزشمند بودن خودمان به عنوان یک انسان که اشرف مخلوقات است را زیر سئوال ببریم. کار درست این است که خودمان را فقط با گذشته خودمان مقایسه کنیم. و اگر ما هر روز روی خودمان کار کنیم، طبیعتاٌ متوجه رشد چشمگیری نسبت به گذشته می شویم و همین باعث می شود که حس خوبی داشته باشیم و به خاطر تلاشهایمان به خودمان تبریک بگوییم و خودمان را تشویق کنیم. همه اینها باعث احساس  ارزشمندی و عزت نفس بیشتر می شود.

 • هیچگاه خودمان را تحقیر و سرزنش نکنیم.

همیشه خودمان را بپذیریم و بدانیم که بعضی وقتها احتمال دارد که مرتکب اشتباهاتی بشویم ولی نباید خودمان را تحقیر کنیم. باید واقعیت را بپذیریم و بدانیم که ما انسان هستیم و انسان جایزالخطاست. کار درست در این مورد این است که از تکرار اشتباهات خودداری کرده و مهمتر اینکه از آنها درس بگیریم.

 • از جسم خودمان مراقبت کنیم.

این مراقبت می تواند به روشهای گوناگونی صورت پذیرد، یکی از آنها ورزش کردن است. با ورزش کردن همیشه سرحال تر و بشاش تر می شویم و حس خوبی در مورد خودمان خواهیم داشت. یکی دیگر از روشهای مراقبت از جسم، تغذیه سالم است. وقتی ما برای خودمان ارزش قائل می شویم و از مواد غذایی با کیفیت استفاده می کنیم، به مغز ما پیام می رسد که ما یک موجود ارزشمند هستیم و این پیام باعث افزایش چشمگیر عزت نفس در ما خواهد شد.

در آینده بیشتر در مورد عزت نفس خواهم نوشت….

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

 

سایر مقالات  مرتبط:

عزت نفس چیست؟؟

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس و لزوم تقویت عزت نفس

تمارین کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

چگونه خود را باور داشته باشیم؟؟

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

3 نظر

 1. مسعود زارعی می گوید

  مقاله بسیار خوبی بود.
  سعی می‌کنم تمرین‌هایی را که گفته‌اید مرتب انجام دهم.
  فکر می‌کنید چند دفعه باید تمرین‌ها را انجام داد تا تغییر محسوسی را شاهد باشیم؟

  باتشکر

 2. محمود کریم زاده می گوید

  مچکرم دوست بسیار عزیز به خاطر نظرتون و بهتون تبریک میگویم که در حال رشد و یادگیری هستید. تمرین تصور ذهنی و به یاد آوردن موفقیت را هر روز دو بار و به مدت یک ماه الی 40 روز انجام بدهید تا در وجود شما نهادینه شود.
  موقعی که خودمان را ارزشمند بدانیم و این اصل ادر ما تبدیل به باور قدرتمندی شود، انگیزه ما خیلی بیشتر شده و اگر این حس ارزشمندی تداوام یابد مغز ما تمام تلاش خود را برای موفقیت ما به عمل می آورد.
  موفق باشید.

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.