نه راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

0

 

 

آیا می خواهید با یک سری راهکار عملی ساده و آسان اعتماد به نفس خودتان را به سرعت افزایش دهید؟

آیا می خواهید خیلی راحت به اعتماد به نفس بالایی دست پیدا کنید؟

تکنیکهای زیر به شما کمک می کند تا  خیلی سریع و آسان اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید.

اعتماد به نفس یک بخش ضروری از انسان است.

اشخاص با اعتماد به نفس بالا معمولاً خودشان را دوست دارند، مایلند که برای دستیابی به اهداف حرفه ای و شخصی خود ریسک کنند و در مورد آینده خودشان خوشبین هستند.

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند زیاد مطمئن نیستند که بتوانند به اهداف خودشان دست یابند و در مورد خودشان و اهداف آیندشان نگرش منفی دارند.

خبر خوب این است که شما می توانید اعتماد به نفس  خودتان را تقویت کنید.

ساخت اعتماد به نفس مستلزم این است که شما نگرش مثبتی در مورد خود و تعاملات اجتماعی خود داشته باشید در ضمن باید یاد بگیرید که چگونه احساسات منفی خود را کنترل کنید.

بعد باید اهدافی را برای خود تعیین کنید و همچنین ریسک کنید.

رویارویی با چالشهای که در زندگی با آنها روبرو می شوید می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند.

9 راهکار زیر به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس فوق العاده ای را برای خودتان بسازید.

 

  1) برای افزایش اعتماد به نفس  یک نگرش خوب را در خود پرورش دهید.

 

نگرش خوب و عالی

 

افکار منفی خودتان را شناسایی کنید.

افکار منفی شما می تواند مثل این باشد که ” من نمی توانم این را انجام دهم.”، ” مطمئناً شکست می خورم.”،  ” کسی نمی خواهد که به حرفهای من گوش دهد.” و….

این گفتگوهای درونی بدبینانه هستند و ضمن اینکه کمکی به ما نمی کنند ما را از دستیابی به عزت نفس بالا و اعتماد به نفس بیشتر باز می دارند.

این مقاله را نیز مطالعه کنید. افزایش اعتماد به نفس با کنترل افکار منفی

 

2) افزایش اعتماد به نفس با تغییر افکار منفی خود به مثبت

 

 

 

وقتی افکار منفی به ذهن شما خطور می کند تلاش کنید که  آنها را به افکار مثبت تغییر دهید. و این کار می تواند با استفاده از جملات تاکیدی مثبت صورت گیرد.

مثلاً: ” من می خواهم انجامش دهم.”،

” اگر روی آن کار کنم می توانم موفق شوم و ” افراد به حرفهای من گوش خواهند داد.”

فقط با کمی افکار مثبت در هر روز شروع کنید.

 3) افزایش اعتماد به نفس با ورودی های مثبت به مغز

 

ورودی های مثبت به مغز

 

با انجام این کار ساده افکار مثبت شما بیشتر از افکار منفی در مغز به آنها فضا اختصاص داده می شود. هر اندازه شما افکار منفی خودتان را با افکار مثبت جایگزین کنید انجام این کار برای شما راحت تر می شود.

مراقب ورودی های ذهنیتان باشید که همه چیز شما را مشخص کنید.

 

4) برای افزایش اعتماد به نفس یک گروه کمک کننده برای خودتان داشته باشید.

 

 

از افرادی که به شما نزدیکترند و جزو اعضای خانواده و یا دوستان هستند شروع کنید. برای تقویت و بهبود نگرش خود از افراد مثبت استفاده کنید. به علاوه تلاش کنید که از افراد و چیزهایی که حال شما را بد می کنند دوری کنید.

  • اگر دوستانی که به آنها زنگ می زنید مرتب از شما انتقاد می کنند ویا موج منفی می فرستند باعث می شود حالتان خراب شود.
  • حتی در خانواده ای که افراد رابطه خوبی با هم دارند باز وقتی کسی که روی عقاید خودش خیلی پافشاری می کند که شما باید چه کاری را انجام دهید می تواند اعتمادبه نفس شما را تخریب کند.
  • زمانی که شما شروع به مثبت اندیشی می کند و قدمهای اولیه را برای دستیابی به اهدافتان را بر می دارید مخالفت افراد با شما بیشتر خواهد شد. تا جایی که امکان دارد ارتباط خودتان را با آنها محدود کنید تا بتوانید اعتمادبه نفس خودتان را حفظ کنید.
  • مقداری وقت بگذارید و فکر کنید که چه افرادی در زندگی تان به شما حس عالی می دهند. تلاش کنید که زمان بیشتری را با این افراد سپری کنید، افرادی که کمک کننده هستند و به بهبود اعتمادبه نفس شما کمک می کنند.

5) برای افزایش اعتماد به نفس از به خاطر آوردن موارد منفی خودداری کنید

 

به خاطر آوردن موارد منفی

 

از به یاد آوردن مسائلی که حال شما را خراب می کنند خودداری کنید. اینها ممکن است خاطراتی از گذشته باشند. اگر چه شما نمی توانید برای همیشه از شر تمام افکار منفی خلاص شوید ولی می توانید به این فکر کنید که چگونه آنها را تا حد امکان کاهش دهید. این کار باعث بهبود چشمگیر اعتماد به نفس شما خواهد شد.

 

اقدامک

زمانی را اختصاص دهید که در یک مکان بنشینید و لیست کاملی از چیزهایی که باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده اند را شناسایی کنید. (مثلاً دوستان شغلی که  زیاد دوستشان نداشته اید و یا شرایط زندگی که غیر قابل تحمل بوده است.)

 

6) شناسایی استعدادهای خود راهکاری فوق العاده برای افزایش اعتماد به نفس

 

شناسایی استعدادها

 

هر کسی در کاری استعداد دارد. پس چیزهایی که در آن خوب هستید را شناسایی کنید و سپس روی استعدادهای خودتان تمرکز کنید. به خاطر آنها به خودتان افتخار کنید. خودتان را ابراز کنید.

آیا شما در موسیقی استعداد دارید، در نوشتن و یا در رقص؟

برای افزایش اعتماد به نفس چیزی را شناسایی کنید که شما به آن علاقه دارید و آن را با تمام وجود دنبال کنید.

 

  • شناسایی کردن و اضافه کردن علایق و سرگرمیهای موردعلاقه به زندگیتان نه تنها اعتماد به نفس شما را بالا می برد بلکه باعث می شود تا افراد بیشتری را در این زمینه به زندگی خودتان جذب کنید.
  • وقتی که که از احساس قلب خود پیروی می کنید نه تنها اثر درمانی دارد و باعث بهبود حال شما می شود بلکه شما احساس منحصر به فرد بودن و متمایز بودن می کنید و همه اینها به نوبه خود باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

 

7) برای افزایش اعتماد به نفس به خودتان افتخار کنید

 

به خودتان افتخار کنید

 

شما نه تنها باید به استعدادها و مهارتهای خودتان افتخار کنید بلکه باید همچین به چیزهایی فکر کنید که شخصیت شما را عالی نشان می دهند.

مثلاً حس شوخ طبعی، حس همدردی، مهارت گوش دادن، توانایی مدیریت استرس.

در وهله اول شاید فکر کنید که چیز قابل تحسینی در مورد شما وجود ندارد اما اگر عمیقاً به آن فکر کنید برای تان ثابت می شود که ویژگیهای تحسین برانگیزی زیادی دارید.

بر ویژگیهای قابل تحسین خود تمرکز کنید و آنها را بنویسید.

 8)  برای افزایش اعتماد به نفس تعریف و تمجید دیگران از خودتان را بپذیرید

 

پذیرفتن تعریف و تمجید دیگران

 

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند از ستایش و تعریف دیگران در مورد خودشان خوششان نمی آید. آنها فکر می کنند شخصی که آنها را تحسین می کند و یا از آنها تعریف می کند اشتباه می کند و یا دارد به آنها دروغ می گوید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به تعریف دیگران حس خوبی ندارید باید نگرش خودتان را تغییر بدهید.

  • وقتی شخصی از شما تعریف می کند آن را با جان و دل بپذیرید و کاملاً مثبت پاسخ دهید.

( تشکر کردن و تبسم کردن در اینجا خیلی عالی است.) اجازه دهید شخصی که از شما تعریف کرده است بداند که شما لایق این ستایش هستید.

  • لیستی از صفات خوب و ویژگیهای قابل تحسین خودتان را بنویسید این کار به طرز شگفت انگیزی باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

 

9) به آیینه نگاه کردن و لبخند زدن راهکاری عالی برای افزایش اعتماد به نفس

 

تکنیکهای افزایش اعتماد به نفس

 

مطالعاتی تحت عنوان ” تئوری باز خورد چهره” نشان می دهد که حالتهای چهره شما می توانند مغز شما را برای ثبت یا تشدید احساسات خاص تشویق کنند.با نگاه کردن هر روزه  به آیینه و لبخند زدن، خوشحالتر و با اعتماد به نفس تر به نظر می رسید. این کار همچنین به شما کمک می کند تا در مورد ظاهر خودتان حس خوبی داشته باشید و خودتان را بپذیرید.·        وقتی به افراد لبخند می زنید آنها برخورد مناسب تری با شما خواهند داشت. به علاوه خودتان خوشحالتر خواهید بود و همچنین به خاطر بازخورد مناسبی که از آنها می گیرید اعتماد به نفس شما افزایش خواهد یافت.

 

رعایت موارد فوق الذکر می تواند تا حد زیادی اعتماد به نفس شما را تقویت کند. نکته مهم در تقویت اعتماد به نفس این است که این کارهای کوچک را کم اهمیت ندانیم و از همه مهمتر به رعایت و عمل کردن به آنها متعد باشیم. همین کارهای کوچک و به ظاهر کم اهمیت، اعتماد به نفس ما را در طول زمان به طرز عجیبی بالا می برد و از ما یک شخص توانمند می سازد.

برای مشاهده این مقاله به زبان انگلیسی روی لینک زیر کلیک کنید.

 

https://www.wikihow.com/Build-Self-Confidence

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.