فلسفه زندگی، عزت نفس و اعتماد به نفس

0

 

بنام خدا سلام بر دوستان و همراهان کانال اعتماد به نفس. امیدوارم که حالتون خوب باشه و در اوج سلامتی و سرحالی باشید.

من محمود کریم زاده نویسنده کتاب جادوی اعتماد به نفس و مربی اعتماد به نفس امروز می خوام نکات آموزشی را در رابطه با  فلسفه، اعتماد به نفس و عزت نفس با شما به اشتراک بزارم.

فلسفه

اول میریم سراغ فلسفه. هر کدوم از ما باید تو زندگیمون برای خودم یه فلسفه داشته باشیم. یه فلسفه درست.

جیم ران میگه :« هر شخصی بعد بلوغ برای خودش یه فلسفه ای تعریف می کنه و این فلسفه دقیقاً تعیین می کنه و به شخص نشون میده که چه کاری رو باید انجام بده یا چه نوع زندگی باید داشته باشه.»

اکثر افراد در جامعه ما فلسفه غلطی دارند ؛ مثلاً من دیدم افرادی که 20 سالشونه و میگن زندگی ما دیگه تموم شده ، دیگه از ما گذشته ! در حالی که این یک فلسفه غلطه و خیلی از افراد از بالای  40 و گاهاً  50 سالگی به بعد موفقیت هاشون رو به دست آوردن و یه سری کارها رو استارت زدن.

این یک مثاله برای فلسفه غلط. مثال دیگه مثل اینکه بگیم ایران جای زندگی نیست و یا اینکه همه عالم و آدم کلاهبردان، کردا اونجورین، ترکا اون جورین و …. ، همه این ها فلسفه های غلط هستند و این فلسفه های غلط خیلی به ما صدمه وارد میکنن.

باید خیلی مراقب باشیم که نگرش خودمونو درست کنمیم، چون اگر این تنظیمات ذهنی رو انجام ندیم و نگرشمونو درست نکنیم، در زندگی همیشه با مشکل مواجه هستیم، در ارتباطاتمون مشکل داریم.

یک فلسفه نامناسب دیگه هم بدگمانی نسبت به همه چیز و همه کسه. بعضی از افراد نسبت به همه چیز بد گمانند. در ارتباطاتشون فکر می کنند همه می خوان بهشون آسیبی وارد کنن یا یه کلکی بزنن و با این نگرش و فلسفه که با افراد ارتباط برقرار می کنن، معمولاً ارتباطشون یه ارتباط درست و سازنده نخواهد بود و نتیجه ای که می خوان رو نمی تونن بگیرن. پس باید خیلی مراقب باشیم که فلسفه زندگیمونو درست انتخاب کنیم.

دو کتاب بسیار عالی در این زمینه بهتون معرفی می کنم : یکی  «فصل های زندگی » از آقای جیم ران  که اگر حوصله کتاب خوندن ندارید می تونید فایل صوتیشو از موسسه « شادن پژواک »  تهیه کنید و در ماشین گوش بدید. کیفیت بسیار بالایی هم دارن و این باعث میشه  با گوش دادن به این فایل ها  ما بتونیم نگرشمونو تا حد زیادی درست کنیم.

کتاب بعدی کتاب « جادوی فکر بزرگ » نوشته دکتر شوارتزه که کتابیه خیلی خیلی نکات ارزشمندی داره .چندین سال پیش نیم میلیون تیراژ داشته و من خودم دو الی سه بار خوندمش و جدیداً برنامه ریزی کردم که یه بار دیگه هم بخونم. خیلی به آدم انرژی میده ، خیلی امید میده و خیلی آدم رو خوشبین می کنه ؛ این باعث میشه نگرشمون درست بشه  و کم کم در مسیر درست قرار بگیریم.

عزت نفس

حالا بریم سراغ عزت نفس. عزت نفس چیه ؟

  عزت نفس برچسب ارزشیه که به خودمون می زنیم و میزان احترامیه که برای خودمون قائل هستیم.

من همیشه در تمامی سمینارهام میگم که اگه سیستم آموزش و پرورش ما فقط عزت نفس رو به خوبی به ما یاد می داد،

ما الآن جامعه شادتر و کشور آبادتری داشتیم،

اختلاس های خیلی کمتری داشتیم،

بیشتر احساس ارزشمند بودن می کردیم، نزاع و اختلافات کمتری داشتیم و در نتیجه دادگاه هامون هم خیلی خلوت تر بود، همدیگه رو خیلی بیشتر دوست داشتیم و احساس امنیت بیشتری می کردیم و ده ها مورد مثبت دیگه ….

حالا بزارید یه تعریفی از عزت نفس داشته باشیم:

عزت نفس یعنی اینکه من ارزشمندم، دیگران ارزشمندن، محیط زیست ارزشمنده و همه ما حق زندگی بهتری را داریم. عزت نفس میگه با اینکه همه چیز خوب و عالی نیست ولی من تمام تلاش خودمو می کنم  تا شرایط را بهتر کنم؛ و همچنین این که من ارزشمندم.

مثلاً شخصی که سیگار می کشه یه قسمتی برمی گرده به این که عزت نفس این شخص پایینه، چون که خودشو آدم ارزشمندی نمی دونه و به خودش آسیب میزنه. شخصی که اختلاس می کنه، میگه من ارزشمندم، من برای خودم می خوام ولی دیگران ارزشمند نیستن و عزت نفسش میره زیر سوال و خط میخوره.

این موضوع خیلی مهمه که اگر دنبال زندگی بهتری هستیم، حتما روی عزت نفسمون کار کنیم. عزت نفس تمرین های مخصوص به خودشو داره .

من یکی دوتا تمرین اینجا به شما میدم . اولی اینه که به هیچ عنوان خودتونو با یک شخص دیگه مقایسه نکنید، شما خودتون منحصر به فرد هستید. فقط یک نفر مثل شما در دنیا هست و لازم نیست خودتونو با هیچ شخص دیگه ای مقایسه کنید، خودتونو فقط با دیروز خودتون مقایسه می کنید و هر روز کم کم گام های کوچک برمی دارید و تلاش می کنید بهتر بشید. روی فلسفه تون، اعتماد به نفس و عزت نفستون کار می کنید و روز به روز بهتر می شید و می تونید احساس بهتری داشته باشین و نتایج بهتری در زندگی بگیرید.

کتاب خوبی هم در این زمینه هست که کتاب حجیمیه در رابطه عزت به نفس نوشته ناتانائیل براندن که خیلی کتاب خوبیه و دوستانی که علاقه دارن می تونن کتاب رو مطالعه کنن.

 

اعتماد به نفس

بحث بعدی در رابطه با اعتماد به نفسه که تخصص منه و من خیلی در این رابطه صحبت می کنم.

میکل آنژ میگه :« بهترین دستور زندگی اینه که اعتماد به نفس داشته باشید.»

اعتماد به نفس پیش نیاز تمامی موفقیت هاست و مطمئناً با تقویت اعتماد به نفس

می تونیم به راحتی در جمع صحبت کنیم،

خودمونو باور کنیم،

حال بهتری داشته باشیم و احساس کنیم که کنترل بر زندگی خودمون داریم.

آقای کمبل که یک کارآفرین و سرمایه گذار کانادایی هست و مقدمه کتاب من رو نوشتن، یک قسمت جالب در مقدمه نوشتن :

« بدون داشتن اعتماد به نفس ما هیچ امیدی نخواهیم داشت که به سمت اهدافمون حرکت کنیم؛ اعتماد به نفس تنها دلیلیه که ما قادر به زندگی کردن هستیم و داشتن آن فرصت های بیشماری را به روی ما باز میکنه.»

جمع بندی

پس این سه نکته ای گفتم و در رابطه با آن ها خیلی کوتاه صحبت کردم بسیار مهم اند. اولی فلسفه بود که باید تلاش کنیم هر روز کمی فلسفه زندگیمونو درست کنیم، روش کار کنیم.

دومی عزت نفس بود که ما هم خودمونو ارزشمند بودنیم و هم دیگران رو ارزشمند بدونیم و هم اینکه بدونیم با این که شرایط مناسب نیست ولی تمام تلاش خودمونو می کنیم تا بهترین خودمون باشیم و بهترین زندگی رو برای خودمون خلق کنیم.

مورد آخر اعتماد به نفس بود. خودمونو باور کنیم، ذهنیتمونو درست کنیم و یه سری مهارت ها رو کسب کنبم. چون اعتماد به نفس دو قسمت مهم داره: یکی ذهنیت درست و دیگری این که مهارت داشته باشیم . تقویت مهارت های ارتباطی، خجول نبودن و روش درخواست کردن درست باعث میشه بتونیم اعتماد به نفس خودمونو بالا ببریم.

هر روز تلاش کنیم گامی خیلی کوچک برای اصلاح فلسفه زندگیمون، تقویت عزت نفسمون و تقویت اعتماد به نفسمون براریم. مطمئن باشیم بعد از 6 ماه یا یک سال بعد شخص سابق نیستیم، بلکه قدرتمند تر هستیم؛ می تونیم از حق خودمون دفاع کنیم و انگیزه بیشتری داریم که اهداف خودمونو دنبال کنیم.

برای همگی شما آرزوی موفقیت دارم.

خدا نگهدار

 

منتظر فایلهای بعدی ما باشید

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.