خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

0

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

 

در قسمت اول این مقاله خلاصه ای از سه فصل اول کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی را بررسی کردیم.

در این قسمت سه فصل آخر این کتاب قرار داده ایم.

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم )

فصل چهارم

تکانش در کتاب اثر مرکب

تکانش می گوید که آغاز حرکت همیشه به کندی اتفاق می افتد. و اولین گام همیشه سخت ترین است.

ولی وقتی به حرکت افتادید متوقف کردن شما بسیار سخت می شود. و با وجود اینکه به تلاش کمتری نیاز دارید، اما نتایج بزرگی خواهید داشت.

حتما تا به حال متوجه شده اید که چرا افراد موفق همیشه موفق تر می شوند…پولدارها پولدارتر، شادها ، شادتر و خوش شانس ها خوش شانس تر می شوند؟ آنها دارای نیروی ” تکانش ” هستند.

حالا باید چکار کنیم تا از تکانش به نفع خودمون استفاده کنیم؟ با پنج روش زیر:

  1. انتخاب های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان
  2. به کار بستن این انتخاب های جدید از طریق رفتارهای مثبت
  3. تکرار این اقدامات سالم که منجر به ساختن عادت های جدید می شود.
  4. ساختن رویه ها و ریتم های که منجر به نظم در زندگی تان می شود.
  5. ثابت قدم ماندن برای مدت زمان طولانی

و سپس بوووومُ! تکانش بزرگ در خانه تان را خواهد زد.این اتفاق خیلی خوب است و دیگر توقف ناپذیر خواهد بود.

شرکت اپل با تلاش برای استمرار وفاداری مشتریان، تعهد به داشتن کیفیت بالا، طراحی نوآورانه، شیک و راحت بودن محصولات و مخصوص استفاده عام توانست تکانش بزرگ را فعال کرده و بازار را تسخیر کند.

مایکل فلپس، اپل، گوگل و یوتیوب چه ویژگیهای مشترکی داشتند که این قدر موفق شده اند؟ همه آنها کار یکسانی را تا قبل از به دست آوردن تکانش انجام دادند، عادت ها، نظم، رویه ها و ثابت قدمی،کلیدهایی بودند که تکانش را برای هریک از آنها ایجاد کرد. و بعد از آن توقف ناپذیر شدند.

کار مهم دیگر برای نتایج عالی ایجاد رویه است. رویه چیزی است که شما هر روز بدون شکست انجام می دهید و آگاهانه به آن فکر نمی کنید. این رویه ها استرس زندگی را کاهش می دهند و اعمال ما را بهینه و ناخودآگاه می کنند. برای رسیدن به اهداف جدید و ایجاد عادات مثبت، لازم است رویه های جدیدی ایجاد کنید تا از اهدافتان پشتیبانی کنند.

با انجام و ایجاد رویه ها است که سربازان جوان و لطیف را ظرف دوازده هفته به افرادی ورزیده، دارای اعتماد به نفس بالا و ماموریت پذیر تبدیل می کنند.

تنظیم کردن رویه ای مشخص برای انجام کارهای روزانه در کنار عادتهای خوب به راحتی شما را تبدیل به فرد بسیار موفقی می کند. و به شما قدرت باور نکردنی می دهد.

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

کار مهم دیگر این است که روزهای خود را از قبل برنامه ریزی کنید.

هر روز سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و چند تا حرکت ورزشی سبک انجام دهید و برای چند دقیقه به اهداف مهم زندگی تان بیندیشید. و برای هر قسمت از روز برنامه داشته باشید و کاملا هم در این مورد انعطاف پذیر باشید. وقتی رویه های شما به صورت منظم هفتگی، ماهانه و سالانه درآمدند زندگی شما دارای ریتم خواهد شد و مثل یک قطار پرسرعت خواهید شد که هیچ چیز شما را متوقف نخواهد کرد.

اثر مرکب نتیجه انتخاب های هوشمندانه است ( والبته کارهای هوشمندانه ) که به صورت متناوب در طول زمان تکرار می شوند. وقتی برنده می شوید که هر روز گام های درست بردارید. اگر حجم زیادی از یک کار را در بازه زمانی کوتاه انجام دهید، پس از مدتی شکست خواهید خورد. اگر نتوانی وارد برنامه ای شوی که آن را برای مدت طولانی، ثابت نگه داری ، هرگز نمی توانی آن را انجام دهی. ثابت قدم بودن عامل حیاتی در موفقیت است. عدم ثبات تکانش بزرگ را سریع تر و قاطع تر از هر چیز دیگری از بین می برد حتی افراد مثبت و دارای هدفهای بلند مدت و فوق العاده با خواسته های ارزشمند، وقتی ثبات قدم نداشته باشند پس از مدتی شکست می خورند.کاری کنید که اثر مرکب برای شما کار کند.

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم )

کار عملی :

  1. رویه های روزانه خود را تنظیم کنید.
  2. سه قسمت از زندگی تان که در آن ثابت قدم نیستید را شناسایی کنید.
  3. در دفتر ثبت ریتم خود، شش یا هفت مورد از کارهای کلیدی که شما را به اهدافتان نزدیکتر می کند، یادداشت کنید.

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم )

فصل پنجم

تاثیرات

سه نوع از تاثیرات روی هر کسی اثر می گذارند :

  1- ورودی ها  2- مشارکت ها  3- محیط

اگر می خواهیم بدنمان با بالاترین عملکرد خود کار کند باید نسبت به مواد مغذی با  بالاترین کیفیت هوشیار باشیم و از غذاهایی با ارزش غذایی پایین پرهیز کنیم و همچنین اگر می خواهیم ذهن مان با بالاترین توان عملکرد آن کار کند باید نسبت به چیزهایی که به خورد آن می دهید، گوش به زنگ و آگاه باشید.تحت فرمان داشتن آنچه ذهنمان مصرف می کند خیلی دشوار است.ما نمی توانیم دی.ان.ای خودمان را تغییر دهیم ولی می توانیم رفتارهای خود را عوض کنیم .باید به ذهنمان آموزش دهیم که فراتر از ” ترس و کمبود ” را ببیند.چگونه؟می توانیم از ذهنمان محافظت و آن را تغذیه کنیم. می توانیم در دادن اجازه ورود به ذهن مان بسیار منضبط و سخت گیر باشیم.در واقع هر آنچه خودتان اجازه می دهید، می شنوید و می بینید  افکار شما را تحت تاثیر قرار داده و هدایت می کند.پس تلاش کنید که افکار منفی را دور بریزید و  ایده های حمایت کننده، الهام بخش و مثبت را جایگزین آنها کنید.رژیم رسانه ای بگیرید و خودتان را از شر اخبار ناگوار و…کاملا محافظت کنید.

می توانید هنگام رانندگی به جای گوش کردن به اخبار در دانشگاه ثبت نام کنید و از سی دی ها و و دی وی دی های آموزشی و کتابهای صوتی استفاده کنید.

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت دوم و پایانی)

چه کسانی بر روی شما تاثیر می گذارند؟

جیم ران می گوید : ” ما به میانگینی از 5 نفر که بیشتر از همه وقتمان را با آنها می گذرانیم ، تبدیل خواهیم شد.و جالب این است که ما از این موضوع آگاه نیستیم چون در طول زمان و به آهستگی روی می دهد.شما هرگز نمی توانید با افراد منفی بیرون بروید و انتظار اتفاقات مثبت در زندگی تان را داشته باشید.

الان زمانی است که باید افرادی را که بیشتر اوقات تان را با آنها میگذرانید، اولویت بندی کنید . بسیار ضروری است که دایره افرادتان را ارزیابی و به سه دسته تقسیم کنید: قطع کردن ارتباط، ارتباط محدود و گسترش ارتباط

افرادی که منفی هستند و همیشه از همه کس انتقاد می کنند و از تمام شرایط زندگی گله مندند و فقط جنبه های منفی آن را می بینند کاملا از زندگی خود خارج کنید با اینکه این کار خیلی سخت و چالش برانگیز است.

افرادی هستند که می توانید سه ساعت از وقت تان را با آنها بگذرانید ،اما نمی توانید سه روز با آنها باشید

افراد دیگری هستند که فقط می توانید سه دقیقه با آنها باشید، نه سه ساعت. به روابط خود نگاهی بیندازید و مطمئن شوید سه ساعت را با شخص سه دقیقه ای نمی گذرانید.

و برای گسترش ارتباطات تان افرادی را پیدا کنید  که ویژگیهای مثبتی درجنبه های مختلف زندگی شان دارند. و این افراد می توانند مربیان و افراد مشهور و موفقی باشند که شما فقط به کتاب ها و یا محصولات صوتی آنها دسترسی دارید.

سعی کنید تعدادی مربی را به کار گیرید. هیچ وقت با یک مشاور به تنهایی رشد نخواهید کرد .موفق ترین افراد کسانی هستند که بهترین مربی ها را به استخدام خود در می آورند و به آنها پول خوبی می دهند. این یک سرمایه گذاری عالی برای بهبود عملکرد است.

” همیشه از کسی درخواست نصیحت کنید که حاضرید جای خود را با او عوض کنید. ”

آرزویی که در قلبتان دارید، شاید بزرگتر از محیطی باشد که خودتان را در آن می یابید.گاهی لازم است از محیط خارج شوید تا آرزوهایتان به وقوع بپیوندد.این همانند کاشتن نهال بلوط در گلدان است.وقتی دارای ریشه شد، رشدش متوقف خواهد شد. نهال، فضای بیشتری لازم دارد تا به درختی تنومند تبدیل شود؛ همانند شما !

و این محیط فقط شامل محل زندگی نیست دروقع  هر آنچه خراب است. هر آنچه به شما حس خستگی می دهد و هر قول، تعهد و توافق ناقص و کامل نشده ای که قدرت شما را کاهش می دهد و تکانش شما را میگیرد شامل می شود.

فصل ششم

شتاب بخشیدن

وقتی فضای خالی ایجاد می کنید و رقیبان شما واکنشی نشان نمی دهند، این به شما می گوید آنها آسیب پذیر هستند.وقتی آنها آسیب پذیر هستند، درست همان جایی است که می توانید به آنها برسید. وقتی خودتان را خوب آماده کردید، آموزش دیدید، تمرین کردید و تلاش لازم را به خرج دادید، دیر یا زود با حقیقت خود روبرو خواهید شد. همان لحظه ای که مشخص خواهد کرد که شما چه کسی هستید و قرار است چه کسی شوید. در این لحظه ها است که رشد و پیشرفت به وجود می آیند، این که گامی به جلو بردارید. یا به عقب کشیده شوید، به بالای جایگاه صعود کنید و مدال را از آن خود کنید یا از میان تماشاچیان، موفقیت دیگران را تشویق کنید، به شما بستگی دارد.

وقتی شرایط عالی است، همه چیز آسان می شود.ولی وقتی مشکلات از راه می رسند، این شما هستید که باید ارزش خودتان را برای موفقیت و پیشرفت اثبات کنید. جیم ران می گوید: ” آرزو نکنید ای کاش شرایط آسان بود، آرزو کنید کاش شما هم بهتر بودید.!”

شما همیشه در تمام جنبه های زندگیتان می توانید فراتر از حد انتظار بروید. و جالب اینجاست که با کمی تلاش بیشتر می توانید نتایج خود را در طول زمان چندین برابر کنید.

نتیجه گیری

یادگیری بدون عمل، بی ارزش است.انگیزه هم به تنهایی کافی نیست و بدون عمل باعث توهم می شود.به این کتاب و فلسفه اش اجازه دهید راهنمای شما در زندگی باشد.

هر از چندگاهی دوباره کتاب را مطالعه کنید.برای اینکه نتیجه بگیرید، باید خیلی سریع بر روی دانش و نگرش های خود تمرکز و کارکنید. ایده های بدون سرمایه گذاری،تلف خواهند شد.برای گرفتن نتایج متفاوت، باید کارها را متفاوت انجام دهید. به زندگیتان در پنج سال اخیر نگاه کنید. آیا اکنون در جایگاهی هستید که پنج سال پیش  تصور می کردید؟ اگر خیر؛ ساده است، انتخاب ها. حال، زمانی است که باید انتخاب های جدید داشته باشید  و اجازه ندهید پنج سال بعدی زندگی تان هم ادامه پنج سال قبل باشد. انتخاب کنید که زندگی تان را یکبار برای همیشه تغییر دهید. بر روی اصول ساده ولی ارزشمند، تمرکز کنید تا شما را به سمت خواسته هایتان هدایت کند.

اگر این خلاصه کتاب برای شما مفید بوده، لطفا آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. این اولین گام شما برای تمرین آن ایده ها در زندگی خودتان است.  مشتاقانه منتظر خبرهای موفقیت شما هستم.

تهیه کننده : محمود کریم زاده مدرس اعتماد به نفس و مربی رشد و تحول فردی

 

خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی (قسمت اول)

 

سایر مقالات:

چگونه خود را باور داشته باشیم؟؟

تمارین کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

 

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.