تمرکز روی نقاط قوت کلید اعتماد به نفس بالا

0

تمرکز روی نقاط ضعف

ما همه انسانها نقاط قوتی داریم و در مقابل هم نقاط ضعفی داریم و این یک امر کاملاً طبیعی است ولی مشکل اساسی زمانی پیش می آید که تمرکز ما و کانون توجه ما در طول روز اکثراً روی نقاط منفی است و با گذشت زمان باعث می شود که ما کم کم نقاط ضعف خود را بزرگتر و بزرگتر و در مقابل نقاط قوت خودمان را کوچکتر و کوچکتر ببینیم و تکرار این روند باعث می شود که ما کم کم خودمان را دست کم بگیریم و دچار خود کم بینی شویم  و اعتماد به نفس ما به شدت پایین بیاید.

چه کار کنیم که خودمان را توانمند ببینیم؟

اکثر افراد معمولی در نقاط ضعف خودشان حرکت می کنند و فقط تمرکزشان روی نقاط ضعف خودشان است و می خواهند که نقاط ضعف خودشان را برطرف کنند و این کار کاملاً اشتباهی است. به جای این کار باید نقاط قوت خودمان را شناسایی کنیم و تمرکز خودمان را روی آنها بگذاریم و آنها را بزرگتر و بزرگتر کنیم. این کار باعث می شود که بعد از مدتی نقاط قوت ما بزرگتر به نظر برسند و از سوی دیگر نقاط ضعف مان در نظر ما کم رنگ و کم رنگ تر شوند. در واقع ما هر اندازه نقاط قوت خدمان را رشد دهیم باعث می شود احساس بهتری داشته باشیم و اعتماد به نفس ما افزایش یابد.

اقدامک: هر صبح بعد از بیدار شدن از خواب فقط به مدت 5 دقیقه نقاط قوت خودمان را به خودتان یادآوری کنید و روی آنها تمرکز کنید و کاری با نقاط ضعف تان نداشته باشید. با انجام این کار بعد از گذشت یک ماه حالتان خیلی بهتر خواهد شد و احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد.

آیا اعتماد به نفس یعنی اینکه در همه زمینه ها بهترین باشیم؟

اعتماد به نفس معنی اش این نیست که من در همه زمینه ها عالی باشیم و بهترین عملکرد را داشته باشیم. در واقع یکی از جنبه های اعتماد به نفس پذیرش خودمان است. یعنی بپذیریم که ما در بعضی زمینه ها خوب نیستیم و مهارت لازم را نداریم و در مقابل در بعضی زمینه ها اعتماد به نفس بالایی داریم. مثلاً خود من وقتی بحث از فوتبال می شود اصلاً اعتماد به نفس لازم را در این بازی ندارم. چون بلد نیستیم فوتبال را به خوبی بازی کنم و این نباید باعث شود که من احساس ضعف کنم. اما در زمینه های دیگری مثل بازی پینگ پونگ اعتماد به نفس لازم را دارم چون به خوبی این ورزش را بازی می کنم.

مهارت ها و نقاط قوت خودمان را دست کم نگیریم؟

 

 

اکثر افرادی که من با آنها سروکار داشته ام روی نقاط ضعف خودشان تمرکز دارند و این باعث می شود تا عملکرد خوبی نداشته باشند. وقتی توانمندیهای این افراد به آنها یادآوری می کنم  و به آنها می گویم که در فلان زمینه خوب هستند مثلاً می گویم که رانندگی را به خوبی بلد هستند و یا می توانند دوچرخه سواری کنند و یا آشپزی کنند جوابی که می دهند این است: ” این که چیزی نیست.” و این بدترین نوع نگرش است. همانطوری که اشاره کردیم وقتی به این طریق فکر می کنیم در نظر خودمان شخصی بی ارزش جلوه می کنیم ویان اعتماد به نفس ما را حسابی خدشه دار می کند.

اقدامک: هر روز چند تا مهارت خودتان را به خودتان یادآوری کنید. شاید فکر کنید که این ها چیز مهمی نیستند ولی این واقعیت ندارد. تازه اگر این روند را مدتی تکرار کنید الگوها در ذهن شما تغییر می کند و شما مسلماً قدرتمند ظاهر خواهید شد و احساس اعتمادبه نفس بیشتری خواهید کرد.

مثلاً:

من بلدم دوچرخه سواری کنم.

من آشپزی را بلدم.

من می توانم از یک بچه کوچک مراقبت کنم و او را سرگرم کنم.

من می توانم نقاشی بکشم.

من بلدم برای خودم آواز بخوانم.

دوستان کانون توجه ما روی هر چیزی باشد، دقیقاً آن را به زندگی خودمان جذب می کنیم. کانون توجه یعنی اینکه درطول روز به چه چیزی فکر می کنیم. اگر کانون توجه و تمرکز ما روی نقاط قوت خودمان باشد باعث می شود این نقاط قوت را گسترش دهیم  و این باعث می شود تا در کارهایمان عملکرد بهتری داشته باشیم و شخص موفق تری باشیم.

اقدامک: 5 تا از مهمترین کارهایی را که در آنها خوب هستید شناسایی کنید و در یک برگ کاغذ برای خودتان بنویسید. با نوشتن آنها برای شما قابل لمس می شوند و شما پی می برید که انسانی ارزشمند هستید.

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.