تعریف باور

0

به نام خدا سلام بر دوستان و همراهان گرامی در کانال اعتماد به نفس . امیدوارم که حالتون خوب باشه .

دوستان گرامی اگه یادتون باشه روزها های قبل یه سری فایل های آموزشی و کاربردی را برای شما در کانال قرار دادم. خیلی خوشحالم که فایل هام مورد توجهتون قرار گرفته ، بازخورد گرفتم از اینکه پیام میدید توی تلگرام و من واقعاً از این بابت خوشحالم.

باور

امروز می خوام در رابطه با موضوع بسیار بسیار مهمی برای شما صحبت کنم؛ خیلی روش تأکید می کنم که موضوع امروز خیلی مهمه ! امروز می خوام در رابطه با « باور » براتون صحبت کنم. باورها نقش اساسی در زندگی ما دارن و زندگی ما رو تماماً کنترل می کنن. بر همه چیز ما، از جمله سلامت، درآمد، روابط و … تسلط کامل دارن.

آقای رابینز جمله قشنگی داره و میگه :

«انسان ماشین اثبات باورهای خودشه. »

یعنی هر کدوم از ما یه سری باورهایی داریم و شبانه روز تلاش می کنیم این باورها رو به خودمون ثابت کنیم. مثال : بعضی از افراد باور دارند که بعد 30 سالگی و 40 سالگی انسان بیمار میشه و دیگه سلامتیش کم کم از دست میره. باید بهتون بگم که این فقط یک باور اشتباهه؛ یک برنامه است که توی سیستم عامل مغزمون نصب میشه و مثل یک ویروس باعث میشه ما دقیقاً بعد از 40 سالگی کم کم بیمار بشیم و سلامتی ما روز به روز کمتر بشه. این فقط یک برنامه مخربه.

آقای باب پراکتور که یکی از پیشگامان آموزش موفقیت و مربی موفقیت در دنیاست، تقریباً الآن 80 سال سن داره و میگه میتونم با یک فرد 20 ساله مسابقه بدم و باهاش توی پیست بدوم ! خیلی مهمه …. بخاطر چیه ؟ بخاطر این که نگرش ایشون این نیست که بعد 40 سالگی مریض میشم.

خیلی از افراد باورهای مخربی در رابطه با روابط، در رابطه با پول دارن. مثلاً در روابط  مردا نظرشون اینه که : تمامی زن ها خیانت کارن؛ اینو به فرض مثال گفتم. و زمانی که این ویروس توی مغز یک نفره، با هرکی ارتباط برقرار می کنه دقیقاً دنبال اینه که خیانت ببینه و واقعاً هم میبینه. چون باورش اینه ! برنامه در ذهنشه و یه رفتارهایی انجام میده، یه کارایی می کنه دقیقاً بهش خیانت بشه. در رابطه با پول هم همینجوریه !

بعضی از افراد باورشون اینه که باید از اول صبج تا آخر شب بیل و کلنگ بزنن، عرق بریزن، خیلی خسته بشن و بعد می تونن پول دربیارن. این باور کاملاً غلطیه. ما میتونیم یک ارزش اضافه کنیم؛ می تونیم تو دفترمون و پشت میز کارمون بشینیم، مشاوره بدیم و پول دربیاریم. من افرادی رو می شناسم که برای یک ساعت و نیم 3 هزار دلار دستمزد می گیرن. اونا پشت میز کارشون نشستن، اصلا بلند نمیشن، و گاهی فقط با تلفن صحبت می کنن. با دلار مبلغ رو حساب کنید، مغزتون ارور میده. چرا ؟ چون باور ما این باور نیست که می تونیم راحت پول دربیاریم.

باور مخرب

خیلی خیلی مهمه که روی باورهای خودمون کار کنیم. یه باور که اکثر افراد توش مشکل دارن و همه یه جورایی بخاطر این باور بهشون آسیب وارد شده و باعث شده که نتونن زندگی خوبی برای خودشون بسازن، این باوره که : « من لایق نیستم ! » حالا دوستان این باوری نیست که خیلی واضح و آشکار باشه و ما بگیم آره من لایق نیستم.

برای بعضی از افراد که اینو میگم، میگن « نه آقای کریم زاده، من خودمو لایق میدونم …» این باور خیلی خیلی مخفیه و در لایه های زیرین ناخودآگاه ما قرار گرفته، مثل یک ویروسی که بصورت مخفیانه توی کامپیوتر ما فعالیت می کنه و ما اصلاً نمیدونم کدوم ویروسه یا چه کار باید بکنیم! باید خیلی متمرکز بشیم و فکر کنیم و در موقعیت های مختلف بدونیم که داریم با خودمون چیکار می کنیم.

من فردی رو دیدم که خیلی توانمند بود و با شناسایی این باورش تونسته به درآمدهای خیلی خیلی بالا برسه، بتونه در جمع های خیلی بزرگ صحبت کنه و خودشو خیلی لایق بدونه. این باور خیلی مخفیه؛ اگر نمی تونی در جمع صحبت کنی، اگر نمی تونی نظر خودتو بگی، در واقع باور عدم لیاقت داری. اگه فکر می کنی افراد خیلی از تو سرترن، دیگران افراد خاصی هستند که تونستن موفق بشن، شما باور عدم لیاقت داری. اگه بعضی مواقع یه موفقیتی بدست میاری و بعد بصورت ناخودآگاه موفقیت خودتو خراب می کنی، بدون که باور عدم لیاقت داری. این باور خیلی مهمه و تمارین مخصوصی داره که باید روش کار بشه.

باور چجوری ساخته میشه ؟

ما حتما باید برای خودمون باورهای قدرتمندی ایجاد کنیم و بهتون بگم که باور چجوری ایجاد میشه ؛ حالا یه تمرینی هم باشه برای خودتون : ما در طول روز توجه درگیرمون روی هر چیزی باشه کم کم تبدیل به باور میشه. توجه درگیر یعنی این که ما اکثر اوقات به چی فکر می کنیم و توجه می کنیم . مثلاً به این فکر می کنیم که : « دنیا یه جاییه که فقط باید با مشکلات دست و پنجه نرم کنی. » توجه ما میره سمت مشکلات و هی این مشکلات پیش میان و  بزرگتر میشن .

من یه دوستی داشتم در گذشته که تا بهش زنگ میزدم یا پیام می فرستادم و می پرسیدم چه خبر ؟ بعضی مواقع یک کلمه ای جواب می داد : « مشکلات » . چرا ؟ چون اون شخص فقط روی مشکل متمرکز شده بود و همین باعث می شد تا مشکلات بیشتری رو جذب کنه و باورش بشه که دنیا یه جاییه که فقط باید با مشکلات دست و پنجه نرم کنی.

باید خیلی مراقب باورهامون باشیم. باورهای زیادی هستند که بسیار قدرتمندن و در ناخودآگاه ما شکل گرفتن. باور در رابطه با سلامتی، در رابطه با پول، در رابطه با روابط، در رابطه با کسب و کار و … . این باورها رو کم کم باید شناسایی کنیم چون ما تنها کاری که انجام میدیم اینه که باورهای خودمونو به خودمون ثابت می کنیم. پروسه ش خیلی طولانیه، اینجا هم یه تمرین دادم براتون، همین که فکر کنید ، بررسی کنید و ببینید باور عدم لیاقت دارین یا نه ؟

تمرین

یه تمرین دیگه هم براتون دارم. این تمرین هم خبر خوبیه هم خبر بد. خبر خب اینه که می تونیم باورهای خودمونو کم کم درست کنیم و وقتی باورماهمونو درست می کنیم می تونیم زندگی بهتری از هر لحاظ ، مالی، سلامتی، ارتباطی ، کسب و کار و هر چیز دیگه ای که می خوایم داشته باشیم. حالا چطور بارهامونو درست کنیم ؟ خبر بدی که گفتم همنیه، باید متعهد باشید که همیشه یه شاگرد مادام العمر باشید؛ همیشه یاد بگیرید، هر روز یک نکته ای یاد بگیرید.

من افرادی رو دیدم بعضی ها رو که میان به خوبی یاد میگیرن ، آموزش می بینن و می تونن نتایج خوبی بگیرن ولی بعد از اینکه از آموزش دست می کشن، مشکلات دوباره سر و کله شون پیدا میشه. چرا ؟

چون همون باورهای قبلی برمی گردن. باورهای ما در طول سالیان سال و در دوران کودکی شکل گرفتن، اونجوری نیست که یه دکمه بزنیم و باورمون تغییر کنه. باید خیلی تلاش کنیم، هر روز تمرین کنیم، هر روز کتاب های خوب  و مرتبط بخونیم. همون کتابی که من در فابل های قبلی بهتون معرفی کردم ، کتاب « جادوی فکر بزرگ » برای تغییر باورها معجزه می کنه، خیلی از باورهاتونو در مورد محدودیت هاتون می تونید با همین کتاب برطرف و درست کنید.

جمع بندی

باورها بسیار بسیار قدرتمندن و همه چیز ما رو باورهامون کنترل می کنن. باید خیلی تلاش کنیم، روشون کار کنیم. یکی از باورهای خیلی مهم باور عدم لیاقت بود که همه ما به نوعی این باورو در لایه های مخفی ناخودآگاهمون داریم و باید کمی دقیق بشیم، درست فکر کنمی وببینیم آیا واقعاً ما خودمونو کمتر از دیگران می بینیم ؟ آیا جرئت نداریم خودمونو بروز بدیم، خودمونو پرزنت کنیم ؟! معلومه که این باور رو داریم.

برای تغییر باورهامون باید هر روز و هر لحظه توجهمون رو کنترل کنیم. توجهمون رو بیاریم روی سلامتی.اگه یه سلامتی کوچک هم داریم بیایم روش تمرکز کنیم و مرتب با خودمون تکرار کنیم : « من سالمم. من با ورزش با خوردن 8 لیوان آب در روز و با تغذیه سالم می تونم همیشه سالم باشم .» و این یه باور غلطه که فکر کنمی بعد از 40 سالگی مریض بشیم و از کار بیفتیم. باید بگیم تا آخر عمرم با سلامتی و خوشی زندگی می کنم. باید کم کم این ها رو به خودمون بگیم تا باورهای جدید و درست شکل بگیرن.

اگه می خواید زندگی خوبی داشته باشید، اگه کم کم می خوای بری به اون سمتی که زندگی دلخواه خودتو بسازی، باید متعهد باشی که یک شاگرد مادام العمر باشی و همیشه روی باورها و روی خودت کار کنی.

بهت قول میدم بهم پیام می دی که من دارم روی خودم کار میکنم، حالم خیلی بهتر شده و میرم تا زندگی دلخواهمو بسازم .

امیدوارم که این فابل مورد توجهتون قرار گرفته باشه. تمارین رو حتما انجام بدین . کم کم بیاید روی مسیر آموزش ، روی خودتون دقیق بشید و توجه هر روز خودتونو ببرید روی موضوعات خوب.

تا فایل بعدی خدانگه دار.

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.