افزایش اعتماد به نفس با کنترل افکار منفی

16

 تقویت اعتمادبه نفس

 

یکی از راههای بسیار مهم برای افزایش اعتماد به نفس کنترل افکار منفی است. اگر روزانه و به طور مداوم افکار منفی در سر داشته باشیم به مرور زمان خود را فردی بی‌ارزش و کم‌لیاقت می‌دانیم. در‌واقع تصویر ذهنی‌ یعنی ذهنیت و نگرشمان نسبت به شغل، اجتماع و خودمان متزلزل و مخدوش می‌شود.

توجه به افکار مثبت و یا منفی یک انتخاب است و کاملاً و صدرصد به خود ما بستگی دارد، البته افکار منفی به ذهن همه حتی به ذهن افراد بسیار موفق و مثبت هم راه پیدا می کند ولی اینکه به آنها توجه کنیم یا اینکه بی‌تفاوت باشیم و آنها را نادیده بگیریم، کاملاً انتخابی است و به اراده ما بستگی دارد.

اگر به طور مداوم افکار مثبتی در سر بپرورانیم و خوش‌بین باشیم.( این کار را می‌توانیم با مطالعه کتابهای کاربردی و انگیزشی و تمرکز روی نقاط قوت خود انجام دهیم.) اعتماد‌به‌نفس، عزت نفس و احساس ارزشمندی ما خود‌بخود بالا می‌آید و احساس و روحیه خوب هم بعد از آن نمایان می‌شود.

حال سئوال مهم این است که شما چه تصویر ذهنی از خودت در ذهن داری و افکار روزانه‌ات چی‌ها هستند؟ آیا خودت را بی اراده، ناتوان، بی‌لیاقت و خالی از اعتماد‌به‌نفس می‌دانی و یا توانا، قدرتمند و قهرمان زندگی خود؟ آیا مرتب به خودت تلقین می‌کنی که حافظه ات ضعیف شده، بدشانسی و یک قربانی هستی؟ و یا مرتب جملات مثبت را در ذهنت با خودت تکرار می‌کنی و خودت را ارزشمند می‌دانی؟

پیش‌نیاز افزایش به اعتماد‌به‌نفس چیست؟

اگر افکار منفی در سر داشته‌باشیم قطعاً نمی‌توانیم انتظار قرار گرفتن در مسیر رشد و پیشرفت را داشته باشیم. قبل از شروع به انجام تمرینات اعتماد‌به‌نفس باید خودمان را همانطوری که هستیم بپذیریم و تصویر ذهنی‌مان را از  منفی به مثبت تغییر دهیم، تا این پذیرش و تغییر تصویر ذهنی انجام نگیرد، هیچ بهبودی در وضعیت اعتماد‌به‌نفس ما روی نخواهد داد.

به هیچ عنوان به خودتان برچسب نزنید.

 

من هر هفته‌ سه روز  به باشگاه می روم و پینگ پنگ بازی می‌کنم. گاهاً در طول بازی افرادی را می‌بینم که استاد برچسب زدن به خودشان هستند و به محض اینکه ضربه‌ای را از دست می‌دهند خودشان را با کلمات منفی بمباران می کنند، همین چند روز پیش شخصی با من بازی می‌کرد و در طول بازی چندین بار به خودش گفت: ” دستم بشکنه.” و یا ” کور بشم.”

همه ما باید در مکالمه با خود خیلی مراقب باشیم، چون با ضمیر ناخودآگاه‌مان سروکار داریم و به محض اینکه چندین بار این به خودمان برچسب‌های منفی بزنیم و  بگوییم ” دست و پاچلفتی” یا کم‌حافظه” و صفات منفی دیگر از این قبیل، ذهن ما آنها را به‌عنوان واقعیت می‌پذیرد و باعث می‌شود که اعتماد‌به‌نفس ما کم کم خدشه‌دار شود تا جایی که چیزی از آن برای ما باقی نمی‌ماند.

از کجا باید شروع کنیم؟

 

برای شروع باید این طرز رفتار را کاملاً کنار بگذاریم و در برخورد با خود مهربان‌تر باشیم و این عادت را که در ما نهادینه شده با تمرین و تکرار تغییر دهیم. وقتی موقعیتی پیش می‌آید که دلخواه ما نیست و عملکرد ما خوب نیست باید واقع‌بینانه و به دور از هرگونه قضاوت منفی با آن روبرو شویم و بگوییم: ” من خودم رامی‌پذیرم و در هر حال دوست دارم حتی اگر اشتباه کنم، چون از اشتباهات یاد می‌گیرم اما تمام تلاش خودم را می‌کنم که یک اشتباه را دوبار تکرار نکنم.”

اقدامک: دفعه بعد این قضاوت های منفی را در مورد خود کنار بگذاریم و درباره خودمان عادلانه قضاوت کنیم.

چطور افکار منفی خودم را کنترل کنم؟

 

 

یکی از بهترین و موثرترین راهها برای کنترل افکار منفی، کنترل ورودی‌های ذهنی است. چند تا از کنترل ورودی‌ها اینها هستند:

 • نگاه کردن به اخبار:

خودم دو سه سال پیش اکثر اوقات حالم بد بود و یکی از مهم‌ترین دلایل آن پیگیری مرتب اخبار بود. همه می‌دانیم که اخبار در اکثر موارد منفی است مثلاٌ 100 نفر در حمله تروریستی در فلان جا کشته شدند و یا تصادفی در محور فلان جا منجر به کشته و زخمی شدن 18 نفر گردید. وقتی مرتب اخبار نگاه می‌کنیم و مغزمان را با ورودی‌ها و رویدادهای منفی انباشته می‌کنیم، احساس می‌کنیم که دنیا مکان خوبی برای زندگی نیست، روحیه ما پایین آمده و اعتماد‌به‌نفس ما خدشه‌دار می‌گردد. از حدود یک سال و نیم پیش به طور خیلی جدی مراقب ورودی‌های ذهنی خودم بوده و در هیچ کانال، گروه و یا جمعی که به بهبود زندگیم کمکی نمی‌کند، به هیچ عنوان مشارکتی ندارم. رعایت همین اصل باعث شده که اعتماد‌به‌نفسم به طرز شگفت‌انگیزی بالا برود و به طبع حال خیلی بهتری داشته باشم.

اقدامک: از امروز تصمیم بگیریم که هر روز که می‌گذرد زمان نگاه کردن به اخبار و تلویزیون را کاهش دهیم. لازم نیست که نگران شویم چون اخبار مهم خیلی راحت از طریق افراد دیگر به گوشمان می‌رسد!!

 • داشتن دوستان منفی:

 

این گفته استاد بزرگ جیم ران را همیشه آویزه گوش خود قرار داده‌ام که ” ما میانگین 5 نفر از نزدیکترین دوستانمان هستیم.” اگر دوستان ما افرادی با اعتماد‌به‌نفس پایینی باشند و خودشان را باور نداشته باشند کم‌کم این نگرش به ما هم منتقل می‌شود و جالب این است که این روند این‌قدر به آرامی و آهسته صورت می‌پذیرد که ما احساس نمی‌کنیم. برای افزایش اعتماد‌به‌نفس باید اطراف خود را پر از افرادی با افکار مثبت و روحیه‌بخش و دارای ‌ اعتماد‌به‌نفس  بالا کنیم.

اقدامک: در انتخاب دوستان خود دقت کنیم، اگر از وضع موجود راضی نیستیم و حالمان خوب نیست، به احتمال قوی دوستان خوبی نداریم. تلاش کنیم که کم‌کم دوستان منفی را کنار بگذاریم.

 • فکر کردن به موفقیت های گذشته خود:

اکثر انسانها در برخورد با شکست ضعیف هستند و شکست باعث می‌شود که ادراک ما تخریب شود.برای افزایش اعتماد‌به‌نفس باید تصویر‌سازی ذهنی کنیم و موفقیت‌های گذشته خود را به خاطر بیاوریم. لازم نیست که حتماً موفقیت‌های خیلی بزرگی باشند مثلاً همین که توانسته‌ایم خواندن و نوشتن را یاد بگیریم خودش یک موفقیت محسوب می‌شود و یا یادگیری یک بازی و یا گرفتن مدرک تحصیلی می‌توانند موفقیت خوبی به حساب آیند. به خاطر‌آوردن موفقیت‌های گذشته باعث می‌شود که احساس بهتری داشته‌باشیم، به‌علاوه ذهن ما الگوبرداری می‌کند و ما را برای موفقیت‌های بیشتر آماده می‌سازد.

اقدامک: لطفاً همین الان سه موفقیت گذشته خود را که باعث خوشحالی‌تان می‌شوند به خاطر بیاورید. این کار را به مدت سه هفته و هر روز انجام دهید.

 • عبرت گرفتن از افراد منفی‌:

همه ما این گفته قدیمی  را شنیده‌ایم که ” لقمان را گفتند ادب از کی آموختی؟ گفت: از بی‌ادبان” این گفته می‌تواند خیلی به ما کمک کند و ما می‌توانیم از افراد منفی‌اندیش و دارای افکار سمی به‌راحتی یاد بگیریم، به این افراد فکر کنیم و توجه کنیم که آیا تابحال کسی را دیده‌ایم که منفی بوده و افکار منفی زیادی در سر داشته‌‌باشد اما دارای یک زندگی عالی بوده و احساس خوبی داشته باشد؟ مسلماً هیچ کدام از ما ندیده‌ایم. دکتر شوارتز در کتاب جادوی فکر بزرگ به نکته زیبایی اشاره می‌کند و می‌گوید:       ” اگر هر روز یک مشت خاک در رادیاتور اتوموبیل خود بریزید نباید انتظار داشته‌باشید که به درستی کار کند.”

قسمت زیادی از موفقیت ما را ورودی‌های ذهنی ما کنترل می‌کند به همین‌خاطر باید خیلی مراقب باشیم که چه چیزهایی را وارد ذهن خود می‌کنیم.

اقدامک:  لطفاً همین الان چند دقیقه فکر کنید و ببینید که چه ورودی‌های منفی را به ذهن خود وارد می‌کنید. بعد تصمیم بگیرید که هر چیزی را که کمکی به بهبود وضع زندگیت نمی‌کند از زندگیت حذف کن.

تنها کاری که برای بهبود اوضاع زندگی و شرایط می‌توانیم انجام دهیم، این است که فقط و فقط روی خودمان کار کنیم. با کار کردن روی خودمان، دوستانمان عوض شده، اوضاع بهتر شده و در مسیر بهتری برای رشد و پیشرفت قرار خواهیم گرفت.

این گفته جیم ران را خیلی دوست دارم که می‌گوید:

” وقتی تو تغییر می کنی، همه چیز تغییر می کند.”

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

16 نظر

 1. مصطفی خزائی نژاد می گوید

  سلام و روز بخير
  مقالات ارايه شده بسيار خوب و کاربردي بود
  خداقوت ميگم و آرزوي موفقيت روز افزون براي شما دارم

  1. محمود کریم زاده می گوید

   آقای خزایی عزیز و گرامی، از لطف شما ممنونیم. تلاش ما این است که مطالب را کاملاً کاربردی و مفید ارائه نماییم.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   خواهش می کنم آقای پاک نژاد عزیز و تبریک به شما که در حال رشد و پیشرفت هستید. بدون یادگیری و آموزش ما زنده نیسیتم

 2. محدثه محمدی می گوید

  قسمت زیادی از موفقیت ما را ورودی‌های ذهنی ما کنترل می‌کند به همین‌خاطر باید خیلی مراقب باشیم که چه چیزهایی را وارد ذهن خود می‌کنیم.
  كاملا درست مي فرماييد
  با اين هجوم شبكه ها و امكانات مجازي اين كار به مراتب سخت تر از گذشته است.

  1. محمود کریم زاده می گوید

   خانم محمدی عزیز خوشحالیم که مقاله ما مورد توجه شما قرار گرفته است. کاملاً درست می فرمایید که با پیشرفت تکنولوژی کنترل ورودی ها خیلی سخت شده و لی باید بدانیم که ما مختار هستیم که چه چیزهایی را انتخاب کنیم و انتخاب های ما آینده ما را می سازند.

 3. مهرانگیز می گوید

  درود بر شما . بسیار دقیق و کاربردی به موضوع پرداختید .ممنون از راهکارهایی که برای حل مسئله ارائه نمودید .پاینده باشید .

  1. محمود کریم زاده می گوید

   بسیار سپاسگرازم دوست عزیز و گرامی . خوشحالم که موضوع مورد توجه شما واقع شده و برایتون مفید بوده است.

 4. سارا حمیدی می گوید

  ممنون از شما و مقاله کاربردی تان. مبحث اعتماد به نفس موضوع مهمی است و ورودی های ذهن نقش به سزایی در اعتماد به نفس هر انسان دارند. با تشکر

  1. محمود کریم زاده می گوید

   با تشکر از شما کاربر گرامی و عزیز ما خانم حمیدی. بهتون تبریک می گوییم که در حال پیشرفت هستید و مطالب آموزشی ما را دنبال می کنید. در تلاشیم که همیشه بهترین ها را برایتان ارائه نماییم.

 5. سيد محمد غريبيان می گوید

  واقعيت همين است كه شما اشاره كرديد
  اگر بتوانيم افكار منفي خود را كنترل كنيم به اعتماد به نفس واقعي دست پيدا مي كنيم
  ممنون از شما كه چنين فصيح و دقيق شرح داديد

  1. محمود کریم زاده می گوید

   دوست عزیز آقای غریبیان، ممنون از نظرتون و خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفته است

 6. احمد رضا فاضلي می گوید

  با سلام واحترام
  اين جمله جالبي بود كه در اين مقاله ديدم
  یکی از بهترین و موثرترین راهها برای کنترل افکار منفی، کنترل ورودی‌های ذهنی است…
  بسيار بايدد مراقب ورودي هاي مغزمان باشيم
  موفق باشيد

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما دوست عزیز . واقعاً باید مراقب ورودی ها بود که این ها خوراک ناخودآگاه ما را تشکیل می دهند.

 7. neg می گوید

  مطالبتون كاملا مفيد بود ولي من با كوچيك ترين چيز نا اميد ميشم و واقعا وقتى تو موقعيتى قرار بگيرم كه يكم بد باشه خودم و ميبازم و هيچ حرف و اصلااا فكر مثبتى تو ذهنم نميمونه و نابود ميشم و حتما به تاييد بقيه نياز دارم كه بفهمم كاملم و نميتونم خودمو باور كنم و هز چقدم حرفاي مثبت با خودم بزنم بنظرم دارم الكى خودمو خسته ميكنم و گول ميزنم و مسخره بازيه و انقدر خودمو تحقير ميكنم كه به گريه ميفتم واقعا هم خود درگيري دارم هم كمبود اعتماد به نفس و نميدونم روانشناس برم خوب هست يا خير؟

  1. محمود کریم زاده می گوید

   درود بر شما کاربر عزیز
   اگر خودتان نخواهید به خودتان کمکی بکنید هیچوقت روانشناس قادر نخواهد بود که به شما کمکی بکند.
   توصیه ما این است که روی رشد فردی خودتان مطالعه کنید.
   بیشتر مطالعه کنید
   و اینقدر شخصیت خودتان را قوی کنید که حتی موقعیت های خیلی سخت هم نتواند آرامش شما را به هم بزند.
   موفق باشید

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.