افزایش اعتماد به نفس با یادگیری سریع و آسان هر مهارت فقط در۲۰ ساعت ( قسمت دوم )

0

در قسمت اول به ده اصل مهم یادگیری مهارت های که باعث افزایش اعتماد به نفس ما می شود اشاره کردیم. و در این قسمت به پنج اصل بعدی می پردازیم:

اصل ششم: کنار گذاشتن موانع

سعی کنید تمام موانع یادگیری را کنار بگذارید. این موانع می توانند فیزیکی، محیطی یا عاطفی باشند. مثلا هنگامی که گیتار تمرین می کنید،  سعی کنید که محیط ساکتی را برای تمرکز بیشتر انتخاب کنید.

و یا احتمال دارد در مسیر یادگیری با موانع عاطفی مثل ترس، شک و دودلی و خجالت روبرو باشید .تلاش کنید به هر طریقی که شده تمام این موانع را کنار بگذارید.

یکی از موانع خیلی مهم در این قسمت بد تمرین کردن است، که بسیاری از افراد با این روبرو شده اند. تلاش کنید که از همان ساعت های اولیه تمرین قسمتهای مختلف مهارت را به درستی تمرین کنید، تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. مثلا من برای بار اول که ورزش پینگ پونگ را یاد میگرفتم، اصلا متوجه نبودم که راکت را کمی کج در دستم نگه می دارم. ماهها بعد وقتی که داشتم با یک مربی تمرین می کردم مربی ام متوجه کج نگه داشتن راکت در دستهایم شد، و بهم یاد آوری کرد. شاید باورتون نشود که ماهها طول کشید تا این ذره کج نگه داشتن دستم را جبران کنم.پس تلاش کنید که از همان ساعات اول تمرین درست تمرین کردن مهارت مربوطه را بیاموزید. برای این کار می توانید از یک مربی خوب استفاده کنید و یا از دوره های آموزشی مربوطه استفاده کنید و یا اطلاعات درست این مهارت را از سایت های معتبر اینترنتی یا کتابهای مناسب آموزشی مربوطه استفاده کنید.

اصل هفتم : اختصاص دادن زمان کافی

هر یک از ما در شبانه روز 24 ساعت زمان داریم.اگر حدود 8 ساعت را برای خواب کنار بگذاریم. 16 ساعت زمان باقی خواهند ماند و از این 16 ساعت مقداری برای خودمان و اطرافیانمان صرف می شود و مقداری آن صرف کار می شود. مقداری که باقی می ماند صرف یادگیری مهارتها می شود اگر میخواهید که یک مهارت را به سرعت یاد بگیرید زمانهای بیشتری را به یادگیری آن اختصاص دهید.

بهترین راهکار برای استفاده بهینه تر و دقیق تر از وقت این است که وقتهای پرت خودمان در طول روز را شناسایی کنیم و بهتر است که از یک دفترچه کوچک استفاده کنیم و آنها را بنویسیم. نکته مهم این است فقط وقتی که آنها را می نویسیم تازه متوجه می شویم که چقدر از وقتمان را بیهوده صرف می کنیم.

اصل هشتم: بازخورد فوری

در یادگیری هر مهرتی از همان اول سعی کنید که مهارت را به درستی تمرین کنید. و وقتی که شروع به تمرین کردید و متوجه قسمتهای مختلف تمرین شدید و دیدید که بعضی قسمتها سخت است یک باز خورد فوری بگیرید.

راههای مختلفی برای بازخوردگرفتن وجود دارد یکی از آنها کمک گرفتن از یک مربی خوب و حرفه ای است. یکی از راههای دیگر برای بازخورد فوری فیلمبرداری کردن از خود هنگام تمرین کردن است. یعنی اینکه خودتان را هنگام تمرین کردن مهارت فیلمبرداری کنید و بعد از آن فیلم را نگاه کنید و خودتان را تحلیل کنید که آیا مهارت را درست انجام می دهید و یا اشکالاتی در هنگام تمرین وجود دارد. در صورتی که اشکالاتی وجود دارد در جلسه بعدی تمرین تلاش کنید که آنها را رفع کنید.

اصل نهم: زمان تمرین کوتاه کوتاه

در ساعت های اول تمرین یک مهارت که هنوز مهارت را تمرین نکرده اید به نظر می رسد زمان خیلی به سختی می گذرد. راه حل مناسبی برای این مشکل وجود دارد و آن استفاده از یک ساعت است. ساعتتان را روی زمان شمارش معکوس 20 دقیقه قرار دهید. و فقط یک قانون وجود دارد و آن این است هنگامی که شروع به تمرین مهارت کردید تا 20 دقیقه تنظیم شده تمام نشده و به صفر نرسیده تحت هیچ شرایطی حق ندارید تمرین را متوقف کنید و استثنایی هم وجود ندارد.این تکنیک ساده به ما کمک می کند تا زمان های طولانی تری را هم دوام بیاوریم حتی زمانی که کلافه می شویم و یا احساس خستگی می کنیم.

اصل دهم: تاکید کردن روی سرعت و کمیت تمرین

تاکید کردن روی کمیت و سرعت تمرین

یکی از آفت های موفقیت و یادگیری هر مهارت کمال گرایی است. یعنی با شروع به تمرین یک مهارت خاص تلاش می کنیم که مثل یک شخص کاملا حرفه ای در آن مهارت باشیم و چون چنین چیزی امکان ندارد مایوس وسرخورده می شویم.شما به هیچ وجه بدون تمرین نمی توانید در یک مهارت مثل یک شخص حرفه ای باشید.

به جای کمال گرای روی کمیت تمرین مهارت و سرعت انجام مهارت تمرکز کنید تا به سطح قابل قبولی برسید.

یادگیری هر مهارتی به تمرین درست و پایداری نیاز دارد و در مراحل اولیه تمرین زمان گذاشتن بیشتر و سرعت بالاتر یادگیری مهارت را بسیار افزایش می دهد. هر چه سریعتر و بیشتر تمرین کنید مهارت را زودتر یاد خواهید گرفت.ضمنا بالابردن سرعت به این معنی نیست که مهارت را ناقص انجام دهید بلکه باید ضمن تمرکز روی انجام درست مهارت سرعت را بالا ببرید.

با رعایت این ده اصل مهم شاهد انقلابی در یادگیری مهارتهای لازم برای خودتان خواهید بود.

هر روز یاد بگیریم و مهارتهای خود را بالاتر ببریم و این گفته جیم ران را به خاطر داشته باشیم.

اگر می خواهید بیشتر داشته باشید، بیشتر شوید.

 

 

 

 

 

 

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.