اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

0

 

اعتماد به نفس در کودکان

حدود یک سال و نیم پیش که با همسرم در فکر بچه دار شدن بودیم، کلی نگران بودیم که خدایا چی بر سر بچه ما خواهد آمد؟ آیا در آینده شخصی خواهد بود که بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد؟ آیا فردا که بزرگ شد دنبال یک شغل با حقوق چندرغاز خواهد بود و آیا اعتماد به نفس لازم برای دستیابی به اهدافش را خواهد داشت؟

و این قضیه شدیداً ذهن من را به خودش مشغول کرده بود، مرتباً که با خودم در مورد این قضیه فکر می کردم جرقه ای در ذهنم زده شد:

هنگامی که به آشنایان و فامیلهای خودم فکر می کردم متوجه شدم که تقریباً اکثر اوقات والدین الگوی فرزندانش هستند، والدین پرخاشگر فرزندانی پرخاشگر دارند، والدین خوشبین فرزندان خوشبین دارند و والدینی که دروغگو هستند متاسفانه فرزندانشان هم دروغگو خواهد بود.

با فهمیدن این قضیه شروع به کار کردن روی خودم کردم و تلاش کردم که رشد شخصی خودم را بالا ببرم و فهمیدم که با تقویت اعتماد به نفس خودم فرزندم نیز دقیقاً ازمن الگوبرداری خواهد کرد و اعتماد به نفسش بالا خواهد رفت .

این یکی از انگیزه ها و چراهای قوی من برای وارد شدن در این کار بود و همیشه در سمینارها و کارگاههای خودم به آن اشاره می کنم.

وقتی فهمیدم که این قضیه واقعاً اهمیت دارد تلاش کردم که یک وبسایت راه اندازی کنم و تجارب خودم را با دیگر افراد جامعه که دقیقاً مثل من نگران آینده فرزندانشان هستند، به اشتراک بگذارم.

در این جا سه روش بسیار قدرتمند برای تقویت اعتماد به نفس کودکان را آورده ام که اساس کار هستند و با فهمیدن این سه روش مهم  و به کارگیری آنها در زندگی واقعی قدمهای اساسی را برای افزایش اعتماد به نفس فرزندان خود برداشته اید:

 

روش اول: تلاش کنید باورهای قدرتمندی برای خودتان ایجاد کنید.

 

اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

آقای بروس لیپتون در کتاب بسیار جالب خودش به نام ” بیولوژی باورها “ به نکته بسیار مهمی اشاره می کند و می گوید که باورهای ما از طریق ژنهای ما به فرزندان ما منتقل می شوند و این خیلی نکته ارزشمندی است.

ما باید تلاش کنیم که همیشه روی باورهای خودمان کار کنیم، چون باورهای قوی پایه اعتماد به نفس است و اگر ما تلاش کنیم باورهای قدرتمند را برای خودمان بسازیم این باورها خودبه خود به فرزندان ما منتقل می شود و فرزندان ما هم باورهای قدرتمندی را خواهند داشت و خودشان را باور می کنند و این خودباوری ابزار بسیار قدرتمندی برای موفقیت های آینده آنها خواهد بود.

روش دوم: اعتماد به نفس خودمان را تقویت کنیم.

 

اعتماد به نفس در کودکان

همانطوری که در بالا هم اشاره کردم برای تقویت اعتماد به نفس کودکانمان باید اول اعتماد به نفس خودمان را تقویت کنیم.

مسلماً با تقویت اعتماد به نفس خودمان، کودکانمان از ما الگوبردای می کنند.

در واقع وقتی ما در موقعیت های مختلف با اعتماد به نفس رفتار می کنیم مثلاً در برخورد با مشکلات احساس ناتوانی نمی کنیم و یا اینکه در جای لازم می توانیم ریسک کنیم و با شجاعت کامل برخورد کنیم، آنها نیز همین کارها را تکرار می کنند و به قول گفته قدیمی ” والدین آینه فرزندانشان هستند. ” و تقویت اعتماد به نفس خودمان نه تنها برای فرزندانمان مفید است برای خودمان هم بی نهایت ارزشمند خواهد بود.

هنگامی که ما خودمان را باور داریم و مسئولیت صدرصدی زندگی خودمان را به عهده می گیریم مسلماً به نتایج خیلی بهتری در زندگی خواهیم رسید، سطح رضایت و خوشحالی ما در زندگی بالاتر خواهد رفت و در واقع با یک تیر دو نشان می زنیم. یعنی با تقویت اعتماد به نفس خودمان هم خودمان نفع می بریم و هم فرزندانمان اعتماد به نفس شان تقویت خواهد شد.

اعتماد به نفس در کودکان

روش سوم: به فرزندان خود متناسب با سن شان مسئولیت واگذار کنید.

 

اعتماد به نفس در کودکان

 

اعتماد به نفس در کوردکان

متاسفانه موردی که در خیلی از خانواده های ایرانی شاهد آن هستم و در مشاوره های خودم به کرات این مورد را مشاهده می کنم این است که والدین از دست پسر یا دختر نوجوان خود ناراضی و شاکی هستند که اصلاً مسئولیت پذیر نیست و جوابی که به آنها می دهم این است

 ” زمانی که  شما باید به آنها مسئولیت می دادید، نداده اید و این باعث شده که الان شما که می خواهید به آنها مسئولیت بدهید، قبول نمی کنند. “

اعتماد به نفس در کودکان

یک مورد تربیتی که در رابطه با کودکان بسیار حائز اهمیت است این است که متناسب با سن خودشان از به آنها مسئولیت واگذار کنیم:

  • مثلاً یک کودک دبستانی باید مسئولیت های کوچکی را واگذار کرد مثلاً هنگام برگشتن از مدرسه خودش لباسهای خودش را عوض کند و مرتب در جای خود قرار دهد. و همچنین کیف خود را در جای مخصوص آن قرار دهد.                                           تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که به عنوان ناظر کنارش باشیم و وقتی که متوجه شدیم واقعاً به مشکل خورده است کمکش کنیم نه اینکه تمام کارهایش را ما برای او انجام دهیم.
  • هنگام غذا خوردن اجازه دهیم که کودک ما خودش غذا بخورد و خودش قاشق را در دست خودش نگه دارد، هیچ اشکالی ندارد که ناقص انجام دهد، مگر ما بزرگترها اول همه کارهای خودمان را به درستی انجام می دهیم.( مثلاً رانندگی) مگر نه اینکه خودمان هم همیشه از طریق آزمون و خطا و تمرین یاد می گیریم. پس چرا اجازه نمی دهیم که فرزندان ما هم از این طریق یاد بگیرند.

حتماً در کارهایی مثل غذا خوردن، بستن بند کفشها و تعدادی از وظایف دیگر مطلقاً به آنها کمک نکنیم بلکه در کنارشان باشیم و وقتی دیدیم که واقعا به کمک نیاز دارند این کار را انجام دهیم.

البته وظایفی که به آنها واگذار می کنیم کاملاً بستگی به سن و ویژگیهای شخصیتی کودک دارد. ضمناً امرو نهی زیاد هم از مواردی است که اعتماد به نفس کودکانمان را شدیداً پایین می آورد پس تلاش کنیم که از امر و نهی زیادی هم جداً خودداری کنیم.

این سه مورد مهم یعنی تقویت باورها، تقویت اعتماد به نفس خودمان و واگذاری مسئولیت به کودکانمان  می تواند اعتماد به نفس آنها را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

 

سایر مقالات :

عزت نفس چیست؟؟

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟؟

افزایش اعتماد به نفس با کنترل افکار منفی

چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟؟

شاید این مطالب رو هم دوست داشته باشید! تمام مطالب

نظر شما چیه؟

مطمئن باشید که نظر شما با دقت، مطالعه خواهد شد و به آن پاسخ خواهیم داد.
هر نظری که برای ما می‌نویسید قوت قلبی برای ما خواهد بود.

از شما متشکریم که با نظرات خود به ما انرژی لازم برای ادامه مسیر را می دهید.